Wodospad w oczku wodnym - jak wykonać?

Spadająca w wodospadzie woda zapewnia przyjemny dla ucha szum, dodaje ogrodowi dynamizmu, dotlenia wodę w zbiorniku, a to z kolei poprawia stan flory i fauny. Wykonanie niewielkiej kaskady nie jest przy tym ani trudne, ani kosztowne.

Wodospad można zbudować w stosunkowo niewielkim ogrodzie; nawet na ścianie budynku. Jednak najefektowniej będzie wyglądać na skarpie przy oczku wodnym. Stanie się elementem, który ożywi ogród i jednocześnie poprawi stan wody, która zostanie lepiej natleniona. Do budowy wodospadu można użyć kamieni ciosanych, cegły klinkierowej czy bali drewnianych, ale

wcześniej warto rozejrzeć się po okolicy - być może odpowiedniej wielkości głazy leżą na polu tuż obok domu.

W konstrukcji z wodospadem przepływ wody odbywa się w układzie zamkniętym. Wodę z oczka wodnego na szczyt wodospadu doprowadza elastyczna rura (w przypadku małych kaskad wystarczy gumowy wąż). Konieczne jest także zamontowanie pompy, dzięki której woda dostanie się z oczka wodnego na szczyt wodospadu. W większości przypadków najodpowiedniejsza jest pompa głębinowa, którą umieszcza się na dnie oczka wodnego. Pompę ustawia się w najniższym punkcie zbiornika, na kamiennej podstawie, aby nie wciągała zanieczyszczeń i osadów z dna. W skarpie natomiast wykopuje się kanał, w którym umieszcza się rurę. Nie można przy tym zapomnieć o kablu zasilającym pompę, który powinien zostać dodatkowo osłonięty. Kabel podłącza się do szczelnej skrzynki z gniazdkami.

W wodospadzie nad oczkiem wodnym ujście wody znajduje się nad usytuowaną pionowo nad taflą zbiornika płaską skałą. Woda wypływa u góry z rury i spływając na dół tworzy wodospad. Taka konstrukcja, aby po kilku dniach nie rozpadła się, powinna zostać solidnie wzmocniona. Należy więc odpowiednio - za pomocą na przykład zaprawy murarskiej - umocnić nasyp oraz umieszczone na nim skały, a także sam brzeg oczka, trzeba to jednak wykonać w taki sposób, aby umocnienia nie były widoczne. Gdy konstrukcja będzie stabilna i testy wodospadu wypadną pomyślnie, nasyp wokół niego można obsadzić roślinnością. 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.