Nowoczesna kuchnia dla seniorów – jak ją urządzić?

Jeśli kuchnia jest odpowiednia dla seniorów, to jest ona również, idąc krok dalej, przystosowana dla osób, które muszą żyć z pewnym ograniczeniem mobilności. Wiele zmian w kuchni, które ułatwiają życie osobom niepełnosprawnym, może stanowić ułatwienie na co dzień dla ludzi starszych. Jak urządzić więc funkcjonalną kuchnię dla seniorów?

Jak urządzić kuchnię dla seniorów?
Jak urządzić kuchnię dla seniorów?

„Życie zaczyna się po sześćdziesiątce…” Dobre życie w stanie spoczynku wiąże się z urozmaiconą kuchnią i przyjemnością z gotowania. Tyle tylko, że starsi ludzi nie są już tak sprawni ruchowo, jak za młodych lat, a ich mobilność bywa znacznie ograniczona. Dla seniorów ważną rzeczą jest zachowanie odpowiedniej jakości życia w różnych dziedzinach. Czołowe miejsce pośród tych dziedzin zajmuje niewątpliwie aktywność we własnej kuchni. Cóż, wiele codziennych rzeczy nagle przestaje być jednak w zasięgu ręki. Odstawienie garnków na półki, opróżnienie zmywarki albo obranie ziemniaków staje się z wiekiem sporym wyzwaniem.

Co jest ważne w kuchni dla seniorów?

Częstym utrudnieniem dla seniorów mogą być sprzęty kuchenne, które znajdują się w podwyższonej pozycji. Warto oszczędzić seniorom obciążającego plecy schylania. Stanie godzinami przy zlewie albo kuchence jest w starszym wieku również kłopotliwe. Dlatego miejsca do pracy powinny być łatwo dostępne w pozycji siedzącej. Szczególnie ważna jest wtedy wolna przestrzeń dla nóg.

Wiele górnych szafek wisi za wysoko i stwarza problem z dostępem. Używanie drabiny grozi niebezpieczeństwem upadku. Rozwiązaniem mogą być szafki z napędem, za naciśnięciem guzika zjeżdżające na dół i ułatwiające bezpieczną pracę w kuchni.

Na co zwrócić uwagę podczas projektowania kuchni dla seniorów?
Na co zwrócić uwagę podczas projektowania kuchni dla seniorów?

Jak przezornie zaplanować kuchnię dla seniorów?

Aby kuchnia dla starszych osób była w pełni funkcjonalna i przyjazna, trzeba podczas planowania wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Trzeba wyobrazić sobie najpierw, jakie poszczególne etapy pracy są niezbędne w codziennym życiu w kuchni, i jak je ułatwić projektując kuchnię. Do najważniejszych prac kuchennych należą:

Produkty żywnościowe

 • wyjmowanie i odkładanie na miejsce;
 • mycie i czyszczenie;
 • gotowanie, pieczenie, smażenia.

Naczynia

 • Wyjmowanie i odstawianie na miejsce;
 • Zmywanie.

Sortowanie odpadów.

W odpowiedniej dla seniorów kuchni chodzi w pierwszym rzędzie o krótkie odcinki drogi do pokonania podczas prac kuchennych. Każdy krok mniej stanowi pewne ułatwienie. Jeśli kuchnia dla seniorów jest całkowicie na nowo planowana, istnieje możliwość stworzenia możliwie najkrótszych połączeń między najważniejszymi punktami pomieszczenia. Na przykład, wiele produktów jest wyjmowanych z lodówki i bardzo praktycznie byłoby umieścić je od razu na blacie kuchennym. Przygotowane składniki wędrują potem na kuchenkę. Ta powinna się więc łączyć z blatem kuchennym. Zmywarka, zlew i pojemniki na odpady zamykają ciąg najważniejszych punktów w kuchni.

Planując kuchnię dla seniora należy dokładnie przemyśleć nawet najmniejsze szczegóły
Planując kuchnię dla seniora należy dokładnie przemyśleć nawet najmniejsze szczegóły

Na co zwrócić uwagę podczas projektowania kuchni dla seniorów?

Planując poprawki i przebudowę pomieszczenia należy szczególnie pamiętać o tym, że sprawność ruchowa starszych osób jest ograniczona i coraz trudniej jest im pracować w standardowej kuchni. Schylanie się, aby dosięgnąć do lodówki, zmywarki albo innego potrzebnego sprzętu wymaga dużego wysiłku. Plecy zostaną poważnie odciążone, kiedy dostęp będzie bardziej praktyczny.

Na pewno przeszkodą są szafki: wyjęcie garnka z dolnej szafki jest możliwe, kiedy się klęczy na podłodze. Kiedy dla seniora nie jest to możliwe, powinno się zastosować wysuwane półki na odpowiedniej wysokości. Podobnie jest z wiszącymi szafkami, które powinny mieć możliwość swobodnego dostępu. Przede wszystkim nie należy ich zawieszać na wysokości większej niż 1,4 m od dolnej krawędzi.

 • Szafki powinny ustępować
  Dobre stare szafki kuchenne stają się dla seniorów coraz większą przeszkodą. Nie są wstanie dosięgnąć drzwiczek szafek nad swoimi głowami, a także korzystać tych najniższych na podłodze. Z tego powodu projektanci kuchni już dzisiaj są w stanie urządzić kuchnię całkowicie rezygnując z szafek z półkami na rzecz szuflad na odpowiedniej wysokości.
 • Sprzęty kuchenne contra plecy
  Każdy doświadczył bólu pleców i może sobie wyobrazić, jak ciężkie dla seniorów jest częste schylanie się. Piekarnik, zmywarka, lodówka – wszystkie te urządzenia znajdują się w ciągłym użyciu. Dlatego chyba najważniejszy zadaniem w kuchni dla seniora jest odciążenie pleców.
  Umieszczenie sprzętu kuchennego na pewnej wysokości wiąże się wprawdzie z pewnymi kosztami, zwłaszcza w istniejącej już kuchni, jednak zapewnia seniorom istotne ułatwienie. Praca we własnej kuchni staje się wówczas lżejsza, a pomoc z zewnątrz jest niepotrzebna.
 • Miejsce pracy dla seniora
  Wiele starszych osób lubi codziennie gotować. To oznacza, że przygotowywanie potraw zajmuje im wiele czasu. Ponieważ wystawanie godzinami w kuchni nie jest już możliwe, należy miejsce do pracy dostosować do możliwości i zapewnić wykonywanie pracy w pozycji siedzącej. Jeśli miejsce do pracy nie może być odpowiednio dostosowane, można spróbować posiłkować się fotelem i małym stołem. Pasuje również do małych kuchni i można wybrać taki, który da się złożyć, kiedy nie jest używany.
 • Wykluczyć wypadki przy pracy
  Niebezpieczeństwo nieszczęśliwego wypadku rośnie wraz z osłabieniem sił fizycznych i psychicznych, kiedy człowiek jest mniej mobilny i niepewnie czuje się na własnych nogach. Aby kuchnia nie stała się przyczyną wypadku, trzeba pamiętać o kilku sprawach.

Podłoga powinna być pewna i bez poślizgu. Uchwyty wzdłuż blatu kuchennego albo przed miejscem do gotowania zapewniają podporę przy potknięciu.

Trzeba zwracać uwagę, aby sprzęt kuchenny był obsługiwany w sposób przyjazny dla seniorów. Chodzi na przykład o płyty kuchenne albo piekarniki, które wyłączają się samoczynnie, nie dopuszczając do niekontrolowanego rozgrzewania się. Przejrzyste panele sterowania i dobrze widoczne oznaczenia ułatwiają seniorom obsługę sprzętu technicznego.

Kuchnia dla seniorów w skrócie

 • zlew, kuchenka i lodówka umieszczone na podwyższeniu;
 • stoły i blaty kuchenne z regulowaną wysokością;
 • urządzenia elektryczne z zabezpieczeniami;
 • płyta kuchenna indukcyjna;
 • uchwyty przy blacie kuchennym;
 • szuflady zamiast szafek;
 • miejsce do pracy siedzące;
 • podłoga zabezpieczona przed poślizgiem;
 • odpowiednie oświetlenie.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.