Najpierw parter, potem poddasze

Domy parterowe uchodzą za najwygodniejsze. To oczywiste – nie ma w nich skosów ani schodów. Wszystkie pomieszczenia są ustawne i znajdują się na jednym poziomie. Do wymienionych atutów można doliczyć kolejne, jeśli w domu znajdzie się poddasze do adaptacji.

W domach z poddaszem do adaptacji wszystkie pomieszczenia mieszkalne znajdują się na parterze. Posiadają więc zalety charakterystyczne dla budynków jednokondygnacyjnych. Ale ponadto można w nich wykorzystać powierzchnię drugiej kondygnacji. Można ją wykończyć od razu albo zająć się nią później, rozkładając tym samym finansowanie inwestycji na etapy. W poniższym zestawieniu prezentujemy dziesięć interesujących projektów domów parterowych z możliwością adaptacji poddasza. Warto wziąć je pod uwagę, planując budowę domu. 

Projekt D152BK_P (130,72 m²)

   

Komfortowy dom z trzema sypialniami i gabinetem na parterze oraz możliwością zaadaptowania na cele mieszkalne strychu nieużytkowego. Największa sypialnia posiada prywatną łazienkę. Miejsce na schody przewidziano w holu naprzeciwko przedsionka.

Projekt E-115 (130,5 m²)

   

Interesująca propozycja dla czteroosobowej rodziny, która chciałaby zachować możliwość powiększenia powierzchni mieszkania. U góry do zagospodarowania pozostaje 66, 4 m². W budynku zachowano wyraźny podział na część dzienną i prywatną, jedną od drugiej oddzielając za pomocą zamykanego korytarza.

Projekt Swen (94,56 m²)

   

Przytulny, wygodny, elegancki dom z dachem dwuspadowym. Frontową połać dachu ozdobiono stylową lukarną. Dzięki dużym przeszkleniom w strefie dziennej granica między ogrodem a mieszkaniem jest prawie niedostrzegalna.

Projekt Ramzes (112,2 m²)

   

Szykowny bungalow, który urzeka nie tylko pięknem i elegancją, ale także nieprzeciętną funkcjonalnością. Główną część wnętrz stanowi przestronny parter, ale istnieje także możliwość adaptacji poddasza. W salonie i na tarasie zaplanowano przyjemne kominki.

Projekt Błękitna rapsodia – M146 (138,4 m²)

   

Nietuzinkowy dom z trzema sypialniami i reprezentacyjnym pokojem dziennym, który został połączony z ogromnym tarasem. Poddasze można zaadaptować na cele użytkowe. Lokalizację na schody wstępnie wyznaczono w miejscu w.c. i garderoby.

Projekt Anatol (103,04 m²)

   

Propozycja, która może zainteresować także właścicieli tzw. wąskich działek. Uroku dodają jej charakterystyczne daszki: nad strefą wejściową oraz nad wyjściem na taras. Duże przeszklenia ze szprosami optymalnie doświetlają wnętrza i nadają budynkowi ciepłego charakteru. W przypadku adaptacji poddasza miejsce na schody wyznaczono w kotłowni.

Projekt Talia (110,09 m²)

   

Prosta, murowana bryła, dwuspadowy dach. To połączenie gwarantuje sprawny przebieg budowy oraz jej niewygórowane koszty. W tym przypadku do listy atutów należy doliczyć także możliwość adaptacji poddasza, gdzie do zagospodarowania pozostaje prawie 50 m².

Projekt Arabella II wersja A (139,4 m²)

   

Dom o bajkowym uroku, niepowtarzalnym stylu i optymalnej funkcjonalności. Wnętrza zostały doświetlone dzięki efektownym przeszkleniom ze szprosami. Dwa kominki – wewnętrzny i zewnętrzny – zapewnią przytulny klimat także w chłodne wieczory. Schody na poddasze umieszczono przy przejściu do prywatnej części pomieszczeń.

Projekt HG-D2 (88,5 m²)

   

Niewielki, nietrudny i niedrogi w budowie budynek. Oszczędną w detale formę ozdabia praktyczny daszek nad wejściem, interesujące efekty zapewnia również gustowna kompozycja materiałów wykończeniowych na elewacjach.

Projekt Marcel z garażem (112,15 m²)

   

Projekt, który pozwoli dobrze wykorzystać warunki panujące na działce z wjazdem od strony południowej. Strefa dzienna będzie wówczas najlepiej nasłoneczniona. Na parterze obok przestronnego salonu zaplanowano trzy sypialnie. Miejsce na schody na poddasze wstępnie wyznaczono naprzeciwko wiatrołapu.