Wygodna kuchnia zamknięta

Kuchnia połączona z salonem to rozwiązanie, które w ostatnich latach zdobyło ogromną popularność. W większości projektów gotowych umieszcza się jednoprzestrzenną część dzienną. Ale są też projekty domów z kuchnią zamkniętą lub z możliwością jej oddzielenia. Kuchnia zamknięta niewątpliwie posiada swoje zalety.

Wybór kuchni zamkniętej ma sens przede wszystkim wówczas, gdy jej powierzchnia jest wystarczająca, aby pomieścić wszystkie niezbędne sprzęty, urządzenia oraz stół. Bardzo małej kuchni nie warto ograniczać ścianami. Otwarcie przyda jej funkcjonalności, a nieograniczone przegrodami wnętrze będzie wyglądać na większe niż jest w rzeczywistości.

Kuchnia zamknięta - dobry wybór dla rodzin lubiących gotowanie
Kuchnia zamknięta - dobry wybór dla rodzin lubiących gotowanie

Zamknięty bałagan

Najczęściej podkreślanym atutem odrębnej kuchni jest wygoda. W tym kontekście użytkownikom chodzi przede wszystkim o to, że kuchenne zamieszanie, zapachy, a nieraz i bałagan z kuchni zamkniętej nie przenoszą się do salonu. Kuchnia pozostaje strefą o charakterze roboczym, a salon - bardziej reprezentacyjnym. Zwłaszcza jeśli chodzi o zapanowanie nad rozprzestrzenianiem się zapachów, kuchnia zamknięta ma przewagę nad układami otwartymi.

W gotowych projektach domów z reguły jest planowana jednoprzestrzenna część dzienna. Ale w ofercie są także dostępne projekty domów z kuchnią zamkniętą lub z możliwością jej oddzielenia.

W osobno wydzielonej kuchni powinno znaleźć się miejsce na stół
W osobno wydzielonej kuchni powinno znaleźć się miejsce na stół

Duża wygoda

Urządzenie kuchni zamkniętej wydaje się łatwiejszym zadaniem. To osobne pomieszczenie, nie trzeba więc dokładać starań, aby wystrojem pasowało do pokoju dziennego. Pozostaje więcej swobody w jego aranżacji. W wygodnej kuchni powinien zmieścić się stół, dzięki czemu nie będzie trzeba za każdym razem przenosić posiłków do jadalni. Duża (co najmniej 20 m²), osobno wydzielona kuchnia może przy tym pełnić funkcję drugiego (pierwszego?) centrum całego domu. Nierzadko, nie tylko na co dzień, ale również podczas spotkań w gronie rodziny i znajomych, życie koncentruje się właśnie w kuchni. Kuchnia zamknięta może więc okazać się dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą, aby życie domowe koncentrowało się wyłącznie w jednym miejscu.

Wielofunkcyjna wyspa - serce całej kuchni
Wielofunkcyjna wyspa - serce całej kuchni

Modna wyspa

Ważnym elementem w kuchni jest wyspa. To obecnie bardzo modne rozwiązanie, poprawiające funkcjonalność dużych kuchni. Wyspa w kuchni zamkniętej jest zazwyczaj większa i bardziej wyeksponowana niż jej odpowiedniczka w pomieszczeniu otwartym. Dostępna ze wszystkich stron wyspa może pełnić różne funkcje; od przygotowywania posiłków i gotowania, po zmywanie. Może też zostać potraktowana jako kuchenny stół.

Komentarze

  • Stasia 2018-05-30T19:46:57Z

    Wyspa to fajna sprawa, ale taka okrągła to mi się akurat nie podoba