Kuchnia w literę „G” – jak zaprojektować i urządzić?
Kuchnia w literę „G” oznacza zabudowę meblową, w której szafki kuchenne dolnego indeksu oraz pozostałe elementy wyposażenia tworzą kształt litery „G”. Jakie są wady i zalety tego układu kuchennego? Jak dobrze zaprojektować kuchnię w kształcie litery „G”? Zapoznajcie się z naszym artykułem.
Kuchnia w kształcie litery „G” – jakie są jej zalety i wady?
Układ kuchenny w kształcie litery „G” sprawdza się szczególnie dobrze w kuchniach o średnim i dużym metrażu na planie kwadratu, a także w większych kuchniach otwartych (np. na salon lub na jadalnię). Układ w kształcie litery „G” nie jest zalecany do małych oraz wąskich kuchni zamkniętych.
Zaletą kuchni w literę „G” jest wysoka funkcjonalność i wiele możliwości aranżacyjnych, w tym wystarczająca przestrzeń zarówno do przechowywania, jak i do gotowania – oczywiście przy dobrze zaplanowanym projekcie. W tym układzie kuchennym z łatwością wprowadzimy zasadę trójkąta roboczego (wspominamy o niej w dalszej części artykułu), podzielimy przestrzeń na strefy robocze oraz zaprojektujemy również stół z krzesłami czy wyspę kuchenną.
Wadą kuchni w literę „G” jest brak możliwości wprowadzenia tego układu kuchennego do pomieszczenia o małym metrażu, a także do pomieszczenia wąskiego. Tak jak wspominaliśmy, ten układ kuchenny najlepiej sprawdza się w większych wnętrzach na planie kwadratu.
Kolejną wadą układu w kształcie litery „G” jest konieczność zagospodarowania narożników – to z kolei wiąże się z większym nakładem finansowym. Na rynku są dostępne szafki kuchenne dedykowane do narożników (szafki typu karuzela, szafki obrotowe, szafki cargo), jednak ich cena jest wysoka w porównaniu z klasycznymi szafkami kuchennymi niewyposażonymi w systemy obrotowe czy w systemy z wysuwającymi szuflady prowadnicami.
Ze względu na liczbę elementów wyposażenia układ w kształcie litery „G” wymaga dobrego projektu. Szczególnie ważne jest, aby pomiędzy ciągami szafek pozostawić prześwit (minimum 120 centymetrów). Odległość między narożnikami nie powinna przekraczać 200 centymetrów.
Uwaga: Układ kuchenny w w kształcie litery „G” nie cieszy się dużą popularnością. Zdecydowanie częściej wybierany jest układ dwurzędowy, a także układ w literę „U” oraz układ kształcie litery „L”.
Jak dobrze zaprojektować i zaaranżować kuchnię w kształcie litery „G”?
Ponownie powtórzymy, że układ kuchenny w kształcie litery „G” sprawdza się w większych pomieszczeniach – zarówno zamkniętych, jak i otwartych. Aby kuchnia była jak najbardziej praktyczna i funkcjonalna, zaleca się stworzenie pięciu tak zwanych stref roboczych. Są to:
- strefa zapasów (składa się na nią: lodówka, zamrażarka, szafki do przechowywania żywności);
- strefa przechowywania (to szafki zabudowy kuchennej);
- strefa przygotowywania posiłków (obejmuje główny blat roboczy i blaty pomocnicze);
- strefa gotowania (to: kuchenka, piekarnik, kuchenka mikrofalowa i inne sprzęty elektroniczne, które pozwalają na gotowanie, pieczenie czy grillowanie);
- strefa mokra (obejmuje zlewozmywak, pojemniki na śmieci, które najczęściej ulokowane są w szafce pod zlewem).
Rozmieszczając poszczególne elementy zabudowy kuchennej, szczególnie ważne jest zachowanie wolnej przestrzeni pomiędzy ciągami roboczymi – powinna ona wynosić minimum 120 centymetrów. Co więcej, zaleca się, aby narożniki zabudowy kuchennej nie były od siebie oddalone o więcej niż 200 centymetrów. Odległość pomiędzy szafkami kuchennego dolnego indeksu a szafkami kuchennymi górnego indeksu powinna wynosić minimum 45 centymetrów.
Zabudowa kuchenna przede wszystkim powinna zostać dopasowana do możliwości aranżacyjnych naszej kuchni. Do kuchni w kształcie litery „G” można zastosować połączenie szafek dolnego indeksu z szafkami górnego indeksu; wyłącznie szafki dolnego indeksu; zabudowę słupkową (od podłogi do praktycznie samego sufitu).
Kuchnie w tym układzie często wyposaża się w wyspę kuchenną. Jest to nie tylko niezwykle popularnym elementem w aranżacji, ale również i funkcjonalnym. Na wyspie kuchennej możemy: przygotowywać posiłki (wyspa jako dodatkowy blat roboczy), gotować (na wyspie kuchennej można zainstalować płytę grzewczą lub piekarnik), zmywać (wyspa kuchenna często jest wyposażona w zlewozmywak), spożywać posiłki (modele wysp kuchennych o wysokości powyżej 100 centymetrów mogą odgrywać rolę stołu lub barku – wystarczy, że dokupimy krzesła barowe). W obrębie wyspy kuchennej warto również stworzyć strefę zapasów lub przechowywania (modele wysp kuchennych wyposażonych w zamykane szafki, szuflady).
Przeczytaj także: Kuchnia jednorzędowa – czy warto? Zalety i wady, porady aranżacyjne
Kuchnia w literę „G” a trójkąt roboczy
Projektując kuchnię, warto stosować się do zasad ergonomii. Tak zwaną złotą zasadą jest trójkąt roboczy, którego wierzchołki tworzą trzy elementy kuchennego wyposażenia: lodówka, kuchenka, zlewozmywak. Trójkąt roboczy rysuje się w odniesieniu do rzutu pomieszczenia. Zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy wymienionymi wyżej elementami może usprawnić przygotowywanie posiłków o ok. 30%, a także poprawić komfort użytkowania kuchni. Przyjmuje się, że łączna długość boków trójkąta nie powinna przekraczać 7 metrów.
Zalecane odległości pomiędzy lodówką, kuchenką, zlewozmywakiem zgodnie z trójkątem roboczym:
- odległość pomiędzy lodówką a kuchenką lub lodówką a piekarnikiem – powinna wynosić od 120 do 270 centymetrów;
- odległość między lodówką a zlewozmywakiem – powinna wynosić od 120 do 210 centymetrów;
- odległość pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką (lub odległość pomiędzy zlewozmywakiem a piekarnikiem) – powinna wynosić od 120 do 210 centymetrów.
W przypadku układu kuchennego w kształcie litery „G” lodówkę, zlewozmywak i kuchenkę najczęściej rozmieszcza się po przeciwległych ścianach. Co więcej, osoby praworęczne powinny poruszać się po trójkącie roboczym w prawą stronę – od lodówki do kuchenki.
Tak jak wspominaliśmy wyżej, układ kuchenny w kształcie litery „G” dedykowany jest zwłaszcza do kuchni o średnim i dużym metrażu. Warto wiedzieć, że w przypadku dużych kuchni możliwe jest rozplanowanie więcej niż jednego trójkąta roboczego (trójkąt główny i trójkąt pomocniczy). To rozwiązanie polecane jest szczególnie wtedy, gdy piekarnik rozmieszczony jest w większej odległości od kuchenki/płyty grzewczej.
Jeżeli w kuchni w literę „G” planujemy postawić również stół z krzesłami, to warto zaplanować go w samym środku trójkąta roboczego.
Uwaga: Lodówki nie stawia się w pobliżu kuchenki/płyty grzewczej, piekarnika oraz okna. Natomiast kuchenka nie powinna znajdować się w narożniku.
Kuchnia w kształcie litery „G” a zagospodarowanie narożników
Tak jak wspominaliśmy, jedną z wad układu kuchennego w kształcie litery „G” jest konieczność zagospodarowania narożników. Mimo że współcześnie na rynku dostępne są różnorodne szafki ze specjalnymi systemami narożnymi, to charakteryzują się one również dość wygórowaną ceną – w porównaniu ze standardowymi szafkami.
Do narożników zaleca się:
- szafki z systemami obrotowymi (szafki karuzele) – przechowuje się w nich przedmioty o nieregularnych kształtach np. garnki;
- szafki z systemami opartymi na prowadnicach wysuwających półki (szafki magic corner) – można w nich przechowywać przedmioty o regularnych kształtach np. karton ryżu;
- szafki z pojemnymi koszami do przechowywania (szafki cargo).
Jak oświetlić kuchnię w kształcie litery „G”?
Oświetlenie kuchni jest również kluczowym aspektem w jej aranżacji. Warto wiedzieć, że współcześnie odchodzi się od jednego źródła światła sztucznego – najczęściej był to żyrandol lub wisząca lampa ulokowana na środku pomieszczenia. Szczególnie ważne jest, aby oświetlić: blaty robocze, okolice kuchenki, okolice zlewu, wyspę kuchenną, stół. Oświetlenie sufitowe warto połączyć z oświetleniem punktowym. Popularnym rozwiązaniem są listwy LED, które montuje się na szafkach kuchennych.
Nie zapominajmy również o świetle naturalnym. Okno w kuchni nie powinno być niczym zastawione. Unikajmy rolet, firan czy zasłon w ciemnych barwach, które będą blokować światło.
Komentarze