Pochłaniacz – przydatne urządzenie do Twojej kuchni
Wiele osób chętnie gotuje w domu. Zwłaszcza kiedy mają przyjść goście, lepiej jest samemu coś przyrządzić, niż zamawiać gotowe potrawy. Aby powstające w czasie gotowania zapachy nie popsuły nastroju, powinny być szybko i skutecznie usunięte. W tym celu montuje się w kuchni okapy, które mogą nieprzyjemne opary wywiewać na zewnątrz, albo absorbować cząsteczki tłuszczu i zapachów, oczyszczając powietrze. Czy pochłaniacz będzie dobrym rozwiązaniem? Odpowiadamy!
Pochłaniacz kuchenny bez wyciągu - rodzaje
Wybór odpowiedniego okapu powinien być bardzo dokładnie przemyślany już na etapie planowania kuchni. Okap z wyciągiem wymaga podłączenia do kanału wentylacyjnego, którym na zewnątrz wylecą opary i zapachy. W tym celu konieczne jest wybicie w ścianie otworu, co w wynajmowanym domu wymaga zgody właściciela. W przeciwieństwie do takiego rozwiązania, pochłaniacz kuchenny montuje się bardzo łatwo i najczęściej potrzebuje tylko dostępu do gniazdka elektrycznego, aby go podłączyć.
Ze względu na sposób i miejsce montażu można wyróżnić kilka grup pochłaniaczy:
- Pochłaniacz przyścienny – jest montowany bezpośrednio przy ścianie. Może być w wariancie skośnym, okrągłym, prostokątnym albo w stylu rustykalnym.
- Pochłaniacz wyspowy – jest przystosowany do kuchni z wyspą pośrodku. Montuje się go na suficie, skąd zwisa nad parującymi garnkami, pochłaniając opary.
- Pochłaniacz sufitowy – nie jest synonimem pochłaniacza wyspowego. Zamontowany na równi z podwieszanym sufitem, doskonale nadaje się do eleganckich, minimalistycznych wnętrz.
- Pochłaniacz do zabudowy – daje się dyskretnie dopasować do wystroju kuchni. Można go kupić w wersji podszafkowej, teleskopowej albo do zamontowania w szafce na równi z nią. Zabudowany pochłaniacz jest wyjątkowo mało widoczny i nie rzuca się w oczy, dominując nad ogólnym wystrojem.
- Pochłaniacz podszafkowy – jest montowany na ścianie, stanowiąc swego rodzaju daszek nad kuchnią.
- Pochłaniacz narożny – zgodni z nazwą umożliwia montaż w rogu pomieszczenia. Dzięki dyskretnej lokalizacji nie rzuca się w oczy i stanowi elementu dominującego w wystroju kuchni.
Wybór pochłaniacza – na co zwrócić uwagę?
Oprócz wyglądu i dopasowania do wystroju kuchennego wnętrza, ważne są w przypadku pochłaniacza jego parametry techniczne.
- Rodzaj sterowania – pochłaniacze mogą być sterowane mechanicznie, mają zwykle wydajność filtrowania 600 m3/h i trzy zakresy mocy albo elektroniczne z trzema lub czterema zakresami mocy.
- Poziom hałasu – najbardziej odpowiedni będzie o poziomie hałasu poniżej 60 dB. Przepływ powietrza, praca silnika i dmuchawy mogą powodować znaczne natężenie dźwięków, negatywnie wpływając na komfort pracy w kuchni.
- Klasa energetyczna – często używany okap kuchenny powinien być jak najbardziej energetycznie oszczędny. Obecność filtrów w pochłaniaczu powoduje dodatkowe opory przepływu powietrza, co wymaga pracy urządzenia z większą mocą, a to generuje większy hałas.
- Wydajność – uważa się, że dobry pochłaniacz powinien w ciągu godziny przefiltrować powietrze sześć razy. Aby sprawdzić, czy planowany pochłaniacz spełni swoją rolę, trzeba ten wskaźnik pomnożyć przez kubaturę kuchni i porównać z danymi technicznymi urządzenia.
Co wpływa na klimat kuchni?
- Wilgoć i opary – podczas gotowania cieczy albo w procesie smażenia potraw zachodzi zjawisko parowania. Pod wpływem wysokiej temperatury uwalnia się wilgoć w formie pary wodnej. Wilgoć może osadzać się na meblach i ścianach.
- Ciepło – kuchnia gazowa albo elektryczna zapewniają dopływ potrzebnego do gotowania, pieczenia i smażenia ciepła, które przy okazji podnosi temperaturę w pomieszczeniu. Jeśli przy tym mamy do czynienia z podwyższoną wilgotnością powietrza, powstają dogodne warunki do rozprzestrzeniania się pleśni i bakterii w kątach i niszach mieszkania.
- Zapachy – każda potrawa roztacza podczas gotowania własny aromat. Nałożenie się na siebie składników różnorakich przepisów, może podczas długotrwałego przyrządzania potraw doprowadzić do powstania intensywnej mieszanki zapachów. Aromatyczne cząsteczki rozchodzą się wraz z oparami po całym mieszkaniu i wnikają w obicia mebli, we włosy i ubrania.
- Cząsteczki tłuszczu – czy to podczas podgrzewania masła na patelni, czy oleju w brytfannie, część płynnego tłuszczu przekształca się pod wpływem wysokiej temperatury w niepożądane opary. Może to powodować powstawanie na meblach i ścianach cienkiej warstewki tłuszczu, która staje się idealną pożywką dla zarazków. Powietrze w mieszkaniu zawiera również inne cząsteczki stałe jak kurz, które mogą łączyć się z tłuszczem.
Zalety i wady pochłaniacza kuchennego
Okap z pochłaniaczem ma tę ogromną zaletę, że może być wszędzie i bez większych problemów zamontowany. Nie wymaga pracochłonnej przebudowy ściany, co w przypadku wynajmowanego mieszkania wiąże się z koniecznością uzyskania zgody właściciela. na dodatek, średnio doświadczony majsterkowicz może tę pracę montażową wykonać samodzielnie. Ponieważ nie następuje tutaj wywiew ciepłego powietrza na zewnątrz, nie powstają też starty ciepła.
Okap z pochłaniaczem ustępuje okapowi z wywiewem pod względem wydajności. Poza tym w pomieszczeniu pozostaje wilgoć. Również filtry węglowe, które pochłaniają zapachy, muszą być regularnie wymieniane, a filtr tłuszczowy – oczyszczany.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.