Zmiana sposobu ogrzewania w projekcie

W większości projektów gotowych architekci planują instalację ogrzewania z piecem gazowym. Tymczasem inwestorzy nie zawsze chcą lub mogą zastosować gaz do ogrzewania domu. Czy zmiana sposobu ogrzewania w projekcie to istotna modyfikacja? Z jakimi problemami się wiąże?

Inwestorzy mogą mieć inne preferencje niż zaproponowany w projekcie sposób ogrzewania, może też pojawić się problem z podłączeniem budynku do instalacji gazowej. Jeśli więc inwestor zamierza zmienić rodzaj kotła, odpowiednim momentem na wprowadzenie zmian w projekcie domu jest adaptacja. Architekt wprowadzi wówczas zaproponowane przez inwestora zmiany i dostosuje projekt do innego sposobu ogrzewania. Najczęściej w takim przypadku wybór pada na piec na paliwo stałe.

Zastosowanie pieca na paliwo stałe wymaga wydzielenia osobnego pomieszczenia na kotłownię.

Sposoby na kotłownię

Zmiana sposobu ogrzewania nie stanowiłaby problemu, gdyby nie to, że w przypadku gazu i paliwa stałego pojawiają się inne wytyczne dotyczące kotłowni. Piece gazowe wymagają mniej miejsca, bywają nawet umieszczane w łazience. Jeśli w

Inne wymagania dotyczą kotłowni z piecem gazowym, inne obowiązują w przypadku ogrzewania domu paliwem stałym
Inne wymagania dotyczą kotłowni z piecem gazowym, inne obowiązują w przypadku ogrzewania domu paliwem stałym

domu ma zostać zamontowany piec na paliwo stałe, osobna kotłownia jest niezbędna. Istnieje co najmniej kilka sposobów na jej wydzielenie. Gdy powierzchnia dotychczasowej kotłowni jest niewystarczająca, można powiększyć ją kosztem jednego z sąsiednich pomieszczeń. Można też spróbować wydzielić kotłownię w garażu, poświęcając na ten cel pomieszczenie magazynowe lub przekształcając garaż dwu- w jednostanowiskowy. W ostateczności, jeśli nie uda się w żaden inny sposób powiększyć lub wydzielić kotłowni, można pomyśleć o wykonaniu częściowego podpiwniczenia, gdzie następnie zostałby umieszczony kocioł.

 

Zmiana nieistotna

Zmiana sposobu ogrzewania nie jest traktowana jako istotne odstępstwo od projektu. Dlatego też, jeśli jest dokonywana już po uzyskaniu pozwolenia na budowę lub po zatwierdzeniu zgłoszenia, nie ma konieczności powiadamiania o tym fakcie urzędu. Architekt powinien natomiast nanieść odpowiednie informacje w projekcie. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy zapisy dotyczące obowiązku zastosowania konkretnego sposobu ogrzewania zostały zawarte w planie miejscowym lub warunkach zabudowy. Wówczas zmiana instalacji ogrzewania jest uznawana za istotną i wymaganie jest przeprowadzenie stosownego postępowania w urzędzie.

Najlepszym momentem na wprowadzenie zmiany sposobu ogrzewania jest adaptacja projektu gotowego.

Kotłownia ze składem opału

Sposób urządzenia kotłowni na paliwo stałe w dużej mierze zależy od rodzaju kotła, jaki zostanie w niej zamontowany. Musi zostać umieszczony tak, aby był zapewniony swobodny dostęp do wszystkich jego części wymagających obsługi, konserwacji i czyszczenia. W przypadku kotłowni na paliwo stałe ważna jest nie tylko jej wielkość, ale także miejsce usytuowania komina i drzwi. Taka kotłownia, w przeciwieństwie do pomieszczenia z piecem gazowym, nie może pełnić dodatkowych funkcji (pralni, spiżarni itp.). Natomiast powinno w niej znaleźć się miejsce do przechowywania paliwa.

Ryś i inne programy

W istniejących budynkach także można zmienić sposób ogrzewania. Premiowane są instalacje bardziej efektywne i przyjazne środowisku. W wielu gminach istnieją programy dofinansowania dla inwestorów, którzy zdecydują się na wymianę kotła na bardziej ekologiczny. W 2016 roku ruszył ponadto przygotowany przez NFOŚiGW program „Ryś”, z którego można otrzymać pomoc finansową na termomodernizację budynków jednorodzinnych. Dofinansowanie obejmuje m.in. wymianę źródeł ciepła (na kocioł kondensacyjny, kocioł na biomasę lub pompę ciepła).

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.