Zmiany, które warto wprowadzić w projekcie domu – ułatwią Ci życie i zmniejszą koszty
Gotowy projekt domu nie spełnia Twoich wszystkich oczekiwań? Zastanawiasz się, jakie modyfikacje warto wprowadzić, aby poprawić komfort życia i jednocześnie zredukować koszty w przyszłości? Dowiedz się więcej o dokonywaniu zmian w projekcie.
Gotowe projekty domów to dobra opcja dla osób, które cenią sobie sprawdzone rozwiązania oraz oszczędność czasu i pieniędzy (w porównaniu z indywidualnym projektem). Jednak zanim uzyskasz pozwolenie na budowę i rozpoczniesz prace budowlane, musisz zaadaptować projekt do warunków gruntowych i lokalnych. To właśnie na tym etapie warto rozważyć wprowadzenie dodatkowych zmian w projekcie, które w przyszłości mogą Ci ułatwić życie, zmniejszyć koszty budowy oraz utrzymania nieruchomości.
Adaptacja projektu domu – czy jest konieczna?
Tak jak już wspomnieliśmy, pierwszym krokiem, który musisz zrealizować, kupując gotowy projekt domu jednorodzinnego, jest adaptacja. Warto podkreślić, że jest to nie tylko istotny, ale i obowiązkowy element, bez którego nie otrzymasz pozwolenia na budowę. Każdy gotowy projekt wymaga adaptacji i musi zostać dostosowany do wymagań działki, na której ma powstać dom, uwzględniając nie tylko warunki gruntowe, ale i informacje zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub w warunkach zabudowy (WZ). Adaptację może przeprowadzić tylko uprawniony architekt adaptujący, który jest odpowiedzialny za zgodność projektu z prawem budowlanym i regulacjami miejscowymi.
Podczas adaptacji możesz wprowadzić zmiany w gotowym projekcie budowlanym, które dopasują nieruchomość do Twoich indywidualnych wymagań. Musisz liczyć się jednak z dodatkowymi kosztami oraz z koniecznością uzyskania zgody projektanta. Gotowe projekty są bowiem objęte prawami autorskimi, co oznacza, że bez zgody autora nie możesz samodzielnie wprowadzać zmian.
Jakie wprowadzić zmiany w gotowym projekcie domu?
W gotowym projekcie możesz prowadzić m.in. takie modyfikacje jak:
- zmiana obrysu zewnętrznego budynku,
- zmiana wielkości i kształtu tarasu lub wprowadzenie / usunięcie zadaszenia tarasu,
- adaptacja poddasza nieużytkowego na cele mieszkalne,
- zmiana wysokości ścianek kolankowych,
- zmiana konstrukcji dachu,
- zmiany lukarn na okna połaciowe (lub w drugą stronę),
- zmiana liczby, wielkości, lokalizacji okien i drzwi,
- przesunięcie lub rezygnacja z niektórych ścian działowych,
- wprowadzenie lub rezygnacja z garażu wbudowanego w bryłę budynku,
- wprowadzenie lub rezygnacja z podpiwniczenia,
- wprowadzenie lub rezygnacja z balkonu,
- zmiana układu i funkcji niektórych pomieszczeń,
- zmiana wysokości pomieszczeń,
- zmiany instalacji wewnętrznych i sposobu ogrzewania budynku.
Pomimo poniesienia dodatkowych kosztów już na etapie adaptacji, warto, abyś rozważył wprowadzenie zmian w projekcie domu, ponieważ mogą one przynieść długoterminowe oszczędności oraz podnieść komfort codziennego życia. Poniżej pokrótce opisujemy najczęstsze zmiany w projektach gotowych, na które decydują się inwestorzy.
Zmiana układu pomieszczeń
Gotowe projekty domów często są tworzone z myślą o standardowych potrzebach mieszkańców, dlatego też warto dopasować układ pomieszczeń do indywidualnych wymagań. Przesunięcie lub rezygnacja z niektórych ścian działowych, zwiększenie lub zmniejszenie powierzchni użytkowej w pomieszczeniach, czy zmiana lokalizacji kuchni lub łazienki mogą znacznie podnieść funkcjonalność domu. Zastanów się zwłaszcza nad tym, jakie przestrzenie będą najczęściej użytkowane na co dzień. Przykładowo, zamiast osobnego pokoju dziennego i kuchni zamkniętej warto zaplanować większy salon z otwartą kuchnią, jeśli często organizujesz spotkania towarzyskie i rodzinne, a salon ma pełnić funkcję miejsca spotkań i wspólnego spędzania czasu.
Zmiana układu funkcjonalnego domu może też obejmować dostosowanie liczby i wielkości sypialni, a także lepsze wykorzystanie korytarzy, które często zajmują zbyt dużą przestrzeń.
Dodatkowe miejsce do przechowywania oraz pomieszczenia gospodarcze
Zwróć uwagę także na to, że wiele gotowych projektów nie uwzględnia odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania, co w codziennym życiu może stanowić problem i utrudniać utrzymanie czystości. Warto przemyśleć, czy we wnętrzu można dodać wnęki na szafy wbudowane, czy też rozważyć większą garderobę przy sypialni głównej (lub stworzenie garderób zintegrowanych z innymi pokojami).
Pomyśl także o przestrzeni na pomieszczenia gospodarcze, takie jak pralnia, spiżarnia, kotłownia – ich wydzielenie pozwoli Ci utrzymać porządek w pozostałych częściach domu. Jednak w przypadku mniejszych nieruchomości może ograniczyć metraż pomieszczeń o wyższym priorytecie – np. sypialni, pokojów dziecięcych.
W projekcie często można też uwzględnić przyszłe plany związane z rozbudową domu – możesz zaplanować wolną przestrzeń, którą w przyszłości będziesz mógł łatwo zaadaptować (np. na domowe biuro).
Zagospodarowanie poddasza
Warto również zwrócić uwagę na sposób zagospodarowania poddasza – może być ono nieużytkowe, co ogranicza jego funkcjonalność. Natomiast zmiana poddasza na użytkowe i wprowadzenie na przykład większych okien połaciowych zwiększy powierzchnię mieszkalną. Na poddaszu możesz urządzić dodatkowe sypialnie, łazienkę, gabinet lub pokój dla gości. Pamiętaj o tym, że początkowa inwestycja w adaptację poddasza w przyszłości nie tylko podniesie wartość nieruchomości, ale także zapewni Ci elastyczność w aranżacji.
Inwestorzy często decydują się również na podwyższenie ścianki kolankowej, co sprawia m.in., że pomieszczenia są bardziej przestronne.
Zmiany dotyczące garażu
Zmianą w projekcie, która może przyczynić się do zmniejszenia kosztów budowy, jest rezygnacja z garażu. Współczesne projekty domów najczęściej przewidują garaż zintegrowany z bryłą budynku, dlatego też zastanów się, czy na pewno jest on Ci potrzebny. Ciekawą alternatywą może być nowoczesna wiata albo garaż wolnostojący. Co więcej, rezygnacja z garażu w bryle w przyszłości będzie wiązać się z efektywniejszym zarządzaniem energią – garaż wbudowany może wpływać na straty ciepła.
Rezygnacja z piwnicy
Rezygnacja z piwnicy to kolejna zmiana, którą warto, abyś rozważył podczas adaptacji i przed rozpoczęciem budowy domu. Piwnica uchodzi za jeden z ważniejszych elementów konstrukcyjnych, jednak pamiętaj o tym, że jej budowa wiąże się z wysokimi kosztami nie tylko na etapie prac budowlanych, ale zwłaszcza w czasie późniejszego użytkowania. Brak piwnicy będzie oznaczać dla Ciebie tańszą budowę domu – mniejsze wydatki na wykonanie m.in. wykopów, izolacji, hydroizolacji – oraz ograniczenie ryzyka wystąpienia problemów związanych z wilgocią. Decyzja o rezygnacji z piwnicy zalecana jest też w sytuacji, gdy teren ma wysoki poziom wód gruntowych.
Niemniej jednak rezygnacja z piwnicy może wymagać od Ciebie zastosowania alternatywnych rozwiązań dotyczących przechowywania i rozmieszczenia instalacji, które zwykle umieszcza się w piwnicach. Dlatego też inwestorzy w zamian za rezygnację z piwnicy decydują się na stworzenie większego pomieszczenia gospodarczego na parterze.
Zadaszenie tarasu
Co więcej, jeśli wybranym projekcie domu przewidziano taras, to możesz rozważyć jego zadaszenie. Taka modyfikacja przedłuży strefę dzienną w domu – zadaszony taras będzie miejscem do spędzania czasu na świeżym powietrzu niezależnie od warunków atmosferycznych. Zadaszenie może być wykonane z lekkich materiałów, takich jak poliwęglan czy szkło, które nie tylko zapewnią ochronę przed deszczem, ale także przepuszczą odpowiednią ilość światła.
Zmiana standardu energetycznego i źródła ogrzewania
Jedną z najczęściej polecanych zmian jest dostosowanie projektu pod kątem efektywności energetycznej. Wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań związanych z izolacją budynku, wybór lepszych okien oraz zaplanowanie systemu rekuperacji może znacznie obniżyć koszty ogrzewania w przyszłości. Pamiętaj o tym, że choć początkowo będzie się to wiązać z wyższymi kosztami budowy, to jednak inwestycja ta w przyszłości się zwróci. Rosnącą popularnością cieszą się systemy pasywne, które minimalizują straty ciepła, a także technologie wykorzystujące energię odnawialną.
W gotowych projektach domów często zakłada się tradycyjne systemy ogrzewania, które możesz zastąpić np. pompą ciepła. Wykorzystuje ona energię z powietrza, wody lub gruntu, co czyni ją efektywnym i zarazem ekologicznym źródłem ogrzewania. Inną opcją jest ogrzewanie podłogowe, które zapewnia równomierne rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniach i może być bardziej energooszczędne w porównaniu do tradycyjnych grzejników.
Zmiana rodzaju dachu
Kolejną zmianą, którą możesz rozważyć, jest modyfikacja konstrukcji dachu. Gotowe projekty często przewidują dachy dwuspadowe, które są co prawda tańsze w realizacji, ale nie zawsze najlepiej odpowiadają na potrzeby inwestorów. Zwłaszcza w sytuacji, gdy planujesz wykończyć poddasze, to warto, abyś przemyślał zmianę kąta nachylenia dachu lub wybrał dach wielospadowy, który zwiększy powierzchnię użytkową poddasza. Kolejna opcja to dach płaski coraz częściej obecny we współczesnych projektach domów.
Jakie są koszty zmian w projekcie budowlanym?
Koszty adaptacji zazwyczaj oscylują w granicach 2000-5000 zł – w zależności od regionu oraz zakresu prac. W tej cenie architekt adaptujący dokonuje wszelkich zmian, które wynikają z konieczności dostosowania całego projektu do specyfiki działki, ale nie obejmuje to dodatkowych modyfikacji, które chcesz wprowadzić jako inwestor.
Koszt każdej modyfikacji zależy od jej skomplikowania i zakresu. Średnio za każdą zmianę możesz spodziewać się opłaty w wysokości od 500 do 2000 zł, jednak bardziej zaawansowane modyfikacje mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych.
Uwaga: Najdroższe są zmiany dotyczące stropu i dachu.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.