Róże – królowe kwiatów i ogrodów

Trudno znaleźć ogród, w którym nie rósłby przynajmniej jeden krzew różany. Efektowny wygląd, piękny zapach, długi okres kwitnienia sprawiają, że róże są hodowane i doceniane od tysięcy lat. Ozdabiają ogrody i królują wśród kwiatów.

Róże są jednymi z najstarszych roślin ozdobnych. Obecnie rozróżnia się około 20 tysięcy odmian szlachetnych i ponad 200 gatunków dzikich róż. Jest tak wiele różnych rodzajów róż, że można znaleźć dla nich zastosowanie niemal w każdych warunkach. Sprawdzają się w ogrodowych rabatach, równie efektownie prezentują się, tworząc żywopłot, a gatunki miniaturowe można hodować w domu - w doniczkach. Z róż można tworzyć rozmaite kompozycje i sadzić w różnych miejscach.

Róże niezmiennie królują w ogrodach
Róże niezmiennie królują w ogrodach

Wielokwiatowe, rabatowe, krzaczaste i inne

W najbardziej reprezentacyjnych lokalizacjach najefektowniej prezentują się dekoracyjne róże wielkokwiatowe. Można nimi obsadzić na przykład wejście do domu i okolice tarasu. Do tworzenia barwnych, dużych kompozycji najlepiej nadają się róże rabatowe. Z róż krzaczastych można formować żywopłoty lub sadzić je pojedynczo. Takie pojedyncze akcenty można tworzyć również z uprawy róż pnących. Te ostatnie nie gorzej prezentują się, gdy są zasadzone w szeregu. Z kolei róże pnące mogą ozdabiać ściany domu, zacieniony pergolą taras czy altanę. Można z nich też tworzyć dekoracyjne przegrody ogrodowe.

Na terenach o wyjątkowo nieurodzajnej glebie dobrze sprawdzają się róże okrywowe, które jednocześnie zabezpieczają glebę przed zachwaszczeniem i utratą wilgoci.

Niezwykle efektowne są róże pnące
Niezwykle efektowne są róże pnące

Dobre sąsiedztwo

Róże najlepiej czują się w zacisznych, dobrze nasłonecznionych miejscach, ale nie w gorących i suchych. Jeśli zostaną zasadzone przy południowej elewacji domu, mogą zbyt szybko przekwitać. Nie powinny być umieszczane w bezpośrednim sąsiedztwie drzew. Dobrym towarzystwem dla róż są czosnki, lawenda oraz aksamitki rozpierzchłe. Ziemia dla róż powinna być żyzna, przepuszczalna i nie zanadto wilgotna. Przygotowując miejsce sadzenia róż, w odległości około pół metra należy oczyścić glebę z kamieni i chwastów, a następnie przekopać i użyźnić ją kompostem lub specjalną ziemią ogrodniczą do róż. Ziemię gliniastą należy zmieszać z piaskiem, drobnym żwirem lub przekompostowaną korą sosnową. Odczyn gleby powinien wynosić 6-6,5 pH. Odpowiednie warunki atmosferyczne do sadzenia róż z reguły występują od końca marca do końca kwietnia.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.