Ekogroszek, czy pellet? Co wybrać do ogrzewania domu?
Ekogroszek jest paliwem stałym produkowanym z wybranego typu węgla kamiennego albo brunatnego. Odpowiednio kruszony i przesiany węgiel ma wielkość ziaren od 5 mm do 25 mm. Dzięki niskiej zawartości siarki i innych szkodliwych domieszek oraz małej wilgotności, jest paliwem przyjaznym dla środowiska. Pellet natomiast jest paliwem z biomasy drzewnej.
Samo drewno jest niewątpliwie najstarszym nośnikiem energii, jako że historia drzew liczy prawie 400 mln lat. To najbardziej ekologiczne paliwo budzi jednak u wielu właścicieli domów nieufność ze względu na wysokie nakłady pracy. Drewno trzeba nie tylko zwieźć i pociąć, ale też magazynować w odpowiednich warunkach i regularnie podkładać do pieca. O wiele prościej działa ogrzewanie domu pelletem drzewnym.
Czy warto wybrać pellet?
Użytkownicy kotłów opalanych ekogroszkiem na ogół bardzo chętnie zamieniliby paliwo na pellet. Powstałe przez prasowanie pod wysokim ciśnieniem wałeczki są jednym z najczystszych źródeł energii odnawialnej. Inne uchodzące za ekologiczne paliwo o wdzięcznej nazwie „ekogroszek”, nie do końca jest takie „eko”. Tylko wysokiej jakości groszek węglowy zapewnia spalanie z niewielką emisją związków siarki, dwutlenku węgla i popiołu. Często spotykane na rynku podróbki mają niższą cenę, ale za to wysyłają do atmosfery szkodliwe związki chemiczne oraz pyły zawierające dioksyny, furany i ciężkie metale. Do zalet należą:
- wykorzystanie odnawialnego źródła energii – drewna odpadowego,
- automatyczne zasilanie kotła znormalizowanymi pelletami,
- wysoka wydajność poprzez wykorzystanie dokładnego spalania.
Pellet – a wycinka lasów
Wbrew możliwym podejrzeniom produkcja pelletu nie wpływa na wielkość pozyskania drewna, czyli wycinkę lasów. Wióry, obladry, trociny i inne odpady towarzyszące obróbce drewna, z którymi jeszcze niedawno nie bardzo było wiadomo, co robić, stanowią obecnie cenny surowiec do produkcji pelletu. Tartaki, firmy produkujące meble albo drewniane wyposażenie ogrodów są często producentami pelletu. Sektor odnawialnych źródeł energii rozwija się z każdym rokiem, a rosnący rynek biopaliw zatrudnia w Europie znacząca liczbę osób.
Przeczytaj także >> Piec na pellet - jaki wybrać? Opinie
Parametry pellet drzewnych
Najważniejsze z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia wielkości, to:
- Woda: do 10%. Im wyższa jest wilgotność pelletu, tym niższa wartość energetyczna. Przy zawartości wody powyżej 15% może następować biologiczny rozkład drewna.
- Popiół: do1,5%. Wyższa zawartość substancji niepalnych świadczy o obecności w pellecie dodatków wiążących. Większa ilość popiołu wymaga częstszego usuwania. Może też prowadzić do powstawania żużla.
- Siarka: do 0,08%. Zawartość siarki powyżej 0,1% jest oznaką obecności sztucznych substancji wiążących na bazie związków siarki.
- Wartość opałowa: do 18,6 MJ/kg. Znaczne odchylenie od tej wartości na minus powoduje słabą jakość spalania i nieekonomiczne działanie pieca.
- Pyły: poniżej 8%. Przy wyższej zawartości pyłu mogą powstać problemy z instalacją oraz ze spalaniem.
Jak spala się pellet?
Proces powstawania energii cieplnej w piecu opalanym pelletem różni się od tradycyjnego spalania na ruszcie drewna albo węgla. Odbywa się w kilku fazach:
- Suszenie. W komorze spalania następuje odparowanie wody zawartej w pelletach. Ponieważ zawartość wilgoci jest z założenia bardzo niska, proces następuje bardzo szybko.
- Pyroliza. W temperaturze ok. 270°C pellety wydzielają gazy – tlenek węgla, wodór, metan i inne węglowodory.
- Spalanie gazu. Przy odpowiednim dopływie powietrza gazy spalają, powstaje w rezultacie woda i dwutlenek węgla.
- Wypalanie węgla drzewnego. Po spaleni gazów, następuje wypalanie pozostałego węgla drzewnego. Niepalne związki mineralne pozostaną w postaci popiołu.
Co wybrać – ekogroszek, czy pellet?
Jeśli ktoś ma uniwersalny kocioł przystosowany do spalania ekogroszku i pelletu, może bez problemu przestawić się na pellet (więcej na temat ekogroszku piszemy w osobnym artykule - TUTAJ). Ogrzewanie domu pelletem spalanym w kotle retortowym jest około 30% droższe, niż w przypadku ekogroszku. Wprawdzie są to znaczące koszty, jednak warto je ponieść, ponieważ pellet, to:
- ekologia – odnawialne źródło energii oraz niska emisyjność paliwa,
- czysta kotłownia bez śladów węgla,
- przyjemny zapach drewna,
- ilość popiołu wynosząca zaledwie kilkanaście kilogramów na tonę spalonych pelletów,
- brak sadzy brudzącej dach i elewację domu.
Nie bez znaczenia jest łatwość rozpoznania niepełnowartościowego produktu. Ekogroszek jest często produkowany z węgla importowanego słabej jakości, stąd niższe ceny i pozorna atrakcyjność ekonomiczna. Węgiel długo składowany na hałdach traci kaloryczność nawet do 25%. Na pierwszy rzut oka nie da się tego oczywiście zweryfikować, podobnie jak podwyższonej wilgotności ekogroszku. Co innego w przypadku pelletu: jakiekolwiek zawilgocenie drewna daje się bez trudu zauważyć.
Najbardziej korzystny jest zakup kotła uniwersalnego na ekogroszek i pellet. Zapewniona zostaje w ten sposób ciągłość dostaw opału. Przejściowy brak na rynku pelletu można zastąpić zakupem ekogroszku – i odwrotnie.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.