Moda w architekturze, architektura w modzie

1 lipca przypada Światowy Dzień Architektury. Z tej okazji każdego roku wszystkim architektom życzymy realizacji wielu niezwykle udanych i satysfakcjonujących projektów. Zastanawiamy się także, jakie trendy można obecnie uznać za najmodniejsze w budownictwie jednorodzinnym.

Nie ma przesady w twierdzeniu, że wszyscy jesteśmy odbiorcami pracy architektów, nawet jeśli nie zamierzamy budować własnego domu. Wszak na co dzień korzystamy z budynków o

Wszystkim architektom życzymy wyłącznie udanych projektów
Wszystkim architektom życzymy wyłącznie udanych projektów
rozmaitym przeznaczeniu. Wszystkie one są dziełami projektantów. Życzenia udanej pracy skierowane w stronę architektów, dotyczą więc nas wszystkich, bo przecież wszyscy życzymy sobie, aby budynki, które nas otaczają, były funkcjonalne i cieszyły oko. Architektura jest jednym z niezwykle ważnych elementów krajobrazu, a jej jakość ma niebagatelny wpływ na warunki, w jakich żyjemy. Ta dziedzina, podobnie jak wiele innych związanych z naszym codziennym życiem, ulega modom. Jedne trendy bezpowrotnie zanikają, inne wzorce stają się obowiązujące. Które z nich można uznać za aktualnie najmodniejsze w architekturze domów jednorodzinnych?

Dom nowoczesny – czyli jaki?

Modny dom to obecnie nie jest już - mimo wszystki jednak nieśmiertelny - dworek lub budynek o rozbudowanej bryle z wieloma urozmaiceniami. Ważna jest energooszczędność, a ta wymusza konstruowanie jak najprostszych brył. Nowoczesny dom jednorodzinny to zatem prostopadłościan, ewentualnie kilka prostopadłościanów, zwieńczony płaskim lub dwuspadowym dachem. Energooszczędności sprzyjają także duże przeszklenia (umieszczone od strony południowej, w przeciwieństwie do elewacji północnej, gdzie okna powinny być niewielkie). W modnym domu nie może więc zabraknąć efektownych przeszkleń. Na parterze powinny prowadzić na taras. Ten ostatni, jeśli ma zapewnić naprawdę komfortowe warunki wypoczynku, powinien być zadaszony. Stworzy wówczas idealne połączenie domu z otoczeniem, co również jest istotnym elementem współczesnego budownictwa.

Dom w XXI wieku to prosta forma, minimalizm i energooszczędne rozwiązania
Dom w XXI wieku to prosta forma, minimalizm i energooszczędne rozwiązania

Modne elewacje na topie

Podcień tarasowy bywa projektowany w bardziej wyrafinowany sposób. Może go tworzyć na przykład fragment drugiej kondygnacji występujący z głównej bryły. Niebanalne nadwieszenia, których widok powoduje, że trudno zawierzyć zasadom grawitacji, sprawiają, że budynek wygląda niezwykle efektownie. Oczywiście ważne jest także wykończenie. Odpowiednio dobrane może sprawić, że nawet najbardziej tradycyjna bryła będzie prezentować się bardzo modnie. W ostatnich latach na elewacjach królują więc naturalne materiały. Drewniana okładzina pięknie zdobi ściany utrzymane w jasnych, stonowanych kolorach. Gdy elewacje są prosto wykończone, pozbawione innych detali, to wyjątkowej wagi nabierają wszystkie pozostałe elementy. Tutaj nie mogą pojawić się przypadkowe zestawienia. Rynny, rury odpływowe muszą zostać starannie ułożone. Analizując współczesne trendy, trzeba też zauważyć, że coraz popularniejsze stają się domy piętrowe, które ostatecznie przestają być kojarzone z nudnymi, szarymi kostkami rodem z poprzedniej epoki.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.