Nowoczesna kuchnia dla seniorów – jak ją urządzić?

Jeśli kuchnia jest odpowiednia dla seniorów, to jest ona również, idąc krok dalej, przystosowana dla osób, które muszą żyć z pewnym ograniczeniem mobilności. Wiele zmian w kuchni, które ułatwiają życie osobom niepełnosprawnym, może stanowić ułatwienie na co dzień dla ludzi starszych. Jak urządzić więc funkcjonalną kuchnię dla seniorów?

 

Jak urządzić kuchnię dla seniorów?
Jak urządzić kuchnię dla seniorów?

Co jest ważne w kuchni dla seniorów?

Częstym utrudnieniem dla seniorów mogą być sprzęty kuchenne, które znajdują się w podwyższonej pozycji. Warto oszczędzić seniorom obciążającego plecy schylania. Stanie godzinami przy zlewie albo kuchence jest w starszym wieku również kłopotliwe. Dlatego miejsca do pracy powinny być łatwo dostępne w pozycji siedzącej. Szczególnie ważna jest wtedy wolna przestrzeń dla nóg.

Wiele górnych szafek wisi za wysoko i stwarza problem z dostępem, a używanie drabiny grozi niebezpieczeństwem. Rozwiązaniem mogą być szafki z napędem, za naciśnięciem guzika zjeżdżające na dół i ułatwiające bezpieczną pracę w kuchni.

Jak dobrze zaplanować kuchnię dla seniorów?

Aby kuchnia dla starszych osób była w pełni funkcjonalna i przyjazna, trzeba podczas planowania wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Należy wyobrazić sobie najpierw, jakie poszczególne etapy pracy są niezbędne w codziennym życiu i jak je ułatwić, projektując kuchnię. Do najważniejszych prac kuchennych należą:

  • wyjmowanie i odkładanie na miejsce produktów żywnościowych;
  • mycie i czyszczenie żywności;
  • gotowanie, pieczenie, smażenie;
  • wyjmowanie i odstawianie na miejsce naczyń;
  • zmywanie naczyń;
  • sortowanie odpadów.

W odpowiedniej dla seniorów kuchni każdy krok mniej stanowi pewne ułatwienie. Jeśli kuchnia dla seniorów jest planowana na nowo, to istnieje możliwość stworzenia możliwie najkrótszych połączeń między najważniejszymi punktami pomieszczenia. Na przykład, wiele produktów jest wyjmowanych z lodówki i bardzo praktycznie byłoby umieścić je od razu na blacie kuchennym. Przygotowane składniki wędrują potem na kuchenkę. Ta powinna się więc łączyć z blatem kuchennym. Zmywarka, zlew i pojemniki na odpady zamykają ciąg najważniejszych punktów w kuchni.

Na co zwrócić uwagę podczas projektowania kuchni dla seniorów?

Na co zwrócić uwagę podczas projektowania kuchni dla seniorów?
Na co zwrócić uwagę podczas projektowania kuchni dla seniorów?

Planując poprawki i przebudowę pomieszczenia, należy szczególnie pamiętać o tym, że sprawność ruchowa starszych osób jest ograniczona i coraz trudniej jest im pracować w standardowej kuchni. Schylanie się, aby dosięgnąć do lodówki, zmywarki albo innego potrzebnego sprzętu wymaga dużego wysiłku. Plecy zostaną poważnie odciążone, kiedy dostęp będzie bardziej praktyczny.

Na pewno przeszkodą są szafki – na przykład wyjęcie garnka z dolnej szafki jest możliwe, klęcząc na podłodze. Kiedy dla seniora nie jest to możliwe, powinno się zastosować wysuwane półki na odpowiedniej wysokości. Podobnie jest z wiszącymi szafkami, które powinny mieć możliwość swobodnego dostępu. Przede wszystkim nie należy ich zawieszać na wysokości większej niż 1,4 m od dolnej krawędzi.

Każdy, kto doświadczył bólu pleców, może sobie wyobrazić, jak ciężkie dla seniorów jest częste schylanie się. Piekarnik, zmywarka, lodówka – wszystkie te urządzenia znajdują się w ciągłym użyciu. Dlatego chyba najważniejszy zadaniem w kuchni dla seniora jest odciążenie pleców. Umieszczenie sprzętu kuchennego na pewnej wysokości wiąże się wprawdzie z pewnymi kosztami, zwłaszcza w istniejącej już kuchni, jednak zapewnia seniorom istotne ułatwienie.

Wiele starszych osób lubi codziennie gotować. To oznacza, że przygotowywanie potraw zajmuje im wiele czasu. Ponieważ stanie godzinami w kuchni nie jest już możliwe, należy miejsce do pracy dostosować do możliwości i zapewnić wykonywanie pracy w pozycji siedzącej. Jeśli miejsce do pracy nie może być odpowiednio dostosowane, można spróbować posiłkować się fotelem i niewielkim stołem do małych kuchni.

Niebezpieczeństwo nieszczęśliwego wypadku rośnie wraz z osłabieniem sił fizycznych i psychicznych, kiedy człowiek jest mniej mobilny i niepewnie czuje się na własnych nogach. Aby kuchnia nie stała się przyczyną wypadku, podłoga powinna być antypoślizgowa, najlepiej matowa. Uchwyty wzdłuż blatu kuchennego, albo przed miejscem do gotowania, zapewniają podporę przy potknięciu.

Trzeba zwracać uwagę, aby sprzęt kuchenny był obsługiwany w sposób przyjazny dla seniorów. Chodzi na przykład o płyty kuchenne albo piekarniki, które wyłączają się samoczynnie, nie dopuszczając do niekontrolowanego rozgrzewania się. Przejrzyste panele sterowania i dobrze widoczne oznaczenia ułatwiają seniorom obsługę sprzętu technicznego.

Kuchnia dla seniorów w skrócie:

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.