Poddasze do adaptacji, czyli dom w dwóch etapach
Jeśli masz problem z wyborem odpowiedniego projektu i zastanawiasz się, czy wygodniejszy będzie dom parterowy, czy może lepszy okaże się ten z poddaszem, to mamy dla Ciebie optymalną propozycję: dom parterowy z poddaszem do adaptacji. Możesz go wykończyć w dwóch etapach; najpierw parter, a później - gdy zaistnieje taka potrzeba - poddasze.
W domach, w których przewidziano poddasze do adaptacji, kompletny program użytkowy umieszcza się na parterze. Na drugiej kondygnacji pozostawia się dodatkową przestrzeń, którą można wykorzystać na dowolne cele. Poniżej prezentujemy kilka wybranych projektów, umożliwiających etapowanie inwestycji. Znajdują się wśród nich zarówno obszerne wille, jak i małe, ekonomiczne domy.
Projekt Leno III (199,99 m2)
Wygodny dom dla czteroosobowej rodziny. W tym przypadku poddasze posiada dużo mniejszą powierzchnię niż dolna kondygnacja, najlepiej sprawdzi się więc jako dodatkowa przestrzeń rekreacyjna. Wnętrza budynku są bardzo przestronne, na uwagę zasługuje zwłaszcza komfortowy salon, nad którym pozostawiono pustkę. Budynek posiada zwartą bryłę, zwieńczoną czterospadowym dachem. Ciekawym elementem są drewniane fragmenty wiązarów oraz prostokątne kolumny podtrzymujące dach nad tarasem.
Projekt D144B (49,03 m2)
To optymalna propozycja dla bezdzietnej rodziny, która przewiduje, że z czasem jej potrzeby mogą wzrosnąć. Projekt może także zostać wykorzystany do realizacji domu letniskowego. Jest to niewielki, ekonomiczny i bardzo funkcjonalny budynek, w którym na parterze wydzielono wygodną część dzienną, pomieszczenia pomocnicze oraz jedną sypialnię. Adaptując poddasze, można zyskać ponad 30 m2 dodatkowej powierzchni. Prosta forma oraz harmonijny podział w elewacjach czynią ten budynek klasycznie eleganckim. Atrakcyjnymi elementami są dwa kominki: wewnętrzny i zewnętrzny.
Projekt Anatol 2 (105,68 m2)
Adaptując poddasze w powyższym projekcie, uzyska się ponad 50 m2 dodatkowej powierzchni użytkowej. Budynek charakteryzuje się prostą bryłą przekrytą dwuspadowym dachem. Przy ścianie szczytowej umieszczono tutaj jednostanowiskowy garaż. Istnieje możliwość powiększenia garażu lub dobudowania wiaty gospodarczej. Dom o takiej konstrukcji okaże się nietrudny i niedrogi w realizacji oraz w późniejszym utrzymaniu. Jego wnętrza, w których zachowano czytelny podział na poszczególne strefy, są bardzo funkcjonalne.
Projekt TK 17 (120,68 m2)
Dom TK 17 wyróżnia się prostą bryłą z dwuspadowym dachem. W tej zwartej, nieskomplikowanej formie przewidziano bardzo ciekawie zaplanowane wnętrza. Na parterze zaplanowano wszystkie pomieszczenia, które na co dzień mogą okazać się przydatne czteroosobowej rodzinie. Wśród trzech sypialni najbardziej komfortowo prezentuje się apartament gospodarzy wyposażony we własną łazienkę. W salonie poczucie przestronności potęguje pustka sięgająca po drugą kondygnację. Poddasze w formie antresoli pozostaje do dowolnej aranżacji. Znakomicie sprawdzi się zwłaszcza jako pomieszczenie rekreacyjne – na przykład siłownia lub biblioteka.
Projekt HG-H3 (93,5 m2)
W tym budynku zaplanowano układ pomieszczeń idealny dla czteroosobowej rodziny. Program użytkowy można powiększyć, zagospodarowując w tym celu poddasze. Zgrabna, urozmaicona podcieniami, bryła została zwieńczona eleganckim dachem wielospadowym. W ergonomicznych wnętrzach zachowano wyraźny podział na strefę dzienną oraz prywatną. Wkomponowany w bryłę garaż nie został bezpośrednio skomunikowany z częścią mieszkalną. Na jego tyłach wydzielono natomiast obszerne pomieszczenie gospodarcze z wyjściem wprost do ogrodu.
Projekt E-131 (121,5 m2)
Aż 75,13 m2 dodatkowej powierzchni użytkowej na poddaszu czeka na inwestorów, którzy podejmą się realizacji powyższego projektu. Ten funkcjonalny budynek posiada bardzo przestronną część dzienną: salon z jadalnią oraz półotwartą kuchnią wyposażoną w spiżarnię. Na parterze przewidziano dwie sypialnie; w tym jedną z własną garderobą oraz z wyjściem na taras. Dom wyróżnia się stosunkowo prostą bryłą przekrytą czterospadowym dachem. Utrzymane w stonowanych kolorach elewacje ozdobiono tutaj drewnianą okładziną.
Projekt Zadębie (117,9 m2)
W domu Zadębie zadbano o zachowanie odpowiednich proporcji pomieszczeń, a planując bryłę, postawiono przede wszystkim na sprawdzone rozwiązania. W efekcie budynek posiada prostą, ale niebanalną formę. Jego bryłę urozmaica ozdobny wykusz, charakterystycznym elementem jest także portyk wejściowy, wsparty na dwóch klasycznych kolumnach. Na parterze, obok komfortowej strefy dziennej, wydzielono trzy ustawne sypialnie. Adaptując poddasze, można zyskać ponad 40 m2 dodatkowej powierzchni do zagospodarowania na dowolne cele.
Projekt Otto 2 PS (188,79 m2)
To propozycja, która ma szansę sprostać wymaganiom nawet bardziej wymagających klientów. We wnętrzach tego budynku zaplanowano komfortowy układ przestronnych pomieszczeń. Wydzielono tutaj aż cztery sypialnie oraz dodatkowy pokój przeznaczony na gabinet. Każda sypialnia posiada własną garderobę. Na szczególną uwagę zasługuje apartament gospodarzy, który umieszczono w innej części domu niż pozostałe pokoje prywatne. Sypialnia gospodarzy została połączona z garderobą oraz łazienką. Zastosowany w tym przypadku strop Teriva umożliwia wykorzystanie poddasza na cele użytkowe.
Projekt Falko (115,85 m2)
To parterowy budynek z układem wnętrz idealnym dla czteroosobowej rodziny. W holu przewidziano miejsce na schody prowadzące na poddasze. Na drugiej kondygnacji można zaaranżować na przykład gabinet lub pokój hobby. Na parterze oprócz części dziennej wydzielono także m.in. trzy ustawne sypialnie; w tym jedną połączoną z garderobą oraz łazienką. Budynek posiada interesującą bryłę, stosunkowo nietrudną i niedrogą w realizacji. Atrakcyjnym elementem zewnętrznym jest częściowo zadaszony taras.
Korzystne finansowanie
W budynkach z poddaszem do adaptacji po zakończeniu budowy domu można wykończyć tylko pomieszczenia na parterze, na górze pozostawiając strych. A gdy z czasem okaże się, że przydałyby się dodatkowe pokoje, na przykład sypialnie dla gości, to można, mieszkając już na dole, odpowiednio zaaranżować powierzchnię na drugiej kondygnacji. Stosując takie rozwiązanie, nie trzeba od razu gromadzić całej sumy potrzebnej do wykończenia domu. Finansowanie inwestycji można rozłożyć na etapy.
Dla kogo etapowanie inwestycji?
Wydaje się, że projekty domów z poddaszem do późniejszej adaptacji są idealne dla młodych ludzi. Ale nie tylko. Jeśli rodzina w przyszłości ma się powiększyć, to na początku wystarczy jej mieszkanie na parterze. Poddasze przyda się wówczas, gdy pojawią się dzieci. Może być też odwrotnie. Gdy na świat przyjdą dzieci, to rodzice przeniosą się na drugą kondygnację. Albo jeszcze inaczej. Na parterze zostaną zaplanowane wszystkie sypialnie, ale z czasem, gdy dzieci podrosną, przeniosą się na poddasze, gdzie zyskają więcej przestrzeni i niezależności, tak istotnej dla nastolatków. Domy z poddaszem do adaptacji mogą stanowić optymalną propozycję także dla rodzin, które w przyszłości zamierzają zaopiekować się rodzicami. Na dole będą mogli wówczas zamieszkać seniorzy, a na poddaszu – młodzi.
Siłownia, salon lub pokój bilardowy
Możliwości zagospodarowania poddasza oczywiście jest jeszcze więcej, wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i pomysłowości inwestorów. Na poddaszu mogą na przykład powstać sypialnie dla gości, pracownia lub pomieszczenie o charakterze typowo rekreacyjnym – dodatkowy salon, siłownia, pokój bilardowy. A dopóki nie zapadnie decyzja, co do docelowego przeznaczenia tej powierzchni, to może zostać wykorzystana na przykład jako strych z suszarnią lub magazyn na rzadziej używane sprzęty. Dom, w którym zaplanowano poddasze do późniejszej adaptacji, pozwala więc na zastosowanie rozmaitych rozwiązań aranżacyjnych.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.