Niepowtarzalny urok płaskich dachów

Choć w polskim budownictwie jednorodzinnym najbardziej popularne są dachy dwu- i wielospadowe, to płaskie również się pojawiają. I to coraz częściej. Planując budowę domu z płaskim dachem, trzeba jednak pamiętać, że nie wszędzie będzie ona możliwa. Może zostać wykluczona przez zapisy urzędowe.

Domy z płaskimi dachami najczęściej kojarzą się dwojako. Starszym mogą przypominać jedno- lub wielorodzinne budownictwo z lat 70. ubiegłego wieku. Tych przykładów, wciąż licznie obecnych w naszym krajobrazie, raczej nie można zaliczyć do pereł architektury. Zachwytu nie wzbudzają ani nudne kostki domów jednorodzinnych, ani tym bardziej niezgrabne bloki z wielkiej płyty. Inaczej rzecz się ma ze współcześnie projektowanymi domami z płaskim dachem. To już zupełnie inna historia. Minimalistyczne, eleganckie, subtelnie wykończone – tak prezentują się obecnie. Najciekawsze przykłady przedstawiamy poniżej.

Projekt EX 6 (160,73 m2)

   

Wygodny dom parterowy o interesującym układzie użytkowym, optymalnym dla czteroosobowej rodziny. Na szczególną uwagę zasługuje kilka pomieszczeń – m.in. dwa duże aneksy gospodarcze, garderoba, wnęka garażowa na dwa samochody, apartament gospodarzy oraz niebanalny ogród zimowy.

Projekt Long (117,6 m2)

   

Wymarzona propozycja dla właścicieli tzw. wąskich działek. Ten dom zmieści się już na posesji o szerokości 12,1 m. Przewidziano w nim dwie kondygnacje – parter oraz piętro. Do frontowej elewacji przylega garaż, nad którym zaplanowano atrakcyjny taras. Prosta, kubiczna bryła zachwyca gustownym zestawieniem materiałów elewacyjnych.

Projekt G182 (39,58 m2)

   

Uroczy domek letniskowy. W projekcie tego niewielkiego budynku znalazło się wszystko, co niezbędne dla zapewnienia rodzinnego relaksu na działce. W obszernym pokoju wypoczynkowym umieszczono kominek oraz aneks kuchenny, zadbano także o atrakcyjny, zadaszony taras, nie zabrakło nawet garażu.

Projekt Echo (120,3 m2)

   

Niedrogi i funkcjonalny dom o niezwykłym wyglądzie. Zastosowane w tym przypadku stopniowanie wysokości co pół kondygnacji pozwoliło na ulokowanie pomieszczeń gospodarczych wraz z garażem w przyziemiu, a pokojów mieszkalnych – w części lekko wyniesionej ponad teren. Interesująco prezentuje się rozległy taras na dachu.

Projekt Mango wersja A (154,4 m2)

   

Komfortowy i bardzo oryginalny dom. Nowoczesna bryła przykuwa uwagę efektownymi przeszkleniami, sprawiającym, że wnętrza są jeszcze bardziej jasne i otwarte. Ciekawe rozwiązanie polega na pozostawieniu otwartej wiaty garażowej pod piętrem z prywatną częścią pomieszczeń.

Projekt Parterowy 1 (180,5 m2)

   

Wyjątkowa, parterowa willa o niebanalnej formie oraz czytelnym układzie użytkowym z komfortowym apartamentem gospodarzy. Elewację ogrodową tworzy transparentny pas przeszkleń otwierających wnętrza na taras i ogród. Współczesność horyzontalnej bryły podkreślają modne materiały i elementy architektoniczne.

Projekt E-138 (158,8 m2)

   

Piętrowy, nowoczesny dom o architekturze nawiązującej do budownictwa charakterystycznego dla okresu międzywojennego. W eleganckiej bryle o doskonałych proporcjach zaplanowano niezwykle funkcjonalny układ pomieszczeń oraz trzy zaciszne tarasy.

Projekt Szkwał CE (146,4 m2)

   

Minimalistyczny, parterowy budynek z otwartymi na otoczenie, przestronnymi wnętrzami. Sypialnię gospodarzy połączono tutaj z prywatną garderobą i łazienką. W projekcie przewidziano również wiatę garażową na dwa samochody, którą, zależnie od potrzeb, można zabudować.

Projekt Willa słoneczna (274,24 m2)

   

Nowoczesna rezydencja miejska. Oprócz przestronnej części dziennej na parterze i strefy prywatnej na piętrze przewidziano tutaj także podpiwniczenie, gdzie zaplanowano pomieszczenia o charakterze rekreacyjnym – domowe spa z sauną.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.