Dopasowane do wąskiej działki

Planowanie budowy domu z reguły rozpoczyna się od zakupu działki. Od jej parametrów w dużej mierze zależy, jaki dom będzie można postawić. Istotna jest lokalizacja nieruchomości, jej zorientowanie względem stron świata, a także jej wielkość i kształt. Nietypowe wymiary mogą znacząco zawęzić ofertę projektową. Jeśli jednak działka jest wąska, problem staje się mniejszy, ponieważ wiele projektów gotowych jest opracowywanych specjalnie z myślą o wąskich działkach.

Za najwygodniejsze do zagospodarowania uchodzą foremne działki z wjazdem usytuowanym od strony północnej. Każdy mniej typowy kształt zawęża ofertę projektową i utrudnia zaplanowanie przestrzeni wokół domu. Jednak wąskie działki są obecnie tak często kupowane, że wiele gotowych projektów domów powstaje specjalnie z myślą o nich. Architekci stosują w nich rozwiązania, które pozwalają na wygodne i praktyczne rozmieszczenie pokoi w wydłużonych bryłach. Zachęcamy zatem do zapoznania się z ofertą projektów opracowanych z myślą o wąskich działkach. Dziesięć wyjątkowo interesujących propozycji prezentujemy poniżej.

Projekt Koliber 3 (112,24 m²)

   

Dom, który można postawić nawet bezpośrednio przy granicy działki. W tym przypadku minimalna szerokość działki wynosi 10,9 m. Dom jest parterowy, posiada poddasze użytkowe, a także wkomponowany w bryłę garaż dla jednego samochodu.

Projekt Long II z garażem jednostanowiskowym A (112,7 m²)

   

Piętrowy dom wolnostojący, który może powstać również w zabudowie bliźniaczej i szeregowej. W żadnej ze ścian bocznych nie przewidziano okien, budynek może więc zostać usytuowany w odległości 3 m od granic działki. Garaż zaplanowano przed fasadą, co sprawia, że na jego dachu można zaaranżować przyjemny taras.

Projekt Bratnia dusza – M147 (106,1 m²)

   

Interesująca propozycja zarówno dla osób planujących budowę domu całorocznego, jak i dla poszukujących możliwości zabudowy działki letniskowej. Projekt może posłużyć również do budowy bliźniaka. Jego bryła jest bardzo proporcjonalna, a wnętrza – funkcjonalnie rozplanowane.

Projekt Dom przy Migdałowej 2 (102,34 m²)

   

Ekonomiczny, nieduży dom, w którym przewidziano cały szereg dodatkowych pomieszczeń pomocniczych. Pod klatką schodową wygospodarowano miejsce na spiżarnię, na parterze wydzielono pralnię, a na poddaszu – dostępną dla wszystkich domowników garderobę.

Projekt Wąski D9 (125,18 m²)

   

Nowoczesna miejska willa o kubicznej bryle przekrytej płaskim dachem. W projekcie nie zaplanowano garażu, przewidziano natomiast praktyczną wiatę z dostępem do niewielkiego schowka i pomieszczenia gospodarczego.

Projekt Łowicz (123,2 m²)

   

Dom z częściowym podpiwniczeniem. Przeniesienie kotłowni oraz garażu do piwnicy pozwala na efektywne wykorzystanie pozostałej powierzchni użytkowej, więcej miejsca pozostaje też na zorganizowanie ogrodu.

Projekt Madera na wąską działkę (157,78 m²)

   

Szykowna willa we współczesnym wydaniu. Może powstać nawet bezpośrednio przy granicy działki. Urzeka wysmakowaną formą i dbałością o detale. Obok licznych pomieszczeń pomocniczych na parterze udało się również wygospodarować miejsce na dodatkowy pokój.

Projekt Dom przy Koniczynek (143,8 m²)

   

Elegancki budynek w tradycyjnym stylu. Z garażem usytuowanym przed elewacją frontową oraz tarasem i balkonem od strony ogrodowej. W tym przypadku kuchnia jest pomieszczeniem zamkniętym, ale usytuowanym w bezpośrednim sąsiedztwie salonu.

Projekt Horizon z wiatą (134,28 m²)

   

Nowoczesny dom piętrowy. Budynek jest energooszczędny, wyposażony w wentylację mechaniczną z rekuperacją, gruntową pompę ciepła oraz kolektory słoneczne. Parter zajmuje komfortowa strefa dzienna, u góry natomiast zaplanowano sypialnie.

Projekt Bursztynów (123,8 m²)

   

Wygodny dom z poddaszem użytkowym, zwieńczony bardzo stromym dachem dwuspadowym. Bezpośrednio z wiatrołapu jest dostępny nie tylko garaż, ale również kotłownia. Kuchnia została oddzielona od salonu, ale dzielącą te dwa pomieszczenia ściankę działową z łatwością można zlikwidować.

Komentarze

  • zdezorientowany 2019-09-24T11:19:03Z

    Oglądałem wiele projektów na wąską działkę, ale moim zdaniem projekt o nazwie Wanad jest dużo ciekawszy niż wszystkie opisane powyżej i chyba na niego się zdecyduję. BTW- czy to są jakieś "sponsorowane" projekty?