Ekogroszek – co to jest?

Ekogroszek jest handlową nazwą paliwa stałego wytwarzanego z węgla kamiennego albo brunatnego. Pokruszony węgiel jest przesiewany, aby uzyskać ziarna o wielkości od 5 mm do 25 mm. Płukanie po procesie kruszenia usuwa z węgla frakcję miału. Ekogroszek przeznaczony jest do spalania w niskoemisyjnych piecach.

Ekologiczność tego paliwa polega na tym, że jego spalanie związane jest z mniejszymi szkodami dla środowiska, niż w przypadku paliw wysokoemisyjnych. Spalanie ekogroszku wydziela mniej dymu, niższa jest emisja dwutlenku węgla, dioksyn, węglowodorów aromatycznych, tlenków siarki, furanów i pyłów. Po spaleniu zostaje mniejsza ilość popiołu. Trzeba przy tym podkreślić, że ekogroszkiem nie są podróbki tego paliwa wytworzone z miału węglowego niskiej jakości z dodatkiem substancji wiążącej.

Ekogroszek - co to jest?
Ekogroszek - co to jest?

Jakość ekogroszku – parametry

Aby zapewnić ogrzewanie domu w sposób możliwie ekologiczny, oszczędny i pewny, należy używać ekogroszku o odpowiedniej jakości. Powinien on wykazywać następujące wartości podstawowych parametrów:

 

  • Węgiel kamienny typ płomienny. Spala się czysto jasnożółtym płomieniem.
  • Wartość opałowa w stanie roboczym (Q ir) ≥ 24 MJ/kg. Wybierając ekogroszek należy zwracać uwagę na ten właśnie parametr. Nieuczciwi producenci podają czasem kaloryczność ekogroszku w postaci wartości opałowej w stanie analitycznym (Q ai) albo ciepło spalania (Q sa). Nie zagłębiając się w zjawiska i definicje fizyczne można krótko stwierdzić, że miarodajna i praktycznie przydatna jest tylko wartość opałowa w stanie roboczym. Dla właściciela kotła c.o. dane laboratoryjne mają niewielkie znaczenie w praktycznych warunkach. Manipulując tymi liczbami można zasugerować odbiorcy, że tani ekogroszek z węgla brunatnego daje więcej ciepła niż dobrej jakości węgiel kamienny energetyczny.
  • Granulacja (wielkość ziaren) od 5 mm do 25 mm. Frakcja gruba ekogroszku o ziarnach od 13 mm do 25 mm jest bardziej kaloryczna, niż o drobnych ziarnach od 5 mm do 12 mm. W wysokiej jakości ekogroszku pierwsza frakcja zajmuje 80%, a druga 20%.
  • Spiekalność ekogroszku RI < 10 – im niższa, tym lepiej.
  • Zawartość popiołu, czyli składników niepalnych, poniżej 10%.
  • Zawartość siarki, również możliwie najniższa, nie więcej niż 1%.
  • Zawartość wody nie wyższa niż 12%.

PRZECZYTAJ TAKŻE >> Jaki ekogroszek wybrać? Ranking ekogroszków 2019

Czy warto wybrać ekogroszek?

Duża popularność workowanego ekogroszku na rynku wynika z jego niewątpliwych zalet:

 

  • Paląc się długo i wydajnie, wydziela dużo ciepła i pozostawia niewiele popiołu.
  • Obsługa pieca opalanego ekogroszkiem wymaga niewielkiego nakładu pracy – napełnienia zbiornika z paliwem i usunięcia raz w tygodniu popiołu.
  • Łatwe ustawienie parametrów kotła, optymalne wykorzystanie paliwa.
  • Wysoka sprawność i niższe koszty eksploatacji kotłów retortowych stosowanych do spalania ekogroszku w porównaniu z tradycyjnymi kotłami rusztowymi.
  • Znaczne zmniejszenie emisji dwutlenku węgla (25%) i pyłów (ponad 90%).

Pewne cechy tego paliwa można uznać za negatywne, na przykład:

 

  • Stosunkowo wysoki koszt pieca retortowego.
  • Konieczność okresowych przeglądów i konserwacji pieca, aby nie dopuścić do jeszcze bardziej kosztownych napraw.
  • Dbałość o odpowiednią jakość ekogroszku. Nie należy się sugerować niską ceną, ale sprawdzać skrupulatnie parametry paliwa, a zwłaszcza jego kaloryczność, wilgotność i ewentualne zanieczyszczenia.

Ogólnie biorąc, zwrot kosztów na wymianę pieca nastąpi dopiero po kilku latach. Ze względu jednak na proekologiczne cechy ekogroszku, warto takie koszty ponieść.

Ekogroszek - ekologiczny węgiel
Ekogroszek - ekologiczny węgiel

Kiedy kupować ekogroszek, aby zapłacić mniej?

Kiedy wiosna kwitnie za oknem, a ogrzewanie w domu zostało wyłączone, mało kto myśli o następnym sezonie grzewczym. Niesłusznie! Właśnie wtedy należy pomyśleć o opale i zrobić odpowiednie zapasy ekogroszku. Niższe ceny w okresie wiosennym wynikają z niższego popytu, jak i z nadwyżek opału pozostałego po zimie. Poza tym, na krótko przed nadejściem chłodów popyt na rynku opału zwykle rośnie, a wraz z popytem ceny. Kiedy brakuje wysokiej jakości ekogroszku, dostawcy oferują gorszy – o większej wilgotności. Wilgotne paliwo nie tylko gorzej się pali i daje mniej ciepła, ale prowadzi też do korozji pieca. Z tych względów lepiej jest kupować ekogroszek już wiosną – nie tylko z korzyścią dla portfela, ale i dla instalacji grzewczej.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.