Panele fotowoltaiczne: cena i opłacalność

Energia elektryczna jest dziś czymś tak powszechnym, że niekiedy przestajemy zwracać uwagę na to, jak duże ilości prądu zużywamy podczas codziennych czynności. Otacza nas mnóstwo przedmiotów wymagających podłączenia do prądu, nic więc dziwnego, że rachunki mogą być coraz wyższe.

Mieszkając we własnym domu lub planując budowę, warto zatem zastanowić się nad zamontowaniem alternatywnego źródła energii, jakim są panele fotowoltaiczne. Czy takie rozwiązanie nam się opłaci?

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna jest zbudowana z paneli wyposażonych w ogniwa krzemowe wyposażone w pole elektromagnetyczne. Dzięki temu energia słoneczna jest wchłaniana i przemieniana w energię elektryczną w wyniku tzw. efektu fotowoltaicznego. Prąd, który powstaje w taki sposób, jest stały. Aby więc nadawał się do standardowego użytku, jest przekształcany przez inwerter w prąd zmienny o odpowiednich parametrach. Jeżeli instalacja ma charakter off-grid, wówczas nie jest podłączona do sieci energetycznej i konieczne jest posiadanie akumulatorów, w których będziemy gromadzić nadwyżki prądu i z których będziemy czerpać energię w przypadku, gdy panele fotowoltaiczne nie wyprodukują jej w wystarczającej ilości.

Instalacja fotowoltaiczna jest zbudowana z paneli wyposażonych w ogniwa krzemowe wyposażone w pole elektromagnetyczne.

Jeśli natomiast posiadamy instalację on-grid, czyli połączoną z siecią energetyczną, wówczas w pierwszej kolejności wykorzystywany jest prąd z paneli (ponieważ ma większą częstotliwość), zaś gdy go zabraknie – wtedy pobierany jest prąd z sieci. Podobnie dzieje się w przypadku nadprodukcji prądu przez ogniwa fotowoltaiczne: nadwyżka prądu z domowej elektrowni jest przekazywana do sieci, a następnie rozliczamy się z zakładem energetycznym, otrzymując odpowiednią „porcję” darmowego prądu z sieci.

 

Panele fotowoltaiczne na dachu domu jednorodzinnego
swiatOZE
Panele fotowoltaiczne na dachu domu jednorodzinnego

 

Koszty paneli fotowoltaicznych z montażem

Panele fotowoltaiczne nie należą do najtańszych instalacji. Za instalację składającą się z ok. 12 paneli, o mocy 3,24 kW (czyli teoretycznie wystarczającą dla 4-osobowej rodziny) z inwerterem 1-fazowym, zapłacimy ok. 16 000 – 17 000 zł. Produkcja prądu z instalacji o takiej mocy powinna wynieść ok. 3000-3200 kWh w skali roku. Większe instalacje (ok. 4-5,5 kW) wyposażone w 3-fazowy inwerter to koszt ok. 20 000 – 30 000 zł, natomiast za instalację o mocy ponad 9 kW zapłacimy nawet do ok. 50 000 zł. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że jest to jednorazowy wydatek. Instalacja fotowoltaiczna jest bezobsługowa i praktycznie działa sama – darmowy, ekologicznie pozyskiwany prąd produkuje się bez naszego udziału.

Za instalację składającą się z ok. 12 paneli, o mocy 3,24 kW (czyli teoretycznie wystarczającą dla 4-osobowej rodziny) z inwerterem 1-fazowym, zapłacimy ok. 16 000 – 17 000 zł.

Warto także wiedzieć, że w przypadku takich innowacji, jak panele fotowoltaiczne, możemy ubiegać się o dofinansowanie w formie częściowo umarzalnej pożyczki o preferencyjnym oprocentowaniu. O szczegóły i warunki uzyskania wsparcia finansowego na montaż odnawialnych źródeł energii możemy zapytać w WFOŚ lub urzędzie gminy. 

Co ciekawe, niedawno do swojej oferty panele fotowoltaiczne wprowadziła sieć IKEA. Kupując tam panele, również możemy oszczędzić, jeśli posiadamy kartę klubowicza sklepu - to oszczędności rzędu kilku tysięcy złotych. 

Jak szybko zwróci się inwestycja w panele fotowoltaiczne?

Z jednego panelu, skierowanego na południe, można wyprodukować do ok. 900-1100 kWh prądu rocznie. Instalacja fotowoltaiczna o mocy ok. 3,25-3,5 kW jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na prąd 4-osobowego gospodarstwa domowego. W takiej sytuacji inwestycja powinna się zwrócić po ok. 8 latach. To jednak w pewnym stopniu rozważania teoretyczne, ponieważ w praktyce nie uzyskamy raczej idealnych warunków pogodowych, sprzyjających maksymalnej wydajności paneli. Miesiącem, który najbardziej sprzyja działaniu instalacji fotowoltaicznej, jest maj. Jeżeli natomiast zbyt wysoka temperatura powietrza utrzymuje się przez dłuższy czas (np. w czerwcu / lipcu), wówczas możemy mieć do czynienia z przegrzaniem instalacji fotowoltaicznej. O innych wadach i zaletach paneli fotowoltaicznych piszemy w tym artykule.

Instalacja fotowoltaiczna o mocy ok. 3,25-3,5 kW jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na prąd 4-osobowego gospodarstwa domowego.

Oprócz całościowego zwrotu inwestycji warto też pamiętać o tym, że skutki działania paneli w postaci niższych rachunków odczujemy już w pierwszym roku użytkowania – roczna oszczędność na rachunkach za prąd w przypadku „standardowego” domu jednorodzinnego może wynieść ok. 2000 zł. Przed podjęciem decyzji o zakupie paneli fotowoltaicznych i przebudowie instalacji warto zatem dokonać dokładnych obliczeń kosztów energii elektrycznej z kilku ostatnich lat, a także dokładnie przeanalizować warunki klimatyczne panujące w naszym regionie.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

 • bartluk 2019-02-24T08:26:09Z

  Bzdury.

  • Tooba.pl 2019-03-04T10:15:21Z

   Dzień dobry, prosimy o wskazanie fragmentu, który jest Pana zdaniem błędny. Sprawdzimy ponownie i poprawimy informację, jeśli będzie miał Pan rację. Dbamy o wysoką jakość naszych artykułów. Pozdrawiamy serdecznie! :)

   • Gość 2020-07-15T19:27:42Z

    Spokojnie to jakiś idiota skoro nie umie obronić swojego zdania