Butle gazowe do ogrzewania domu – jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie domu za pomocą butli z gazem płynnym (propan-butan lub czysty propan) to wbrew powielanym mitom rozwiązanie bezpieczne i wydajne. W artykule przedstawiamy zalety ogrzewania gazem płynnym oraz podpowiadamy, czym kierować się podczas wyboru butli gazowej do ogrzewania domu.

Szare i czarne butle gazowe
Butle gazowe do ogrzewania domu – jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jakie są zalety ogrzewania gazem płynnym z butli?

Ogrzewanie gazowe z butli to dobre rozwiązanie zwłaszcza w przypadku, gdy infrastruktura domu nie pozwala na podłączenie do budynku gazu ziemnego. Dużą zaletą butli gazowych jest ich mobilność – gazem płynnym możemy dogrzewać na przykład wyłącznie wybrane pomieszczenia, natomiast samą butlę gazową z łatwością możemy przenieść w inne miejsce. Co więcej, nie potrzebujemy również odpowiedniej przestrzeni – tak jak w przypadku tradycyjnych instalacji.

Do zalet ogrzewania domu za pomocą butli z gazem płynnym należy również szeroka dostępność gazu oraz niskie koszty zakupu butli. Nie musimy również inwestować w instalację zabezpieczeń oraz kanałów wentylacyjnych. Najważniejsze jest jednak, aby piecyk gazowy odznaczał się atestami, a pomieszczenia były naturalnie wentylowane. Butle gazowe możemy także dopasować do instalacji – działają efektywnie zarówno z piecami starego, jak i nowego typu.

Warto podkreślić, że założenie instalacji zasilanej gazem ziemnym wiąże się często z większym nakładem finansowym niż ogrzewanie za pomocą gazu płynnego. Ogrzewanie gazowe z butli jest również wydajne ze względu na to, że pomieszczenia szybko się nagrzewają.

Ogrzewając dom za pomocą butli gazowych, nie musimy martwić się kwestiami formalnymi – do wykonania instalacji na gaz płynny nie potrzebujemy na przykład pozwolenia.

Ogrzewanie domu gazem płynnym to wbrew pozorom rozwiązanie ekologiczne – do atmosfery nie będą się przedostawać pyły. Jest to ważna kwestia, zwłaszcza porównując zanieczyszczenia emitowane na skutek ogrzewania domów rodzinnych za pomocą węgla czy ekogroszku.

Czym kierować się podczas wyboru butli gazowej?

Butle gazowe mogą występować w różnych rozmiarach. Wyróżniamy między innymi: butle turystyczne o wadze od 0,5 do 5 kg, butle gazowe typu light zazwyczaj o wadze 5 kg, butle stalowe o wadze 11 kg, butle stalowe o wadze 34 kg, butle o wadze 7 kg (przeznaczone są do wózków motolight). W naszych domach najczęściej występują butle gazowe o wadze 11 kg, które składają się z: korpusu z dennicą górną i dolną, zaworu, szyjki, stopy. Opcjonalnie butla gazowa może zostać wyposażona w kołnierz.

Uwaga: Butle gazowe należy kupować z oficjalnych źródeł. Powinny być one oznakowane oraz wyposażone w plombę.

Warto wspomnieć o tym, że firmy, które specjalizują się w sprzedaży butli gazowych, na przykład dostawca gazu płynnego Gazgrod, doradzą nam, jakiej liczby butli będziemy potrzebować do ogrzania domu oraz na jaką pojemność butli powinniśmy się zdecydować. Co więcej, dostawcy gazów dostarczają paliwo prosto do naszego domu, dlatego też nie musimy obawiać się problemów wynikających z niewłaściwego transportu.

Gaz propan-butan czy czysty propan – co wybrać?

Decydując się na ogrzewanie domu za pomocą gazu płynnego, zastanawiamy się nad tym, czy wybrać gaz mieszankę propanu i butanu, czy czysty propan. Przyjmuje się, że gaz propan-butan lepiej nadaje się do ogrzewania budynków mieszkalnych. Czysty propan co prawda odznacza się większą kalorycznością i odpornością na niskie temperatury, jednak to gaz LPG zdecydowanie częściej wykorzystywany jest w gospodarstwach domowych – czy to do ogrzewania, czy do kuchennych palników.

Butla gazowa a bezpieczeństwo

Ogrzewanie za pomocą butli gazowej jest rozwiązaniem bezpiecznym – pod warunkiem że będziemy z niej prawidłowo korzystać i zwracać uwagę na to, czy butla jest sprawna technicznie – zwłaszcza uszczelki zaworu oraz reduktora ciśnienia nie powinny być na przykład pofałdowane lub pęknięte.

Przyjmuje się natomiast, że temperatura pomieszczeń, w których znajdują się butle z gazem płynnym, nie powinna przekraczać 35 stopni Celsjusza. Butle należy przechowywać z dala od: liczników elektrycznych, urządzeń mogących powodować iskrzenie, gniazd wtykowych.

Butla gazowa na zewnątrz budynku powinna być odpowiednio zabezpieczona przed działaniem promieniowania słonecznego, opadami oraz ujemnymi temperaturami powietrza.

Uwaga: Butla z gazem nie powinna być przechowywana w podpiwniczeniu. Gaz płynny jest cięższy od powietrza, dlatego też w razie wycieku, zgromadzi się on w piwnicy.

Butle gazowe a zbiorniki gazowe

Ogrzewając dom jednorodzinny za pomocą gazu LPG, zamiast butli gazowych możemy zdecydować się na zakup i instalację odpowiednich zbiorników gazowych. Warto jednak wiedzieć, że gaz propan-butan wyróżnia się zdecydowanie większą gęstością niż gaz ziemny (gaz ziemny wydobywany jest z podziemnych pokładów oraz wymaga stworzenia specjalnej sieci rurociągów), dlatego też zbiorniki gazowe powinny zostać wyposażone w dysze o małych średnicach.

Średnia pojemność zbiorników na gaz wynosi około 2500 litrów, dlatego też nie zawsze istnieje możliwość zainstalowania zbiornika wewnątrz domu. Wówczas warto umieścić zbiornik na gaz pod gruntem – zwracając uwagę na zachowanie bezpiecznych odległości pomiędzy zbiornikiem a innymi elementami infrastruktury.

Warto wiedzieć: Zbiornik na gaz można również wydzierżawić.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.