Naturalnie i ekologicznie z rattanem i wikliną

Wiklina jest znana i lubiana nie od dziś. Podobnie jak rattan należy do najstarszych materiałów stosowanych w meblarstwie. W ostatnich latach ponownie zyskuje na popularności. Wzrost zainteresowania zawdzięcza między innymi modzie na styl ekologiczny.

Ekologiczny styl dotyczy nie tylko sposobu życia, ale także wystroju wnętrz. Starając się żyć w zgodzie z naturą, warto tę zasadę stosować również we wnętrzach. Styl ekologiczny wiąże się z prostotą naturalnych materiałów, minimalizmem i stonowaną kolorystyką. Meble powinny być

Meble rattanowe w salonie
Meble rattanowe w salonie
wykonane z naturalnych, nieprzetworzonych materiałów. W ekologicznych wnętrzach króluje m.in. drewno, wiklina i rattan.

Meble i dekoracje 

Wiklina jest pozyskiwana z młodych pędów różnych gatunków wierzby, które następnie podlegają obróbce, czyli korowaniu. Z wikliny wyplata się najrozmaitsze przedmioty – kosze i koszyczki, dekoracje, meble, wózki dziecięce, a nawet płoty. Rattan z kolei pochodzi z pnącz różnych gatunków palm rosnących w Azji Południowo-Wschodniej. Zastosowanie rattanu (inaczej rotangu) jest podobne do wikliny. Obydwa materiały są bardzo do siebie podobne, zarówno jeśli chodzi o wygląd, jak i trwałość oraz lekkość. Rattan ma tę przewagę nad wikliną, że podczas użytkowania nie wydaje charakterystycznego odgłosu trzeszczenia.

Wiklina i rattan są jednymi z najstarszych materiałów stosowanych w meblarstwie.

Ażurowa lekkość

Meble wiklinowe i rattanowe są przede wszystkim lekkie, takie też wrażenie dodają wnętrzom. Nawet bardzo duże fotele i kanapy wyglądają na bardzo lekkie, a to dzięki swej ażurowej konstrukcji. W sklepach dostępne są najrozmaitsze modele; od bardzo ozdobnych, bogato zdobionych i dekoracyjnych, po proste, minimalistyczne modele.

Produkty wiklinowe i rattanowe przeważnie są oferowane w naturalnych kolorach. To ułatwia aranżację wnętrz, ponieważ neutralna kolorystyka pozwala na dużą swobodę w komponowaniu pozostałych elementów wystroju. Na rynku są też dostępne meble i inne przedmioty z wikliny farbowanej bejcą – najczęściej białą, ale nie tylko.

Naturalne, nowoczesne meble ogrodowe
Naturalne, nowoczesne meble ogrodowe

Ekologicznie i przytulnie

Można zaryzykować twierdzenie, że wiklina i rattan świetnie sprawdzają się w każdym wnętrzu. W salonie urządzonym w stylu ekologicznym wiklina harmonijnie dopełni aranżację. Natomiast w bardziej nowoczesnym wnętrzu może przełamać chłodny, minimalistyczny wystrój i dodać mu przytulności. 

Styl ekologiczny wiąże się z minimalizmem, stonowaną kolorystyką oraz prostotą naturalnych materiałów, takich jak rattan i wiklina. 

Wyposażając mieszkanie w wiklinowe bądź rattanowe meble lub dodatki, trzeba pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji. Meble nielakierowane najlepiej czyścić roztworem wody i octu. Do pielęgnacji mebli lakierowanych wystarczy mokra ściereczka. Meble ogrodowe trzeba natomiast regularnie konserwować, pokrywając je specjalistycznymi lakierami lub farbami kryjącymi.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.