Kredyt hipoteczny na budowę domu – krok po kroku
Przed przystąpieniem do budowy własnego domu warto zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi kosztów oraz sposobach finansowania przedsięwzięcia. Większość osób decyduje się na zaciągnięcie zobowiązania na budowę domu lub kredytu hipotecznego.
Warto wiedzieć, że kredyt hipoteczny to nie to samo, co kredyt na budowę domu. Wybór formy finansowania jest pierwszą i najważniejszą decyzją, jaką należy podjąć podczas wrażenia chęci budowy własnego domu dlatego warto porównać wszystkie oferty na Totalmoney.pl.
Budowa domu a kredyt hipoteczny – krok po kroku
Obecnie można wybrać dwie formy finansowania przez banki, a mianowicie kredyt hipoteczny lub kredyt na budowę domu. Bank udziela zobowiązania na budowę pod warunkiem, że wnioskodawca jest właścicielem działki budowlanej. Należy pamiętać, że jest to dość kosztowna inwestycja, jednak takowa działka traktowana jest przez banki jako wkład własny. W przypadku kredytu hipotecznego nie ma wymogu posiadania działki na własność, jednak trzeba mieć środki pieniężne na minimum 10% wkładu własnego. Kredyt hipoteczny wydaje się szybszym i znacznie lepszym rozwiązaniem ze względu na możliwość zawarcie w nim kwoty na wykończenie budowanego domu.
Zdolność kredytowa
Drugim krokiem, który jest istotny podczas starania się o kredyt na budowę domu jest sprawdzenie zdolności kredytowej. Można to zrobić w siedzibie banku, przez internet lub za pośrednictwem wykwalifikowanego, niezależnego doradcy kredytowego. Korzystanie z kalkulatorów internetowych jest w pełni darmowe oraz nie wpływa negatywnie na obliczanie późniejszej zdolności kredytowej, ani na decyzję banków. Bank podczas sprawdzania wniosku o kredyt hipoteczny na budowę domu sprawdza dochody oraz koszty gospodarstwa domowego, weryfikuje wysokość wkładu własnego, a także analizuje wiarygodność finansową. Wiele banków po dokonaniu analiz proponuje często większą lub mniejszą kwotę kredytu niż ta, o którą się wnioskowało.
Wycena i określenie kwoty kredytu
Kolejnym krokiem jest dokładne przemyślenie na jaką kwotę należy zaciągnąć zobowiązanie, aby wykończyć budowę domu. Już na samym początku wnioskowania należy określić kosztorys oraz to, jakiej wysokości była by możliwa rata miesięczna zobowiązania.
Warto także skorzystać z rankingu kredytów hipotecznych na budowę domu 2021, który pozwala na porównanie ofert pochodzących z różnych placówek bankowych. Trzeba jednak pamiętać, że oferty bankowe mogą znacząco różnić się od końcowych propozycji kredytodawców. Zdecydowanie nie powinno wybierać się oferty kredytowej pochopnie oraz nie należy ograniczać się wyłącznie do jednego, „swojego” banku. Wykorzystując rankingi kredytów hipotecznych warto sprawdzić aktualne oprocentowanie, prowizję, wysokości obowiązkowego ubezpieczenia oraz dodatkowe koszty pozyskania kredytu. Aby zapewnić sobie spokojny sen – warto wybrać możliwie najtańszą opcję kredytowania, którą można po jakimś czasie refinansować.
Kredyt na budowę domu. Jakie dokumenty są potrzebne?
Przygotowanie niezbędnej dokumentacji jest również niezwykle ważne podczas starania się o kredyt na budowę domu. Do banku należy dostarczyć przede wszystkim wszelkie dokumenty potwierdzające sytuację finansową gospodarstwa domowego, akty własności działek oraz informacje o pozostałych zobowiązaniach wobec banków. Aby przyśpieszyć cały proces wnioskowania o kredyt na budowę domu warto skorzystać z usług doświadczonego doradcy kredytowego, który kompleksowo zajmuje się kontaktami z bankiem oraz dostarczaniem wszelkiej, niezbędnej dokumentacji. Podczas składania wniosku, wnioskodawca powinien mieć przy sobie dokument tożsamości, zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach, a także wyciągi z konta bankowego z ostatnich 3,6 lub nawet 12-miesięcy wstecz.
Decyzja kredytowa banku i wypłata środków z kredytu na budowę domu
Na decyzję banku po złożeniu wszystkich niezbędnych dokumentów można oczekiwać do 30 dni kalendarzowych od daty przyjęcia wniosku. Aby przyśpieszyć cały ten proces warto odpowiednio wcześnie zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne dokumenty oraz pomoc fachowca z zakresu kredytów na budowę domu. Wypłata środków odbywa się wówczas w formie transz, z których realizowane są dane etapy budowy domu określone w planie budowlanym i kosztorysie. Jako ciekawostkę należy wziąć pod uwagę fakt, że wiele placówek wymaga potwierdzenia w postaci faktur za wykonywane usługi oraz zakup towarów potrzebnych na budowę domu.
Podejmując decyzję o zaciągnięciu zobowiązania na budowę domu należy ją dokładnie przemyśleć oraz z góry określić kwotę, jaka będzie potrzebna na realizację całego przedsięwzięcia, a także wykończenie obiektu budowlanego. Dzięki temu można uniknąć późniejszych nieprzyjemności oraz stresu związanego z ewentualną odmową banku w przypadku braku zdolności kredytowej wnioskodawców.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.