Adaptacja dachu płaskiego na taras
Zagospodarowanie tarasu to doskonały pomysł na powiększenie powierzchni domu. Funkcjonalnie urządzony może poszerzyć salon o dodatkową przestrzeń do wypoczynku. Niestety, adaptacja dachu płaskiego na taras jest zadaniem niełatwym, ponieważ wiąże się z koniecznością dopełnienia formalności w urzędzie oraz sprostania kilku problemom wykonawczym.
Zanim przystąpimy do działania i z ochotą zaczniemy prace na dachu zmierzające do przekształcenia go w taras, powinniśmy przemyśleć kilka kwestii. Najpierw musimy pomyśleć o tym, jakie trzeba będzie wykonać roboty budowlane. Jest to dosyć istotne z formalnego punktu widzenia.
Formalności w urzędzie
Prawidłowe zakwalifikowanie koniecznych do wykonania robót budowlanych pozwoli sprawdzić, jakich formalności trzeba będzie dokonać w urzędzie. Najpierw warto pomyśleć o wejściu na taras: czy będzie to zmiana wyłazu dachowego na wygodne wejście i budowa schodów wewnętrznych, czy też w ścianie trzeba będzie wykonać drzwi, być może zamienić okno na drzwi albo też dobudować zewnętrzne schody z poziomu terenu. Wyżej wymienione roboty, wraz z pracami na samym dachu, będą nosiły znamiona przebudowy. Zgodnie z definicją zawartą w prawie budowlanym przebudowa to „wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji”. Kolejny krok to sprawdzenie, czy roboty te wymagają dokonania zgłoszenia bądź uzyskania pozwolenia na budowę. Przebudowa budynków mieszkalnych jednorodzinnych wymaga uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia. W przypadku, gdy mamy do czynienia z przebudową, która nie zwiększy dotychczasowego obszaru oddziaływania budynku (a tak będzie w większości sytuacji dotyczących adaptacji dachu na taras), możliwe jest dokonanie zgłoszenia. Jest to procedura nieznacznie krótsza od tej dotyczącej pozwolenia na budowę, jednak w tym przypadku wymagająca sporządzenia projektu budowlanego, który musi zostać dołączony do wniosku zgłoszenia.
Projekt przebudowy i ekspertyza techniczna
Przed przystąpieniem do prac trzeba zwrócić się do projektanta, który sporządzi odpowiedni projekt budowlany. Jest on niezbędny nie tylko po to, by móc dokonać stosownych formalności w urzędzie. Jeśli będzie porządnie wykonany, znacznie ułatwi prowadzenie prac i pozwoli uniknąć błędów wykonawczych. W projekcie powinny znaleźć się przede wszystkim informacje dotyczące wszystkich koniecznych do wykonania robót budowlanych wraz ze szczegółami konstrukcyjnymi i rozrysowanymi detalami poszczególnych elementów. Z projektu powinno m.in. wynikać: jaki jest układ warstw na tarasie, jakie i które warstwy dachu należy wymienić, jak wyglądają szczegóły połączeń ze ścianą, attyką, drzwiami, w jaki sposób jest wykończona krawędź itp. Specjalista zaprojektuje odpowiednie rozwiązania i dobierze właściwe materiały budowlane. Chodzi przede wszystkim o system hydroizolacji i odwodnienia, ale także ochronę cieplną, izolacyjność akustyczną i bezpieczeństwo użytkowania. Nietrudno jest tutaj popełnić błędy, które mogą doprowadzić na przykład do powstania grzyba na stropie pomieszczenia znajdującego się pod tarasem.
Zakres koniecznych do wykonania robót budowlanych będzie różny w zależności od konkretnego przypadku. Układ i grubość warstw na tarasie zależą od tego, jaka jest konstrukcja dachu i jakie znajdują się na nim warstwy.
Do przebudowy potrzebna będzie również ekspertyza techniczna, z której powinno wynikać, czy możliwe jest przekształcenie dachu na taras. Niestety, czasem może się okazać, że nie będzie można wykonać tych prac, albo też będzie to się wiązać z koniecznością wzmocnienia konstrukcji stropodachu. Dach płaski poddany jest obciążeniom od ciężaru jego warstw, wiatru i śniegu. Po zamianie na taras dojdą obciążenia kolejnych warstw, a do tego bardzo znaczące obciążenie użytkowe, które do obliczeń przyjmowane jest zgodnie z normą w wysokości 200 kg/m². Z tego właśnie powodu konieczny jest udział projektanta, który dokona stosownych obliczeń i stwierdzi, czy adaptacja jest możliwa i na jakich warunkach.
Zakres robót budowlanych
Zakres koniecznych do wykonania robót budowlanych będzie różny w zależności od konkretnego przypadku. Jak już wspomniano na początku – wyjście na taras może być wykonane na kilka sposobów. Podobnie będzie z układem i grubością warstw na tarasie. Wszystko zależy tu od tego, jaka jest konstrukcja dachu i jakie znajdują się na nim warstwy. Może się okazać, że trzeba będzie je wymienić, może być też tak, że będzie można je wykorzystać. Różny będzie też sposób rozwiązania poszczególnych detali. Duży wpływ na układ warstw ma również sposób odprowadzenia wody, który może być powierzchniowy (woda spływa po samej górze, a pod warstwą posadzki wykonuje się specjalne uszczelnienie) lub drenażowy (wtedy część wody wnika w głębsze warstwy, z których jest odprowadzana). W przypadku pierwszego sposobu jako wykończenie można zastosować płytki ceramiczne lub naturalne kamienie, natomiast w drugim wariancie możliwe jest także wykorzystanie płyt betonowych czy kruszywa kamiennego jako warstwy użytkowej. Grubość warstw może być również uwarunkowana wysokością progu drzwiowego i posadzki pomieszczenia znajdującego się obok. Na dachu płaskim może też istnieć możliwość wykonania tarasu zielonego porośniętego roślinnością. Czasem może być konieczne zaprojektowanie specjalnego systemu odwadniającego. Jak widać zakres robót koniecznych do wykonania jest ściśle uzależniony od stanu istniejącego.
Roboty wykończeniowe
Taras jest takim elementem budynku, który musi być wyjątkowo odporny na działanie czynników atmosferycznych (mróz, słońce, śnieg, deszcz). Wszystkie materiały wykończeniowe powinny być odporne na mróz i działanie wysokich temperatur, a posadzka również na ścieranie. Ponadto powinna być także antypoślizgowa. Warstwa wykończeniowa ma ścisły wpływ na pozostałe warstwy tarasu, dlatego nie zawsze da się zastosować dowolny materiał. Najpopularniejszym materiałem na posadzkę są płytki ceramiczne. Można je wykonać zarówno w przypadku powierzchniowego, jak i drenażowego odprowadzenia wody. Płytki ceramiczne powinny być przyklejane za pomocą elastycznego kleju. Bardzo istotne jest, by w warstwie kleju nie było pustek powietrznych, w których może gromadzić się woda. Na tarasie muszą oczywiście zostać zamontowane balustrady. Można też zdecydować się na częściowe lub całkowite zadaszenie tarasu. W przypadku wykonywania wszelkich robót warto pamiętać o tym, że bardzo liczy się tutaj dbałość o szczegóły. Niewielkie błędy wykonawcze mogą doprowadzić do przenikania wody do pomieszczenia, czy też niszczenia poszczególnych warstw.
Do przebudowy potrzebna jest również ekspertyza techniczna. Po jej wykonaniu może się okazać, że nie będzie można wykonać prac adaptacyjnych, albo też będzie się to wiązać z koniecznością wzmocnienia konstrukcji stropodachu.
Urządzenie tarasu
Dopiero po wykonaniu żmudnych robót konstrukcyjnych i wykończeniowych, można przystąpić chyba do najprzyjemniejszego etapu prac - aranżacji tarasu. Tutaj nie ma w zasadzie żadnych ograniczeń. Jeżeli tylko wielkość tarasu na to pozwala, warto podzielić go na strefy wypoczynku, jadalnianą i zabawy. Dobrym pomysłem będzie także umieszczenie różnych gatunków roślin, które urozmaicą przestrzeń.
Komentarze