Kredyt konsolidacyjny – jak może pomóc w czasie budowy?
Każdy, kto buduje dom, wie, że taka inwestycja bardzo często jest studnią bez dna. Dlatego niektórzy z właścicieli zmuszeni są do wzięcia różnych pożyczek czy kredytów, aby pokryć jej koszty. W przypadku, gdy nagle robi się ich zbyt wiele, dobrym rozwiązaniem wydaje się konsolidacja. Na czym ona polega i czy naprawdę może pomóc?
Po co bierze się kredyt konsolidacyjny?
Rozważania na temat kredytu konsolidacyjnego najlepiej zacząć od zdefiniowania tego pojęcia. Jest to usługa oferowana przez banki, która polega na zespojeniu kilku zobowiązań w jedno uiszczane w wybranej placówce. W ramach konsolidacji łączy się ze sobą kredyty z różnych źródeł.
Liczba zobowiązań do połączenia jest dowolna, ale musi odpowiadać możliwościom klienta, czyli jego zdolności kredytowej. Instytucje akceptują wszelkie zadłużenia zaciągnięte w innych tego typu placówkach, ale często niechętnie patrzą na pożyczki spoza nich.
Do obliczenia zdolności kredytowej przed uzyskaniem konsolidacji potrzebne jest udokumentowanie swoich dochodów i comiesięcznych wydatków. Bank bierze pod uwagę także wiek, płeć (ze względu na różny wiek emerytalny) czy rodzaj zatrudnienia. W najkorzystniejszej sytuacji są osoby mające umowę o pracę na czas nieokreślony, nawet jeśli zarabiają nieco mniej niż te wykonujące swoje obowiązki w ramach umów cywilnoprawnych.
Jak znaleźć najlepszą ofertę kredytu konsolidacyjnego?
Konsolidacja jest dostępna dla każdego, kto ma na swoim koncie co najmniej kilka kredytów. Podobnie jak w przypadku innych usług oferty różnią się w poszczególnych bankach. Aby znaleźć placówkę najlepiej odpowiadającą własnym potrzebom, należy zapoznać się z warunkami konsolidacji w każdej z nich. Jak to zrobić?
Najprostszym sposobem jest odwiedzenie strony internetowej Bankier.pl. To stworzony przez analityków ranking, który oferuje dostęp do specjalnego kalkulatora. Narzędzie szereguje oferty z popularnych banków w kolejności od najlepszej. Warto zwracać uwagę na propozycje z oznaczeniem o wysokiej przyznawalności.
Parametry, jakie brane są pod uwagę w analizowaniu ofert, to:
- RRSO;
- prowizja;
- oprocentowanie;
- wysokość raty;
- całkowita suma do spłaty.
W rankingu przy każdej opcji widać logo banku, RRSO, kwotę do spłaty i ratę miesięczną. Po kliknięciu ikony „i” rozwijają się bardziej szczegółowe dane, które zawierają wartości wszystkich wymienionych parametrów. Tuż obok przycisku widnieje napis „Dalej”, za którego pomocą użytkownik przenosi się do formularza kontaktowego z wybraną instytucją.
Korzystanie z rankingu to metoda na ekonomizację czasu, ponieważ zamiast odwiedzania każdej strony internetowej banku z osobna wszystko można zobaczyć w jednym miejscu. W zestawieniu znajdują się wszystkie warte uwagi opcje dostępne aktualnie na rynku. Co więcej, oferty da się nie tylko sprawdzać online, ale również w ten sposób je zrealizować. Wniosek o kredyt w większości przypadków składa się np. zdalnie.
Konsolidacja a zobowiązania związane z budową
Grono osób decydujących się na kupno mieszkania czy budowę domu korzysta z kredytu hipotecznego. Niekiedy ma także zaciągnięte na inne cele kredyty gotówkowe. Kiedy inwestycja pochłania coraz więcej kosztów, sytuacja finansowa może ulec pogorszeniu. Aby odciążyć swój budżet, warto zdecydować się na konsolidację zadłużeń, zanim będzie za późno.
Kredyty hipoteczne opiewają zwykle na ogromne sumy, których większość stanowią odsetki. Zmienne oprocentowania niekiedy zaskakują nawet po latach spłacania równomiernych rat. Konsolidacja zadłużeń jest czasami najlepszym wyjściem, aby móc spokojnie wykończyć dom i wprowadzić się do niego zgodnie z planem.
Kto powinien rozważyć kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny to opcja nie tylko dla osób z hipoteką. To sposób na zapanowanie nad swoimi finansami niezależnie od celów, na jakie zaciągało się zobowiązania. Kredytobiorcy mogą łączyć zarówno wszystkie, jak i wybrane pożyczki. To sprawia, że usługa ta jest bardzo elastyczna.
Konsolidacja nadaje się dla osób mających skłonność do zapominania. Przykładowo, mając kilka lub kilkanaście zadłużeń, każde z nich ma swój termin spłaty co miesiąc. Po zespojeniu ich w łączny dług wystarczy pamiętać tylko jeden termin, dzięki czemu łatwiej uniknąć niepotrzebnych kłopotów z placówkami finansowymi.
Nie należy zapominać o kluczowej kwestii, czyli zdolności kredytowej. Bez niej konsolidacja nie jest wykonalna. Oznacza to, że klient nie może znajdować się w tarapatach finansowych. Konsolidacja to sposób na ich uniknięcie, a nie wyjście z nich.
Z tej opcji warto też skorzystać z powodu wygody. Jeden termin ostateczny to po prostu spore ułatwienie dla osób, którym nie przeszkadza dłuższy okres spłaty zobowiązania. Poza tym często pomocna okazuje się konsolidacja z dodatkową gotówką, którą wolno wydać na wybrany przez siebie cel bez przedstawiania go bankowi.
Czy konsolidacja ma jakieś wady?
Wadą konsolidacji jest niezaprzeczalnie dłuższy okres spłaty kredytu. Przez to, że raty są niższe, co miesiąc spłaca się mniejszą część kapitału, więc automatycznie wszystko przesuwa się w czasie. Osoby z niestabilną sytuacją finansową muszą liczyć się z wymogiem zdolności kredytowej, co niektórym utrudnia proces uzyskania świadczenia.
Jest to kolejny kredyt, więc obciąża on historię kredytową klienta i obniża zdolność do kolejnych pożyczek. Trzeba mieć to na uwadze, gdy planuje się w przyszłości zaciągnięcie kolejnych środków z banków czy placówek pozabankowych. Czasami klienci natykają się na niekorzystne oferty ze stron instytucji, dlatego warto korzystać z rankingów, aby uniknąć np. opcji z wysoką marżą.
Kredyt konsolidacyjny – podsumowanie
Choć pozyskiwanie hipotecznego kredytu konsolidacyjnego może być nieco skomplikowane, to niekiedy jest najlepszym rozwiązaniem sytuacji finansowej. Jeśli ma się wątpliwości dotyczące skorzystania z usługi, to najlepiej poprosić o pomoc doradcę kredytowego lub konsultanta w banku. Specjaliści z pewnością przedstawią dokładnie wszystkie blaski i cienie tego rozwiązania.
Materiał partnera
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.