Dom w stylu nowoczesnej stodoły – jak go urządzić?

Nowoczesne stodoły - domy mieszkalne pojawiają się w całej Polsce, a ich mieszkańcy chwalą sobie przestronne i bliskie naturze wnętrza. Na czym dokładnie polega styl nowoczesnej stodoły? I jak urządzić dom utrzymany w tej aranżacji?

Urządzanie domu w stylu nowoczesnej stodoły - wskazówki
Urządzanie domu w stylu nowoczesnej stodoły - wskazówki

Najbardziej charakterystycznymi elementami nowoczesnej stodoły jest prosta bryła budynku i dwuspadowy dach. To one upodobniają budynek do prawdziwej stodoły, jednocześnie ułatwiając wtopienie domu w tło na obszarach wiejskich, np. gdy wśród starych budowli ma stanąć nowy dom. Stodoła wpisuje się również w trend eko i powrotu do natury, mieszkania z daleka od centrum miasta.

Jednak kluczowym w tym elemencie jest słowo “nowoczesna”. Dom utrzymany w tym stylu nie ma być kopią drewnianego budynku gospodarskiego, ale urządzonym ze smakiem lokum dla rodziny lub singla.

Nowoczesna stodoła - materiały

Jeżeli chodzi o materiały wykończeniowe, które powinny pojawić się w aranżacji zarówno wnętrza, jak i zewnętrznej bryły, to należy postawić na drewno. To najbardziej naturalne, zakonserwowane jedynie na tyle, na ile jest to potrzebne. Wybierać można z różnych rodzajów drewna, ale żeby jeszcze lepiej wtopić dom w okolicę i podążać za ruchem eko, należy wybrać materiały dostępne lokalnie (np. drewno rosnące w pobliskim lesie) lub te, które na danym terenie wykorzystuje się od wieków. Tam, gdzie (zgodnie z wytycznymi architekta miejskiego) dom ma współgrać z niezbyt urodziwymi okolicznymi budowlami (np. nieciekawe osiedle takich samych domków jednorodzinnych), można wykorzystać materiały w podobnej kolorystyce, ale znacznie lepszej jakości.

Drewno stare (lub postarzane), naturalne, wypaczone również znajdzie swoje miejsce we wnętrzu utrzymanym w tym stylu, ale jedynie jako detal, dodatek. To może być kilka krokwi czy powieszonych na ścianie ozdobnych desek. Jeżeli budynek jest prawdziwą stodołą, wyremontowaną, by pełnić rolę nowoczesnej stodoły, można zostawić jakiś wyrazisty element łączący ją z historią. Poza starymi deskami może być to zachowanie i wyeksponowanie ściany z cegły czy wykorzystanie dawnych narzędzi gospodarskich do ozdoby.

Nowoczesne stodoły charakteryzują się dużymi przeszkleniami. Szkło znajdzie swoje miejsce nie tylko w postaci okien, ale również stolików czy innych dodatków. Nowoczesny charakter wnętrz podkreślą sztuczne materiały o połyskliwych, lustrzanych powierzchniach.

Nowoczesna stodoła to styl modnych wśród osób, które cenią sobie minimalistyczne wnętrza oraz bliskość natury.
Nowoczesna stodoła to styl modnych wśród osób, które cenią sobie minimalistyczne wnętrza oraz bliskość natury.

Wielkie minimalistyczne wnętrze

Domy w stylu nowoczesnej stodoły stają się tak popularne, ponieważ mogą zaoferować swoim mieszkańcom naprawdę dużą przestrzeń. Typowe są wysokie, dwukondygnacyjne salony, jedynie część budynku jest podzielona na dwa piętra (na drugim zlokalizowane są najczęściej sypialnie). Tak obszerne salony nie istnieją jednak po to, by upchnąć w nich jak najwięcej sprzętów, szafek czy ozdób. Wręcz przeciwnie - niewielka ilość mebli pozwala jeszcze bardziej docenić ogrom przestrzeni, nabrać oddechu. Jedna duża wyrazista kanapa, minimalistyczny stolik kawowy i jeden regał na książki wystarczą w tym minimalistycznym wnętrzu. Wybierając meble, można inspirować się stylem industrialnym.

Jeżeli chodzi o dodatki, to największym jest (a przynajmniej powinien być) widok za oknem. Dlatego pozostałe ozdoby są minimalistyczne i podporządkowane rozciągającej się za oknem panoramie. Jeden lub dwa obrazy o geometrycznej formie wystarczą do stworzenia odpowiedniego wrażenia. Wiele z salonów utrzymanych jest w białej kolorystyce lub opiera się na kontraście między kolorem białym a czarnym.

Kuchnia zazwyczaj jest połączona z salonem. To daje poczucie jeszcze większej przestrzeni. Kuchnia zazwyczaj urządzona jest w stylu mocno nowoczesnym, co pozwala przecież także na większą wygodę mieszkania i użytkowania kuchni. Między kuchnią a salonem znajduje się przeważnie stół na kilka osób. Ważne, by obie części (kuchenna i wypoczynkowa) były od siebie odpowiednio oddzielone wizualnie i przestrzennie.

Jak NIE urządzać otwartej kuchni? Aranżacja, porady, pomysły<<ZOBACZ

Minimalistyczne rozwiązania są bardzo modne w nowoczesnych domach
Minimalistyczne rozwiązania są bardzo modne w nowoczesnych domach

Sypialnia w nowoczesnej stodole

Sypialnia w nowoczesnej stodole znajduje się zazwyczaj na piętrze lub na antresoli. Charakterystyczne są tutaj skośne dachy, które sprawiają, że pomieszczenie jest niskie. Dlatego łóżka w takich wnętrzach są zazwyczaj bardzo niskie lub to nawet po prostu materace położone na podłodze. Również tutaj myślą przewodnią jest bliski kontakt z naturą, stąd naturalne materiały i częste wykorzystywanie drewna. W wielu projektach również tutaj znajduje się duże na prawie całą ścianę okno, choć oczywiście uwarunkowane jest to lokalizacją inwestycji.

Pustawe i zimne wnętrze można ocieplić za pomocą nastrojowego oświetlania oraz wykorzystania ciepłych materiałów, jak naturalna wełna, len czy puszysta bawełna. Również tutaj ilość mebli powinna być minimalna i nie przytłaczać wnętrza.

Dodatki mogą nawiązywać do świata natury, najlepiej tego najbliższego. Dla domów znajdujących się w pobliżu lasu będą to leśne zwierzęta, dla tych zlokalizowanych na terenach wiejskich ozdoby nawiązujące do regionalnych tradycji i legend oraz zwierząt wiejskich.

Nowoczesna stodoła - teren naokoło

Jeżeli chodzi o teren naokoło nowoczesnej stodoły, trudno tutaj mówić o ogrodzie. Ponieważ ideą tego typu budynku jest maksymalne wtopienie go w tło, nie ma tutaj miejsca na równo przyciętą trawę i klomby pełne kolorowych kwiatów. Zamiast równo ułożonej kostki lepiej wybrać klepisko. Zamiast ogrodu w stylu francuskim lepiej, by pojawiły się tutaj lokalne rośliny, nawet jeżeli będą to wysokie trawy. Zamiast werandy można wybrać miejsce do palenia ognisk, a na miejsce designerskich mebli ogrodowych poustawiać kilka pociętych pni.

Nowoczesna stodoła to styl modnych wśród osób, które cenią sobie minimalistyczne wnętrza oraz bliskość natury. To nie tylko domy mieszkalne: trend ten wykorzystywany jest także coraz częściej w domkach letniskowych lub w zimowych chatkach. W pięknej scenerii można idealnie wykorzystać duże przeszklenia, które są cechą charakterystyczną dla nowoczesnej stodoły. Duża zaletą jest stosunkowo niski koszt budowy przy jednoczesnym uzyskaniu dużej przestrzeni. Dekorując wnętrze należy trzymać się prostej i naturalnej palety barw oraz minimalizmu.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.