Naturalne materiały, energooszczędne rozwiązania, czyli projekty domów w 2025 roku

Nowoczesne projekty domów w 2025 roku oferują inwestorom nie tylko najmodniejszy design, ale przede wszystkim komfort użytkowania budynku. Sprawdzamy, jakie projekty będą cieszyć się największą popularnością.

Nowoczesne projekty domów 2025
Tooba

Jakie projekty domów królują w 2025 roku?

Trendy w projektach domów dostosowują się nie tylko do oczekiwań inwestorów, ale również do nowych technologii oraz wymagań energetycznych. W 2025 roku dominować będą zwłaszcza projekty domów o prostych bryłach, z otwartymi przestrzeniami oraz wykorzystujące naturalne materiały. Nowoczesne projekty z pracowni Domy z Wizją wpisują się w te trendy, prezentując np. domy z dużymi przeszklenia, które pozwalają na maksymalne wykorzystanie światła dziennego. Popularnością będą cieszyć się również domy pasywne, parterowe oraz szkieletowe konstrukcje domów kanadyjskich.

Projekty domów drewnianych

Drewno to jeden z najchętniej wybieranych materiałów wykorzystywanych do budowy domu, przy czym we współczesnym budownictwie dominuje technologia CLT, czyli drewno klejone krzyżowo, która pozwala na wznoszenie konstrukcji trwałych i energooszczędnych. Dzięki innowacyjnym metodom impregnacji i obróbki drewno staje się bardziej odporne na wilgoć i działanie czynników atmosferycznych, co sprawia, że może być wykorzystywane nawet w wymagających warunkach klimatycznych.

Inwestorzy coraz częściej decydują się na projekty domów kanadyjskich. Jest to lekka konstrukcja szkieletowa, która cieszy się zainteresowaniem przede wszystkim ze względu na skrócony czas realizacji (w przeciwieństwie do budowy domu w technologii murowanej) oraz na doskonałe właściwości izolacyjne drewna.

Domy energooszczędne i pasywne

Najpopularniejsze projekty domów w 2025 roku uwzględniają również rozwiązania, które zmniejszają zapotrzebowanie na energię (np. wentylacja mechaniczna z rekuperacją). Domy pasywne projektowane są w taki sposób, aby w przyszłości zużywały minimalną ilość energii do ogrzewania czy chłodzenia budynku – to z kolei przekłada się nie tylko na komfort użytkowania, ale i na niższe rachunki. Często są wyposażone w odnawialne źródła energii jak panele fotowoltaiczne, pompy ciepła. Szczególnie ważne jest optymalne rozmieszczenie okien – na przykład zaprojektowanie dużych przeszkleń od strony południowej będzie umożliwiać maksymalne wykorzystanie naturalnych źródeł światła, natomiast ściany od strony północnej zostają odpowiednio zabezpieczone przed utratą energii.

Projekt domu Wyborny 1
Tooba

Kolejnym atutem domów pasywnych jest wysoki komfort termiczny i akustyczny. Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu i wykonaniu izolacji w budynku utrzymuje się stabilna temperatura przez cały rok. Dodatkowo grube warstwy izolacji oraz szczelne okna redukują hałas z zewnątrz.

Domy o prostej bryle

Domy o prostej, geometrycznej bryle (zwłaszcza na planie prostokąta lub kwadratu) królują na rynku nieruchomości od dłuższego czasu. Również w 2025 roku minimalistyczne projekty domów będą popularnym wyborem – nie tylko ze względu na ich nowoczesny design, ale również na efektywność energetyczną budynku. To oszczędność czasu na etapie budowy – domy o prostej bryle są szybsze i tańsze w realizacji, ponieważ wymagają mniejszej liczby materiałów oraz nakładu pracy. Co więcej, taka konstrukcja minimalizuje straty ciepła dzięki ograniczonej liczbie mostków termicznych.

Projekty domów z otwartą przestrzenią i przeszkleniami

Kolejnym trendem w projektowaniu domów jednorodzinnych jest zachowanie przestronnych, otwartych wnętrz i rezygnacja z tradycyjnego podziału pomiędzy pomieszczeniami. Przede wszystkim łączona jest ze sobą przestrzeń salonu, kuchni i jadalni. Zachowanie takiego układu sprzyja integracji domowników, poprawia przepływ powietrza i sprzyja dobremu doświetleniu wnętrz.

Projekt domu Beztroski 2G
Tooba

W 2025 roku warto również zwrócić uwagę na projekty domów z przeszkleniami. Wielkoformatowe okna, luksfery czy przeszklone ściany pozwalają na dobre wykorzystanie źródeł światła naturalnego, tym samym rozświetlając i optycznie powiększając dostępną przestrzeń. Co więcej, duże okna ułatwiają pasywną regulację temperatury we wnętrzach, co może przyczynić się do oszczędności energii.

Projekty domów parterowych

Kolejnym trendem w 2025 roku jest wybór projektów domów parterowych, gdzie jeszcze kilka lat temu królowały domy piętrowe. Dziś jednak inwestorzy decydują się coraz częściej na funkcjonalne domy parterowe, które zapewniają lepszą komunikację pomiędzy pomieszczeniami. Co więcej, brak schodów może być dużym udogodnieniem dla rodzin z małymi dziećmi oraz dla osób starszych. Projektowane współcześnie domu parterowe często mają układ w kształcie litery L lub w kształcie litery U, a także płaski dach.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.