Zadbane oczko w ogrodzie

Oczko wodne to atrakcyjna dekoracja ogrodowa, która jednocześnie stwarza korzystny mikroklimat dla roślin i zwierząt. O jakich pracach pielęgnacyjnych trzeba pamiętać, aby piękny staw nie przekształcił się w cuchnącą kałużę?

Jednym z głównych problemów pojawiających się w ogrodowych zbiornikach wodnych są glony. Ich rozwojowi sprzyja zanieczyszczona, nasłoneczniona i niedostatecznie napowietrzona woda. Aby utrudnić ich rozwój trzeba więc regularnie czyścić i dbać o oczko wodne. Spuszczanie za każdym razem wody jest praco- i czasochłonne, w dodatku niekorzystne dla roślin i zwierząt wodnych, dlatego lepiej korzystać z innych metod. Gromadzące się zanieczyszczenia można usuwać za pomocą sita, podbieraka lub specjalnego odkurzacza.

Aby oczko wodne pięknie się prezentowało, trzeba je regularnie pielęgnować
Aby oczko wodne pięknie się prezentowało, trzeba je regularnie pielęgnować

Sposoby na glony

Z glonami można walczyć na kilka sposobów. W sklepach dostępne są preparaty chemiczne, które je niszczą i nie są przy tym szkodliwe dla zwierząt. Pomocne są także filtry z lampami UV, których promieniowanie zabija glony. W eliminacji glonów pomagają również ryby, które się nimi żywią, oraz rośliny, które utrudniają ich rozwój (np. mięta wodna).

Oczko wodne trzeba regularnie czyścić, kontrolować stan wody oraz dbać o rośliny i ryby żyjące w zbiorniku. 

Przygotowując się do sezonu w ogrodzie, warto za pomocą specjalnego zestawu do testowania wody sprawdzić jej jakość. Jeżeli wyniki okażą się nieprawidłowe, należy zastosować preparaty, które regulują jej poszczególne parametry. Latem trzeba natomiast kontrolować poziom wody w zbiorniku i w razie potrzeby – uzupełniać ją. Rośliny wodne nie powinny zajmować więcej niż jedną trzecią lustra wody. Jeśli te proporcje zostaną zaburzone, rośliny trzeba przerzedzić. Z kolei na początku jesieni nad lustrem wody należy rozpiąć siatkę, która zatrzyma opadające liście.

Oczko zimą

Zanim nadejdzie zima, trzeba usunąć suche, obumarłe części roślin. Zimą w wodzie mogą pozostać – umieszczone w najgłębszym miejscu – jedynie rośliny mrozoodporne. Wraz z pojawieniem się pierwszych przymrozków wyłącza się cały sprzęt obsługujący zbiornik, a pompy umieszczone na głębokości do 70 cm wyjmuje się. Jeśli w wodzie żyją rośliny i ryby, trzeba zadbać o to, aby zimą docierał do nich tlen. Nie można więc dopuścić do pokrycia powierzchni zbiornika w całości lodem. W tym celu wykonuje się przeręble, można też skorzystać z tzw. sztucznych przerębli, czyli dostępnych w sklepach krążków styropianowych z otworami, lub z pomp lodowych, które nieustannie poruszają wodę.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.