Zamieszkać w inteligentnym domu
Inteligentne domy to budynki wyposażone w zintegrowany system zarządzania instalacjami, które się w nich znajdują. Nowoczesne instalacje wkraczają w strefę budownictwa mieszkalnego, pomagając w życiu codziennym maksymalnie zaspokoić potrzeby mieszkańców.
Jeżeli marzy nam się, aby zawsze, gdy wchodzimy do salonu, samo zapalało się światło o określonym natężeniu, czujnik ruchu zrobi to za nas i nie pozwoli mu zgasnąć do momentu, gdy opuścimy pomieszczenie. Któż nie chciałby rano zostać obudzony blaskiem promieni słonecznych przebijających się przez rolety, które automatycznie odsłaniają okna, lub przy dźwiękach ulubionej muzyki i zapachu kawy z ekspresu, który sam się włączył? Piękne, ale czy prawdziwe?
Inteligentny dom - co to znaczy?
Każdy z nas, szczególnie w domu, dąży do jak największej wygody. Dlatego też na rynku pojawiają się rozwiązania, które są w stanie ją zapewnić. Inteligentny dom to budynek, który został wyposażony w szereg detektorów i czujników zbierających informacje z różnych części systemu, co daje możliwość reagowania na zmiany zarówno w otoczeniu zewnętrznym, jak i w jego wnętrzu. Dzięki takim rozwiązaniom staje się możliwe połączenie wszystkich urządzeń w jedną sieć, co ma sprzyjać zwiększeniu komfortu, bezpieczeństwa oraz minimalizacji kosztów eksploatacji.
Czujniki wykrywające zmiany
Czujniki natężenia oświetlenia, temperatury czy wilgotności odpowiadają za wykrycie zmian określonych parametrów, a dzięki odpowiednim ustawieniom system je samodzielnie reguluje. Pełna wymiana informacji między urządzeniami polegająca na odebraniu i przesłaniu danych o swoim stanie czy działaniu wpływa na zmniejszenie kosztów eksploatacji, co jest ich podstawową zaletą.
Niższy koszt eksploatacji
Wynika to między innymi ze zmniejszenia kosztów, na które składają się oszczędności związane ze sterowaniem oświetleniem czy temperaturą. Dzięki temu system samoczynnie wyłącza światło w pomieszczeniach, w których nikogo nie ma. Poza tym niektóre pomieszczenia w domu nie są wykorzystywane zbyt często, dlatego mogą posiadać niższą temperaturę niż pokoje często używane.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Inteligentny dom zadba również o bezpieczeństwo domowników. Oprócz tego, że czujnik alarmowy potrafi wykryć intruza i samoczynnie powiadomić policję lub ochronę obiektu, posiada także inne opcje. Jedną z nich jest automatyczny zamek z kontrolą dostępu, który rozpoznaje osobę wchodzącą do budynku. Przekręcenie klucza wpływa na wysłanie sygnału do innych urządzeń, które mogą zamknąć rolety i zgasić światła. Dodatkowo zgubienie kluczy nie zmusza domowników do wymiany zamków. Wystarczy usunięcie prawa dostępu do budynku dla wyznaczonego klucza.
Symulacja obecności
Często gdy wyjeżdżamy na urlop, zostawiamy nasz dom pod opieką sąsiadów lub rodziny, aby ochronić go przed napaścią złodziei. Problem pojawia się wówczas, gdy nie mamy nikogo, na czyją pomoc moglibyśmy liczyć. W nowoczesnej technologii owe sytuacje zostały uwzględnione i dlatego obiekt mieszkalny można wyposażyć w funkcję symulacji obecności. Na czym to polega? Otóż specjalny moduł rejestruje zachowania domowników w czasie poprzedzającym nieobecność, czyli w zakresie włączania lamp, rolet, muzyki, i w wyznaczonym czasie odtwarza je. Co więcej, kamery zainstalowane wokół budynku posiadają opcje przekazania obrazu na dowolny telewizor, gdy zajdzie taka konieczność.
W sytuacjach losowych, gdy dla przykładu w łazience pęknie rura i pojawi się woda, wówczas system poinformuje o tym zdarzeniu użytkownika za pomocą tekstowej wiadomości wysłanej na telefon komórkowy.
Kino domowe
Prawdziwą gratką dla koneserów kina domowego może stać się system multiroom umożliwiający kompleksowe nagłośnienie kilku pokoi i słuchanie w nich tego samego źródła dźwięku. Jeżeli sprzęt audiowizualny nie pasuje do wystroju wnętrza, specjalne uchwyty pozwolą na przymocowanie ekranu pod sufitem, a tym samym na zamianę salonu w salę kinową oraz szybkie ukrycie sprzętu po skończonym seansie.
Analizując powyższe zdobycze techniki, które stają się osiągalne w życiu codziennym, nietrudno stwierdzić, że częstotliwość pojawiania się na rynku coraz nowszych rozwiązań utrzyma się, o ile nie zwiększy w najbliższej przyszłości. Zaś korzystanie z powyższych dobrodziejstw będzie dostępne dla coraz szerszego grona inwestorów.
Komentarze