Ekogroszek – co to jest?
Ekogroszek jest handlową nazwą paliwa stałego wytwarzanego z węgla kamiennego albo brunatnego. Pokruszony węgiel jest przesiewany, aby uzyskać ziarna o wielkości od 5 mm do 25 mm. Płukanie po procesie kruszenia usuwa z węgla frakcję miału. Ekogroszek przeznaczony jest do spalania w niskoemisyjnych piecach.
Ekologiczność tego paliwa polega na tym, że jego spalanie związane jest z mniejszymi szkodami dla środowiska, niż w przypadku paliw wysokoemisyjnych. Spalanie ekogroszku wydziela mniej dymu, niższa jest emisja dwutlenku węgla, dioksyn, węglowodorów aromatycznych, tlenków siarki, furanów i pyłów. Po spaleniu zostaje mniejsza ilość popiołu. Trzeba przy tym podkreślić, że ekogroszkiem nie są podróbki tego paliwa wytworzone z miału węglowego niskiej jakości z dodatkiem substancji wiążącej.
Jakość ekogroszku – parametry
Aby zapewnić ogrzewanie domu w sposób możliwie ekologiczny, oszczędny i pewny, należy używać ekogroszku o odpowiedniej jakości. Powinien on wykazywać następujące wartości podstawowych parametrów:
- Węgiel kamienny typ płomienny. Spala się czysto jasnożółtym płomieniem.
- Wartość opałowa w stanie roboczym (Q ir) ≥ 24 MJ/kg. Wybierając ekogroszek należy zwracać uwagę na ten właśnie parametr. Nieuczciwi producenci podają czasem kaloryczność ekogroszku w postaci wartości opałowej w stanie analitycznym (Q ai) albo ciepło spalania (Q sa). Nie zagłębiając się w zjawiska i definicje fizyczne można krótko stwierdzić, że miarodajna i praktycznie przydatna jest tylko wartość opałowa w stanie roboczym. Dla właściciela kotła c.o. dane laboratoryjne mają niewielkie znaczenie w praktycznych warunkach. Manipulując tymi liczbami można zasugerować odbiorcy, że tani ekogroszek z węgla brunatnego daje więcej ciepła niż dobrej jakości węgiel kamienny energetyczny.
- Granulacja (wielkość ziaren) od 5 mm do 25 mm. Frakcja gruba ekogroszku o ziarnach od 13 mm do 25 mm jest bardziej kaloryczna, niż o drobnych ziarnach od 5 mm do 12 mm. W wysokiej jakości ekogroszku pierwsza frakcja zajmuje 80%, a druga 20%.
- Spiekalność ekogroszku RI < 10 – im niższa, tym lepiej.
- Zawartość popiołu, czyli składników niepalnych, poniżej 10%.
- Zawartość siarki, również możliwie najniższa, nie więcej niż 1%.
- Zawartość wody nie wyższa niż 12%.
PRZECZYTAJ TAKŻE >> Jaki ekogroszek wybrać? Ranking ekogroszków 2019
Czy warto wybrać ekogroszek?
Duża popularność workowanego ekogroszku na rynku wynika z jego niewątpliwych zalet:
- Paląc się długo i wydajnie, wydziela dużo ciepła i pozostawia niewiele popiołu.
- Obsługa pieca opalanego ekogroszkiem wymaga niewielkiego nakładu pracy – napełnienia zbiornika z paliwem i usunięcia raz w tygodniu popiołu.
- Łatwe ustawienie parametrów kotła, optymalne wykorzystanie paliwa.
- Wysoka sprawność i niższe koszty eksploatacji kotłów retortowych stosowanych do spalania ekogroszku w porównaniu z tradycyjnymi kotłami rusztowymi.
- Znaczne zmniejszenie emisji dwutlenku węgla (25%) i pyłów (ponad 90%).
Pewne cechy tego paliwa można uznać za negatywne, na przykład:
- Stosunkowo wysoki koszt pieca retortowego.
- Konieczność okresowych przeglądów i konserwacji pieca, aby nie dopuścić do jeszcze bardziej kosztownych napraw.
- Dbałość o odpowiednią jakość ekogroszku. Nie należy się sugerować niską ceną, ale sprawdzać skrupulatnie parametry paliwa, a zwłaszcza jego kaloryczność, wilgotność i ewentualne zanieczyszczenia.
Ogólnie biorąc, zwrot kosztów na wymianę pieca nastąpi dopiero po kilku latach. Ze względu jednak na proekologiczne cechy ekogroszku, warto takie koszty ponieść.
Kiedy kupować ekogroszek, aby zapłacić mniej?
Kiedy wiosna kwitnie za oknem, a ogrzewanie w domu zostało wyłączone, mało kto myśli o następnym sezonie grzewczym. Niesłusznie! Właśnie wtedy należy pomyśleć o opale i zrobić odpowiednie zapasy ekogroszku. Niższe ceny w okresie wiosennym wynikają z niższego popytu, jak i z nadwyżek opału pozostałego po zimie. Poza tym, na krótko przed nadejściem chłodów popyt na rynku opału zwykle rośnie, a wraz z popytem ceny. Kiedy brakuje wysokiej jakości ekogroszku, dostawcy oferują gorszy – o większej wilgotności. Wilgotne paliwo nie tylko gorzej się pali i daje mniej ciepła, ale prowadzi też do korozji pieca. Z tych względów lepiej jest kupować ekogroszek już wiosną – nie tylko z korzyścią dla portfela, ale i dla instalacji grzewczej.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.