Zadbane oczko w ogrodzie

Oczko wodne to atrakcyjna dekoracja ogrodowa, która jednocześnie stwarza korzystny mikroklimat dla roślin i zwierząt. O jakich pracach pielęgnacyjnych trzeba pamiętać, aby piękny staw nie przekształcił się w cuchnącą kałużę?

Jednym z głównych problemów pojawiających się w ogrodowych zbiornikach wodnych są glony. Ich rozwojowi sprzyja zanieczyszczona, nasłoneczniona i niedostatecznie napowietrzona woda. Aby utrudnić ich rozwój trzeba więc regularnie czyścić i dbać o oczko wodne. Spuszczanie za każdym razem wody jest praco- i czasochłonne, w dodatku niekorzystne dla roślin i zwierząt wodnych, dlatego lepiej korzystać z innych metod. Gromadzące się zanieczyszczenia można usuwać za pomocą sita, podbieraka lub specjalnego odkurzacza.

Aby oczko wodne pięknie się prezentowało, trzeba je regularnie pielęgnować

Sposoby na glony

Z glonami można walczyć na kilka sposobów. W sklepach dostępne są preparaty chemiczne, które je niszczą i nie są przy tym szkodliwe dla zwierząt. Pomocne są także filtry z lampami UV, których promieniowanie zabija glony. W eliminacji glonów pomagają również ryby, które się nimi żywią, oraz rośliny, które utrudniają ich rozwój (np. mięta wodna).

Oczko wodne trzeba regularnie czyścić, kontrolować stan wody oraz dbać o rośliny i ryby żyjące w zbiorniku. 

Przygotowując się do sezonu w ogrodzie, warto za pomocą specjalnego zestawu do testowania wody sprawdzić jej jakość. Jeżeli wyniki okażą się nieprawidłowe, należy zastosować preparaty, które regulują jej poszczególne parametry. Latem trzeba natomiast kontrolować poziom wody w zbiorniku i w razie potrzeby – uzupełniać ją. Rośliny wodne nie powinny zajmować więcej niż jedną trzecią lustra wody. Jeśli te proporcje zostaną zaburzone, rośliny trzeba przerzedzić. Z kolei na początku jesieni nad lustrem wody należy rozpiąć siatkę, która zatrzyma opadające liście.

Oczko zimą

Zanim nadejdzie zima, trzeba usunąć suche, obumarłe części roślin. Zimą w wodzie mogą pozostać – umieszczone w najgłębszym miejscu – jedynie rośliny mrozoodporne. Wraz z pojawieniem się pierwszych przymrozków wyłącza się cały sprzęt obsługujący zbiornik, a pompy umieszczone na głębokości do 70 cm wyjmuje się. Jeśli w wodzie żyją rośliny i ryby, trzeba zadbać o to, aby zimą docierał do nich tlen. Nie można więc dopuścić do pokrycia powierzchni zbiornika w całości lodem. W tym celu wykonuje się przeręble, można też skorzystać z tzw. sztucznych przerębli, czyli dostępnych w sklepach krążków styropianowych z otworami, lub z pomp lodowych, które nieustannie poruszają wodę.