Zmiany w programie Rodzina na swoim
Ważna wiadomość dla singli planujących zakup własnego mieszkania. Z programu "Rodzina na swoim" skorzystają nie tylko małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci. Podpisana przez prezydenta znowelizowana ustawa o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania przewiduje możliwość ubiegania się o kredyt z dopłatą przez singli.
Dotychczas z programu „Rodzina na swoim" mogły skorzystać jedynie małżeństwa oraz osoby samotnie wychowujące dzieci, które nie posiadały prawa własności do lokalu mieszkalnego. Podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania różni się nieco od projektu skierowanego do Sejmu przez Radę Ministrów. Wbrew propozycjom rządu dopłaty będą obejmowały także kredyty na nieruchomości z rynku wtórnego. Z programu będą mogły także skorzystać osoby niepozostające w związku małżeńskim, tzw. single. Wprowadzono także ograniczenie wiekowe osób mogących ubiegać się o kredyt z dopłatą. Program zakłada pomoc państwa w postaci dopłat połowy wartości odsetek wypłacanych przez 8 lat. W ramach programu można zakupić mieszkanie, którego powierzchnia nie przekracza 75 m², lub wybudować dom o powierzchni nie większej niż 140 m².
Kredyt z dopłatą dla singli
Największa zmiana w programie „Rodzina na swoim" to powiększenie grupy osób, które mogą ubiegać się o kredyt z dopłatą, o singli w wieku do 35 lat. Osoba samotna będzie mogła kupić jednak tylko
mieszkanie, a jego metraż nie może przekraczać 50 m². Dopłatą będzie objęte tylko 30 m² powierzchni. Nie klasyfikuje się do programu osoba niepozostająca w związku małżeńskim, jeśli wcześniej była już właścicielem innej nieruchomości. Inni beneficjenci, czyli małżeństwa oraz osoby samotnie wychowujące dzieci, nie mogą być właścicielami nieruchomości mieszkaniowej jedynie dopiero na etapie podpisywania umowy kredytowej.„Rodzina na swoim" tylko dla młodych małżeństw
Do tej pory program „Rodzina na swoim" nie przewidywał ograniczenie wiekowego dla osób ubiegających się o kredyt z dofinansowaniem. Nowelizacja ustawy wprowadziła kryterium nieukończonego 35. roku życia. Ograniczenie wiekowe nie dotyczy jednak osób samotnie wychowujących dzieci, a w przypadku rodzin musi go spełniać przynajmniej jedno z małżonków. Małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci mogą kupić mieszkanie o powierzchni maksymalnie 75 m², a dopłaty uzyskają do 50 m². W przypadku budowy domu jego powierzchnia nie może przekraczać 140 m², a dopłata obejmuje 70 m².
Trudniej kupić droższe mieszkania
Wbrew założeniom rządu program obejmuje nadal dopłaty do kredytu na zakup nieruchomości z rynku wtórnego. Zmieniły się jednak limity cen nieruchomości kwalifikujących się do programu. Obniżono maksymalną cenę metra kwadratowego nabywanej nieruchomości. Współczynnik służący do wyliczania limitów cen mieszkań na rynku pierwotnym został obniżony do 1,0, zaś dla nieruchomości z rynku wtórnego do 0,8. Ograniczono tym samym dostępność nieruchomości droższych. Może się okazać, że w wielu miejscach znalezienie nieruchomości spełniającej kryterium cenowe będzie praktycznie niemożliwe.
Nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu rodzin nabywających nieruchomość zakłada również zniesienie dopłat, jeśli kredytobiorcy staną się w czasie ich trwania właścicielami kolejnej nieruchomości mieszkalnej. Nie dotyczy to jednak sytuacji spadkobrania.
Podpisana przez prezydenta nowelizacja wprowadza również datę zakończenia programu. Wnioski o dofinansowanie kredytu na mieszkanie czy budowę domu w ramach programu „Rodzina na swoim" można składać do 31 grudnia 2012 roku.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.