Budowa drugiego domu na działce
Jeśli rodzice dysponują dużą działką, aż się prosi, żeby dzieci skorzystały z okazji i swój dom zbudowały tuż obok. Takie rozwiązanie może być wygodne dla obydwóch stron. O ile problemem nie okażą się kwestie własnościowe.
Żeby zbudować drugi dom na tej samej działce, najpierw trzeba przyjrzeć się samej nieruchomości oraz zapisom zawartym w planie miejscowym lub warunkach zabudowy. Każdy, kto dysponuje nieruchomością na cele budowlane, może ją zabudować, pod warunkiem jednak, że odbędzie się to zgodnie z prawem. Trzeba dostosować się nie tylko do zapisów prawa miejscowego, ale także do przepisów techniczno-budowlanych, przepisów z zakresu ochrony środowiska oraz ochrony zabytków. Należy zwrócić uwagę na wielkość i kształt działki i zastanowić się, czy w istniejących warunkach będzie możliwe zachowanie odpowiednich odległości od jej granic, między budynkami i innymi obiektami oraz czy nowy budynek nie wpłynie negatywnie na sąsiednie nieruchomości.
Czyja własność?
Jeśli warunki na działce pozwalają na budowę drugiego domu, trzeba jeszcze zastanowić, jak rozwiązać kwestie własnościowe. Wystąpić o pozwolenie na budowę mogą właściciele działki, czyli rodzice. Jeśli inwestorami mają być dzieci, aby zbudować dom na terenie rodziców, muszą otrzymać ich zgodę w formie umowy cywilnoprawnej. Na rzecz dzieci może także zostać ustanowione użytkowanie w formie aktu notarialnego. Ta forma podlega jednak opodatkowaniu.
Planując budowę drugiego domu na działce, trzeba dostosować się do zapisów prawa miejscowego, przepisów techniczno-budowlanych, przepisów z zakresu ochrony środowiska oraz ochrony zabytków.
Budowa domu na działce rodziców, chociaż na początku wydaje się najprostszym rozwiązaniem, problemy może rodzić w przyszłości. Niezależnie od tego, kto był inwestorem i płacił za budowę domu, jego właścicielem jest posiadacz działki, na której stanął dom. Czyli właścicielami domu dzieci w rzeczywistości są rodzice. Stan ten może zostać zmieniony, jeśli rodzice przeniosą na dzieci własność tej części nieruchomości, na której zbudowano dom, lub przeniosą na nie udziały w całej nieruchomości.
Najpierw podział działki
Inne rozwiązanie polega na podziale działki jeszcze przed rozpoczęciem budowy i przeniesieniu na dzieci jej własności. W takiej sytuacji dzieci będą budować na swoim terenie i nie będzie wątpliwości co do tego, że dom jest ich własnością. Jeśli zapisy planu miejscowego wykluczają możliwość podziału działki, przed rozpoczęciem budowy sytuację można rozwiązać przenosząc na rzecz dzieci udział we własności nieruchomości. W takim przypadku dom będzie budowany na wspólnym gruncie. Przy czym wystarczy być posiadaczem niewielkiej części nieruchomości, aby zyskać status jej właściciela. W częściach wyznaczonych umową współwłaścicielami nowego budynku staną się wówczas także rodzice, a dzieci - domu rodziców.
Komentarze