Kto odpowiada za odśnieżanie chodnika przed domem?

Miękki puch wokół domu wygląda pięknie, jednak zalegający na chodniku toruje przejście. Znajdujący się pod warstwą śniegu lód może być przyczyną poślizgnięcia. Do kogo należy odśnieżanie chodnika wokół posesji?

Warstwa białego puchu wygląda pięknie, ale może sprawić wiele trudności komunikacyjnych. Zalegająca na chodniku warstwa śniegu utrudni bowiem przejście przechodniom. Zmiany temperatur spowodują, że pod powierzchnią naprzemiennie rozmarzającego i zamarzającego śniegu pojawi się lód, który będzie stanowił zagrożenie dla idących chodnikiem osób. Aby uniknąć brodzenia w lodowatej brei, przemoczenia butów czy nawet poślizgnięcia i złamania nogi, konieczne jest regularne odśnieżanie i usuwanie zlodowaciałej warstwy. Kto powinien się tym zajmować?

Śnieg należy składować w taki sposób, by jego zwały nie stanowiły przeszkody ani dla pieszych, ani dla samochodów
Śnieg należy składować w taki sposób, by jego zwały nie stanowiły przeszkody ani dla pieszych, ani dla samochodów

Do kogo należy obowiązek odśnieżania chodnika?

Chodnikiem nazywamy wydzieloną część drogi publicznej służącej dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Z Ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku w gminach wynika, że obowiązek odśnieżania chodnika, który przylega bezpośrednio do ogrodzenia domu, należy do właściciela nieruchomości. A zatem właściciel domu jednorodzinnego musi zgodnie z prawem odśnieżać chodnik bezpośrednio przylegający do jego posesji. Konieczne jest także usuwanie śniegu spod bramy wjazdowej, z połaci dachu domu, garażu, z dachu budynku gospodarczego czy altany znajdującej się na jego działce, a także strącanie zwisających sopli lodu.

Obowiązek odśnieżania chodnika, który przylega bezpośrednio do ogrodzenia domu, należy do właściciela nieruchomości. 

W jakich sytuacjach właściciel domu nie musi uprzątać śniegu z chodnika? W przypadku gdy między chodnikiem a granicą działki jest pas zieleni, za odśnieżanie odpowiada zarządca drogi. Poza tym jeśli na chodniku parkują samochody, za co uiszczana jest opłata z tytułu postoju lub parkowania samochodów, wówczas obowiązek odśnieżania także należy do niego. Ma on obowiązek odśnieżenia drogi publicznej. Ponadto właściciel nieruchomości nie musi usuwać śniegu z przystanków komunikacyjnych oraz wydzielonych krawężnikiem lub oznakowaniem poziomym torowisk pojazdów szynowych. W takiej sytuacji obowiązek odśnieżania spoczywa na przedsiębiorcach użytkujących tereny służące komunikacji publicznej. Usuwanie śniegu z pozostałej części chodnika należy jednak nadal do właściciela przylegającej nieruchomości.

Jeśli między chodnikiem a granicą działki jest pas zieleni, za odśnieżanie odpowiada zarządca drogi
Jeśli między chodnikiem a granicą działki jest pas zieleni, za odśnieżanie odpowiada zarządca drogi
Należy pamiętać o tym, że śnieg należy składować w taki sposób, by jego zwały nie były przeszkodą komunikacyjną zarówno dla pieszych, jak i samochodów. Zatem zabronione jest odrzucanie go na ulicę, zostawienie hałdy śniegu na chodniku przy bramie, furtce czy płocie.

Kara za nieodśnieżanie

Zgodnie z art. 117 kodeksu wykroczeń osoba, która nie wywiązuje się z obowiązku utrzymania porządku w obrębie swojej nieruchomości, podlega karze grzywny do 1,5 tys. zł albo karze nagany. Należy także pamiętać o tym, że w przypadku gdy ktoś złamie nogę na chodniku lub posesji, właściciel nieruchomości musi wypłacić mu odszkodowanie, rentę albo zadośćuczynienie, w przeciwnym razie może wytoczyć właścicielowi proces sądowy.

Komentarze

  • seedkris 2021-02-01T13:13:18Z

    Wali komuną na odległość. Jak mogę odpowiadać za zdążenia zaistniałe na obcej posesji? Niech każdy odpowiada za swoje. Sam mam co odśnieżać u siebie i nie chcę być parobkiem dla gminy.

    • Klik 2017-10-26T18:22:27Z

      Czy jeżeli z jednej strony tylko mam chodnik a teren między chodnikiem a domen jest dzierżawiony od miasta, to czy dzierżawa jest traktowana jako pas zieleni i nie muszę odśnieżać?

      • młody 2015-01-07T12:46:03Z

        Przepisy są nie sprawiedliwe ponieważ mnie ukarać to pastwo pierwsze a kto u kara pastwo za to ze ich chodniki są ośnieżane na wiosnę i małe pytanie pastwo ma kasę na to przekazuje gminom i instytucją odpowiedzialnym za czystość chodników i dróg a mi kto da na to kasę oni kasują premie dają a ja co mnie w d... pastwo ma lepiej kare dać niż mi kasę na utrzymanie żal

        • Izabela 2014-01-29T20:22:05Z

          Rzeczywiście te przepisy to chyba nie są za bardzo sprawiedliwe. Dlaczego właściciel domu do którego przylega chodnik musi go odśnieżać? Bo chodzi po nim częściej niż inni przypadkowi przechodnie? To jakieś nieporozumienie. Do tego umową najmu właściciel może przerzucić taki obowiązek na najemcę: http://www.eporady24.pl/obowiazek_odsniezania_posesji,pytania,4,47,8565.html trzeba bardzo uważać co się podpisuje

          • Jaga 2013-12-20T23:46:41Z

            To prawo jest niekonstytucyjne! Może się zbuntujemy?! Na mojej ulicy chodnik biegnie tylko po jednej stronie. Właściciele domów, gdzie nie ma chodnika przechodzą na chodnik pod moim domem, załatwiają tam swoje psy!!!!!!!!, rzucają papiery a ja muszę zabiegać, żeby te buraki sobie nóg nie połamały?!!!!!!! To jest chore!!!!!!! Ja i mój mąż mamy już chore kręgosłupy od tego odśnieżania. Płacimy takie same podatki, a mamy większe niż inni obowiązki! Dlaczego?!!!!!!!! My tym chodnikiem nie chodzimy - wyjeżdżamy z posesji samochodem i tyle nas widzieli! Dlaczego mamy odśnieżać nie nasz chodnik, po którym sami nie chodzimy?!!!!! A jak wyjedziemy do sanatorium? Dlaczego mamy płacić za wynajęcie kogoś do odśnieżania, a inni nie? Gdzie sprawiedliwość?!! A bezrobotnym lumpom wypłaca się zasiłki, zamiast zagonić do odśnieżania!!!!! A najgorsze jest to, że gdy człowiek się umorduje i odśnieży, zaraz potem przejedzie spych i wrzuci wszystko znów na chodnik!!!!!! Co za kraj!!!!!!

            • jolówka 2013-11-23T11:59:45Z

              kto odśnieża osiedlowe uliczki bez chodnika na osiedlu domków jednorodzinnych.

              • marek 2013-09-11T06:21:27Z

                parkowanie samochodow przy posesji samochodow obcych dowoz dzieci do przedszkola publicznego kto odsnierza

                • toja 2013-06-25T16:14:13Z

                  GARGUŚ i adr - nie ma znaczenia jaki szeroki jest ten pas - gdyż ustawa tego nie precyzuje - a to oznacza, ze ten pas może mieć nawet 20 cm i już jest pasem zieleni, który oddziela posesję od chodnika. Proste jak drut - jeżeli chodnik nie przylega do posesji to jego sprzątanie nie należy do tej posesji.

                  • GARGUŚ 2013-01-23T20:01:52Z

                    Nie wiem może się mylę.Lecz to kluczowa sprawa jak zauważa (adr. dodano: 2012-02-08 13:26 )Jak widać ustawodawca nie określił szerokości minimalnej pasa zieleni -jak należy domniemywać (choć ustawa tego terminu nie używa w kwestii dotyczącej sprzątania chodnika a zatem może to być łysy pas ziemi niekoniecznie zielony czy zalesiony )który stanowi to coś co nie pozwała uznać ,że wydzielony pas drogi publicznej-czyli chodnik jest położony bezpośrednio przy granicy nieruchomości.Czy położony to znaczy "się znajduje", "przebiega" ,"przylega","znajduje się w bezpośredniej bliskości".A więc nie precyzyjny zapis.Z mojego /sprzątajacego chodnik/punktu widzenia jeśli między pasem chodnika a płotem ,murkiem jest chociażby 20 cm.pasa ziemi ,zieleni ,kwiatów czy tłucznia -czegokolwiek co oddziela chodnik to z mocy ustawy straż miejska wypełnia znamiona przestępstwa zwanego nękaniem i naruszaniem miru domowego obywatela Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.Amen.Tak se dumam.

                    • cw 2013-01-21T21:43:56Z

                      stare komunistyczne przepisy płace podatki do gminy i wymagam.Chodnik należy do gminy więc niech o niego dba.Nikt mnie nie zmusi bo umowy nie podpisywałem więc WOLNOĆ TOMKU W SWOIM DOMKU.Czasy społeczne się skończyły jest niby demokracja

                      • Tooba.pl 2012-02-09T10:37:50Z

                        Art. 5 Ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach określa obowiązki właścicieli nieruchomości. W § 16 ust. 4 jest zapis: „Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości (...)”. A zatem nie musimy odśnieżać chodnika, gdy nie przylega on bezpośrednio do naszej posesji, a dzieje się tak w przypadku, gdy pomiędzy naszą posesją a chodnikiem znajduje się pas zieleni, który należy do urzędu miasta. Jeśli to my jesteśmy właścicielami tego trawnika, jesteśmy zmuszeni odśnieżać chodnik. Nie jest więc istotne, jak szeroki jest pas zieleni, tylko to, do kogo należy.

                        • adr 2012-02-08T12:26:09Z

                          W jakich sytuacjach właściciel domu nie musi uprzątać śniegu z chodnika? W przypadku gdy między chodnikiem a granicą działki jest pas zieleni, za odśnieżanie odpowiada zarządca drogi. Pytanie tylko jaki szeroki musi być ten pas zieleni żeby go nazwać pasem zieleni.