Kupujesz działkę? Zbadaj grunt, zanim postawisz dom

Polskie prawo budowlane obecnie wymaga od inwestora budującego dom jednorodzinny wykonania badań geologicznych gruntu. Warto je zlecić także po to, by nie utopić pieniędzy wydanych na zakup działki. Stawianie domu na nieznanym podłożu to ryzyko, które mogłoby skończyć się przykrymi konsekwencjami.

Bądź czujny

Tania działka w atrakcyjnej lokalizacji może okazać się pułapką. Dobre położenie terenu nie oznacza bowiem, że działka jest zbudowana z gruntów nośnych, a więc takich, które nadają się do budowy domu bez wykonywania specjalnych zabiegów. Promocyjna cena powinna wzbudzić w tobie podejrzenia. Taka działka może mieć jakieś wady ukryte. Stawianie domu na nieznanym gruncie może zaowocować niemiłymi niespodziankami w trakcie budowy lub po jej zakończeniu. Jak sprawdzić grunt pod budowę domu? Należy zlecić wykonanie badań geotechnicznych. Jedynie dzięki przekazaniu architektowi danych o gruncie możliwe będzie dopasowanie odpowiedniego projektu i fundamentów domu.

www.geotest.pl
Grunty nasypowe

Należy przede wszystkim uważać na działki położone na terenach niosących potencjalne zagrożenie dla przyszłej inwestycji. Są to przede wszystkim obszary sąsiadujące z cegielniami, tereny podmokłe, położone w pobliżu starorzeczy i innych zbiorników wodnych oraz działki położone na zboczach. Niebezpieczne są przede wszystkim grunty nasypowe. Jest to takie podłoże, które zostało przeniesione z naturalnego miejsca i położone na wyrobiskach czy zagłębieniach terenu. Podłoże gruntów nasypowych jest słabe. Składa się z mieszaniny różnych rodzajów gleby powstałej w wyniku łatania dziur i zagłębień w terenie usypanych w celu zniwelowania defektów działki trudnej do sprzedaży. Poza tym wszelkie wykopy najczęściej zasypywane są gruntem bez zagęszczenia. Takie grunty w kontakcie z wodą uplastyczniają się, nie przenosząc obciążenia. Dom postawiony na takim podłożu złożonym z warstw luźno usypanego gruntu będzie osiadał, co spowoduje pękanie jego konstrukcji. Należy uważać na stare wyrobiska cegielni, ponieważ mogą okazać się składowiskiem śmieci czy gruzu, które przysypane gruntami nasypowymi będzie niewidoczne na pierwszy rzut oka.

Grunty na stoku wzgórza

Niebezpieczne dla konstrukcji domu mogą być także grunty na zboczu. W takim przypadku warto zlecić badania geologiczne, by znać skład gleby. Budowa domu na zboczu osuwiskowym bez specjalnych zabezpieczeń będzie groziła w najlepszym przypadku pękaniem ścian, w najgorszym – zawaleniem się domu. Aby konstrukcja domu była stabilna, konieczne będzie wykonanie trudnych i kosztownych prac inżynierskich.

Grunty organiczne

Niebezpieczne pod budowę domu są także grunty organiczne, czyli torfy, glina i namuły. To najczęściej tereny dawnych zbiorników wodnych, strumyków lub rzek. Grunty organiczne znacznie się odkształcają i nie nadają się do posadowienia na nich fundamentów. Można je rozpoznać po tym, że porasta je bujna łąka. Należy także uważać na działki znajdujące się na terenach podmokłych. Na takich terenach stale lub okresowo występuje płytko woda gruntowa, która będzie utrudniała wykonanie wykopów. Konieczne będzie także zastosowanie specjalnych izolacji przeciwwodnych. Zagrożeniem będą okresowe podtopienia, zalanie budynku oraz nieprawidłowe osiadanie spowodowane posadowieniem domu na słabym podłożu.

Aby nie utopić niepotrzebnie pieniędzy w zakup działki z wadami, polecanym rozwiązaniem jest wykonanie badań geologicznych. Ich koszt to około 2 tys. zł, jednak to niewiele w porównaniu do kosztu zakupu działki i budowy domu. Warto zapłacić taką cenę, aby czuć się bezpiecznie i móc spać spokojnie. Po ich wykonaniu zyskasz pewność, że działka, którą kupujesz, nie kryje żadnych wad i podłoże jest odpowiednie dla twojej inwestycji.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.