Smartfon sposobem na złodzieja

Okna antywłamaniowe, alarm, monitoring, czujny sąsiad – to znane od lat sposoby na uchronienie się przed włamaniem. Nie zawsze jednak okazują się wystarczające. Nowe możliwości zapewniają systemy zdalnie sterowane za pomocą smartfona.

Z wymienionych wyżej pomysłów antywłamaniowych do najbardziej skutecznych i zarazem najstarszych należy... czujny sąsiad – taki, który ma baczenie na opuszczone mieszkanie i jednocześnie regularnie symuluje obecność jego właścicieli (wyjmuje listy ze skrzynki itp.). Nie każdy może jednak liczyć na tak efektywną ochronę. Ze statystyk wynika, że większość włamań jest dokonywana przez okna. Dlatego też tak ważne jest zamontowanie na niższych kondygnacjach okien antywłamaniowych. Warto je dodatkowo uzupełnić specjalnymi roletami.

System zdalnie sterowanych rolet umożliwia symulowanie obecności właścicieli w domu.

Opuszczone przez kilka dni rolety to jednak wyraźna informacja dla potencjalnych włamywaczy o nieobecności właścicieli. Dlatego też producenci coraz częściej wyposażają je w automatykę. W urządzeniach jest montowany nie tylko napęd, ale także różnego rodzaju detektory i sterowniki. Dzięki temu roletami można zarządzać za pomocą pilota lub zdalnie za pośrednictwem smartfona, będąc w tym samym czasie nawet tysiące kilometrów od domu. Można także zaprogramować symulowanie obecności domowników. Podnoszenie i opuszczanie rolet nie zaszkodzi uzupełnić o podobne efekty oświetleniowe, co podczas pobytu na wakacjach pozwoli na dowolne sterowanie domowym oświetleniem. W systemach inteligentnego domu to standard.

Włamywacze najczęściej dostają się do środka przez okno
Włamywacze najczęściej dostają się do środka przez okno

Kamery z detektorem ruchu

W domu (i na zewnątrz) można także zamontować kamery IP. Takie urządzenia są wyposażane w detektor ruchu, który w razie pojawienia się intruza powoduje wysłanie e-maila z ostrzeżeniem do właścicieli. Producenci oferują także modele z noktowizją, które umożliwiają rejestrowanie obrazu nocą.

Dzięki najnowszym technologiom o bezpieczeństwo domu można zadbać nawet z drugiego końca świata.

Domowy system alarmowy można także uzupełnić o usługę monitoringu. Zostanie on wówczas podłączony do komputerowej stacji obsługiwanej przez agencję ochrony, do której automatycznie trafi każda informacja o zagrożeniu wykrytym przez alarm. Ekipa ją zweryfikuje i w razie niebezpieczeństwa – pojawi się na miejscu.

Inteligentny wideodomofon

Do ciekawostek z zakresu nowinek technologicznych należy inteligentny wideodomofon. To bezprzewodowe urządzenie, które montuje się na przykład przy bramie lub na drzwiach wejściowych. Dzięki podłączeniu do routera umożliwia nie tylko zobaczenie, ale także rozmowę z gościem - także wówczas, gdy domownicy znajdują się wiele kilometrów od domu. Urządzenie umożliwia także tzw. cichy podgląd – wysyła informację o tym, że ktoś zbliżył się do drzwi i pozwala na obejrzenie sytuacji bez jednoczesnego sygnalizowania swojej pracy.

Komentarze

  • ToniPeperoni 2016-06-15T09:27:16Z

    Myślałem że tym smartfonem trzeba złodzieja w łeb walnąć. Ale to prawda, coraz więcej alarmów ma wejście z zewnątrz. Nie każdy sobie zdaje sprawę, z tego jakie to jest zagrożenie i ułatwienie dla złodzieja. Przy takim alarmie nie trzeba używać łomu, tylko włamuje się do domu przez Internet.