Jak walczyć z mszycami w ogrodzie?

Mszyce można spotkać na większości roślin ozdobnych i uprawnych. Są szkodnikami, które łatwo przenoszą choroby wirusowe na zdrowe rośliny. Gromadnie żerują, wysysając soki z młodych liści, pędów, kwiatów oraz owoców. Powoduje to zahamowanie wzrostu roślin, zniekształcenie liści i pąków, a następnie ich usychanie.

Jak wyglądają mszyce?

Mszyce są pospolitymi owadami, które mogą zasiedlić prawie każdą roślinę w ogrodzie. Są małe, mają miękki i delikatny tułów i błoniaste skrzydła. Różnią się między sobą wielkością i kolorem, przy czym osiągają zazwyczaj rozmiar 2–5 mm. Ich wielkość jest uzależniona od gatunku rośliny, na której żerują. Młode mszyce zasiedlają zazwyczaj wierzchnią stronę liścia, dorosłe – spodnią. Rozmnażają się w bardzo szybkim tempie – podczas jednego sezonu w sprzyjających warunkach mszyca potrafi wydać kilka czy nawet kilkanaście pokoleń, za każdym razem jest to po kilkadziesiąt osobników.

Mszyce pod liściem
www.doradztwosadownicze.pl
Mszyce pod liściem
Dlaczego mszyce są szkodliwe dla roślin?

Mszyce występują masowo i żerują na roślinach. Zależnie od gatunku żywią się określonymi rodzajami roślin, a nawet konkretnymi ich częściami. W Polsce występuje kilkaset gatunków mszyc. Większość z nich to szkodniki upraw. Są roślinożerne i wysysają sok z roślin. Chętnie żerują na młodych, soczystych pędach wierzchołkowych roślin, pąkach kwiatowych oraz kwiatostanach. Wysysają sok, co osłabia rośliny i objawia się zahamowaniem ich wzrostu oraz zniekształceniem liści i młodych pędów. Oprócz tego, że żerują na roślinach, przenoszą rozmaite choroby wirusowe. Mszyce posiadające skrzydła potrafią roznieść wirusy z chorych roślin na znacznie odległe zdrowe okazy. Ponadto wydzielają oblepiającą roślinę kleistą substancję, która jest dobrą pożywką dla różnych infekcji grzybowych.

Jak zapobiegać atakom mszyc?

Ze względu na różnorodność gatunków oraz to, że mszyce są niewielkie, pojawiają się masowo, utrudnione jest ich zwalczanie. Lepiej będzie zatem zapobiegać ich atakom na rośliny w ogrodzie. Aby uchronić rośliny ozdobne przed atakiem mszyc, należy systematycznie tępić chwasty, na których mszyce się namnażają, rozwijają. Powinniśmy przede wszystkim zadbać o prawidłowy rozwój roślin, zapewnić im dobre warunki uprawowe, ponieważ zdrowe okazy są odporniejsze na żerowanie mszyc. Ważne jest częste oglądanie roślin w ogrodzie i szybkie lokalizowanie kolonii mszyc. Warto wiedzieć, że odstraszająca dla nich jest mięta, dlatego warto ją wysadzać między roślinami ozdobnymi.

Zwalczanie mszyc

Regularna obserwacja roślin pozwoli nam szybko zlokalizować pierwsze kolonie mszyc. W fazie początkowej można je usuwać ręcznie poprzez zgniatanie lub spłukiwać silnym strumieniem wody. Zanim zdecydujemy się na preparaty chemiczne, można spróbować użyć samodzielnie przygotowanych środków. Szkodniki odstraszą wyciągi m.in. z pokrzywy zwyczajnej, krwawnika pospolitego, rumianku pospolitego, mniszka lekarskiego, czarnego bzu, cebuli, czosnku. Taki roztwór można uzyskać poprzez moczenie suszonych lub świeżych roślin w wodzie przez całą dobę. W sprzedaży dostępny jest także specjalny preparat z czosnku i inne biopreparaty bezpieczne dla środowiska, zawierające substancje owadobójcze.

W przypadku, gdy naturalne sposoby zawodzą, konieczne będzie zastosowanie środków chemicznych. Należy jednak wybrać taki preparat, który nie niszczy pożytecznych owadów. Naturalnym wrogiem mszyc są bowiem biedronki, larwy bzygowatych i złotooków.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.