Mieszkanie i praca, czyli dom z częścią usługową

Wygospodarowanie w domu miejsca na biuro lub innego rodzaju część usługową najlepiej zaplanować jak najwcześniej. Można w tym celu wybrać jeden ze specjalnych projektów gotowych. To znacznie prostsze rozwiązanie niż adaptacja pomieszczeń do działalności gospodarczej w istniejącym domu.

Utworzenie w domu biura lub pomieszczeń przeznaczonych na inny rodzaj działalności usługowej może odbyć się na każdym etapie realizacji inwestycji; także w istniejącym domu. Im później jednak zostanie wykonana adaptacja, z tym większą liczbą problemów będzie trzeba się liczyć. W wykończonym domu konieczna może okazać się przebudowa, niezbędne będzie także dopełnienie formalności związanych ze zmianą funkcji pomieszczeń. Prowadzenie działalności gospodarczej w domu najlepiej więc zaplanować jak najwcześniej. Można w tym celu wybrać jeden z projektów domów z częścią usługową. Najczęściej przedstawiają one budynki z biurem, ale zdarzają się również obiekty z zakładem fryzjerskim, gabinetem lekarskim czy sklepem. Kilka interesujących przykładów prezentujemy poniżej.

Projekt BW-37 z lokalem (158,3 m²)

   

Jednorodzinny dom z poddaszem, w którym wydzielono gabinet z niewielką poczekalnią i osobnym wejściem. Gabinet jest skomunikowany z mieszkaniem, a przy holu zostało zaplanowane w.c. oraz wejście do kotłowni i garażu.

Projekt Nasze szczęście – wariant III z usługą – M89c (216,2 m²)

   

Ciekawie zaprojektowany dom z obszerną częścią usługową. Dzienną i gospodarczą część pomieszczeń umieszczono na parterze, cztery sypialnie – na poddaszu. Pomieszczenie usługowe znajduje się w części frontowej. Przylega do niego hol, z którego jest dostępne w.c.

Projekt Wąsowo + biuro (200,43 m²)

   

Piękny i wygodny dom z wydzieloną częścią usługową. Tę strefę przewidziano z przodu budynku. Składa się z poczekalni, biura oraz zaplecza. Zaplecze jest połączone zarówno z kotłownią, jak i z mieszkaniem.

Projekt MD-23 (383 m²)

   

Interesująca propozycja dla właścicieli wąskich działek, którzy na ograniczonej, wydłużonej posesji chcieliby postawić przestronny dom z obszerną częścią usługową. W tym przypadku na parterze zaplanowano dwa gabinety lekarskie dostępne z poczekalni.

Projekt BW-44 z lokalem (150,1 m²)

   

Klasyczna willa o praktycznym, dokładnie przemyślanym układzie funkcjonalnym. Na parterze znajduje się strefa dzienna, zaplecze gospodarcze, a także gabinet dostępny z odrębnego holu, ale połączony z mieszkaniem. Poddasze to część prywatna z trzema sypialniami.

Projekt Ardenowo usługi (176,65 m²)

   

Parterowy dom jednorodzinny z częścią przeznaczoną na domowe biuro. Zaplanowano w nim duży pokój połączony z archiwum oraz w.c. Ta część jest dostępna z wiatrołapu. Z sieni drugie wejście prowadzi do mieszkania, w którym komplet pomieszczeń przewidziano na jednej kondygnacji. Nieużytkowe poddasze może być dostępne za pośrednictwem schodów opuszczanych.

Projekt Ada (200,2 m²)

   

Budynek, który można postawić na nieco węższej działce. Posiada wbudowany w bryłę dwustanowiskowy garaż, a także gabinet lekarski z poczekalnią oraz własnym sanitariatem. W tym domu kuchnia nie jest połączona z salonem, ale znajduje się w jego bliskim sąsiedztwie.

Projekt Radomice (137,2 m²)

   

Dom z salonem fryzjerskim. Na parterze znajduje się zakład fryzjerski z sześcioma stanowiskami oraz zapleczem socjalnym i kącikiem kuchennym. Pomieszczenia są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na tyłach domu zaprojektowano kotłownię. U góry natomiast znajduje się mieszkanie z dwiema sypialniami.

Projekt WB-3338 (264 m²)

   

Elegancka rezydencja, przy której zaprojektowano wielofunkcyjny budynek o charakterze usługowym. Obydwie części łączy podcień. Przy pomieszczeniu usługowym umieszczono sanitariaty. W głównej bryle budynku są trzy sypialnie, jedna na parterze, dwie pozostałe na poddaszu. W układzie pomieszczeń zachowano tradycyjny podział, kuchnię planując jako pomieszczenie zamknięte.

Projekt Kwitnąca grusza – wariant II z usługą – M82b (178,5 m²)

   

Uroczy, pięknie wykończony dworek. Posiada dwa tarasy – przed i za budynkiem. Frontowy taras przez hol prowadzi do pomieszczenia usługowego. Ta część jest połączona z mieszkaniem za pośrednictwem biura, które jest dostępne zarówno z pomieszczenia usługowego, jak i z holu.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.