Sypialnia z łazienką – jak zaaranżować? Zalety i wady
Sypialnia z łazienką, tworząc jedno połączone pomieszczenie, wpisuje się w panujące trendy aranżacyjne. To nie tylko modne rozwiązanie, ale również i funkcjonalne – pod warunkiem, że odpowiednio zagospodarujemy przestrzeń oraz dobierzemy materiały odporne na wilgoć.
Sypialnia z łazienką – najważniejsze kwestie projektowe i aranżacyjne
Jednym z bardziej nietuzinkowych rozwiązań w projektowaniu sypialni jest połączenie jej z łazienką. Aby podjąć się realizacji takiego zamysłu, przede wszystkim musimy jednak dysponować wystarczająco dużym pomieszczeniem. Innym warunkiem, pozwalającym na stworzenie w sypialni strefy łazienkowej, jest posiadanie w domu drugiej, ogólnodostępnej łazienki. Dzięki temu będziemy cieszyć się swoim prywatnym zaciszem, do którego reszta domowników nie będzie zaglądać.
Nosząc się z zamiarem połączenia sypialni z łazienką, projekt należy dokładnie przedyskutować z architektem wnętrz. Jeśli nie zadbamy o pomoc wykwalifikowanych specjalistów, to może okazać się, że wnętrze będzie niefunkcjonalne lub wręcz zagrażające naszemu bezpieczeństwu. Co więcej, połączenie sypialni z łazienką najlepiej zaplanować już na początkowym etapie projektu z uwagi na to, że prócz metrażu pomieszczenia ważną kwestią jest przyłączenie do sieci wodno-kanalizacyjnej.
Z wnętrza sypialni możemy wydzielić całkowicie odrębną łazienkę, w której umieścimy standardowe elementy wyposażenia: wannę, prysznic, WC, bidet, umywalkę, lustro. Popularnym rozwiązaniem jest również montaż wanny wolnostojącej w sypialni. Jednak decydując się jedynie na wannę, również będziemy musieli zwrócić uwagę na dobór odpowiednich materiałów (odpornych na działanie wilgoci) oraz na właściwą wentylację pomieszczenia.
Decydując się na w całości otwartą łazienkę, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór płytek ceramicznych na podłogę w całym pomieszczeniu. Ponownie podkreślimy, że podłoga powinna być wodoodporna i antypoślizgowa. Mogą to być na przykład płytki drewnopodobne, które w połączonym wnętrzu będą bardziej funkcjonalne niż panele lub drewniane deski.
Łazienka w sypialni a wentylacja
Kwestią nie do przeoczenia jest także wentylacja – jeżeli nie chcemy, aby w naszej sypialni panowała wilgoć i w efekcie na ścianach pojawiła się pleśń. Konieczny jest więc odpowiedni system wentylacji, który dodatkowo wspomagany jest przez systematyczne wietrzenie. Pomyśleć trzeba także o tym, że pomieszczenie swoją powierzchnią odbiegające od standardowych łazienek będzie trudniejsze do właściwego ogrzania. W tak przestronnym wnętrzu niełatwo jest utrzymać odpowiednią temperaturę.
Sypialnia z łazienką – jakie są jej zalety i wady?
Połączenie łazienki z sypialnią przede wszystkim usprawnia poranną i wieczorną toaletę. Jednocześnie jest doskonałą propozycją dla osób uwielbiających długie, relaksujące kąpiele oraz pozwala cieszyć się przestrzenią zapewniającą komfort.
Takie niebanalne połączenie jest przy tym interesującym wyzwaniem dla osób lubiących oryginalne wnętrza – pozwala bowiem na dużą dowolność aranżacji. Stworzenie łazienki w sypialni lub wstawienie samej wanny wolnostojącej sprawia, że wnętrze będzie wpasowywać się trendy wnętrzarskie oraz stanie się ekskluzywne.
Łazienka w sypialni daje wiele możliwości w aranżacyjnych i współgra z wieloma stylami – chociaż głównie króluje we wnętrzach industrialnych, sprawdzi się również w stylu glamour czy w klasycznym. Natomiast decydując się na spójność aranżacyjną przestrzeni sypialnianej i łazienkowej, sprawimy, że pomieszczenie będzie optycznie wyglądać na większe.
Jakie są minusy połączenia sypialni z łazienką?
Chcąc zaprojektować sypialnię z łazienką, powinniśmy dysponować pomieszczeniem o dużym metrażu. Szczególnie ważne jest, aby stworzyć ergonomiczną przestrzeń z zachowaniem wolnych przestrzeni przed sprzętami użytkowymi, czyli tak zwanych stref funkcjonalnych.
Zalecane wymiary stref funkcjonalnych w łazience:
- strefa funkcjonalna przed wanną – 120×100 centymetrów,
- strefa funkcjonalna przed brodzikiem – 100×110 centymetrów,
- strefa funkcjonalna przed WC – 80×60 centymetrów,
- strefa funkcjonalna przed bidetem – 100×70 centymetrów,
- strefa funkcjonalna przed umywalką – 100×70 centymetrów.
Zbyt bliskie rozmieszczenie sprzętów użytkowych może negatywnie oddziaływać nie tylko na funkcjonalność łazienki i sypialni, ale również zagrażać naszemu bezpieczeństwu i zdrowiu.
Wśród wad połączenia sypialni z łazienką można wymienić ewentualne problemy z wentylacją, wilgocią powietrza, rozwojem pleśni na ścianach i sufitach. Wadą będą również podwyższone wymagania instalacyjne, zwłaszcza konieczność właściwej lokalizacji pionów kanalizacyjnych. We wspólnym wnętrzu należy zastosować wówczas wentylację grawitacyjną, warto również wspomagać się dodatkowymi wentylatorami mechanicznymi. Co więcej, drzwi do sypialni również powinny być wentylowane, konieczne jest również częste wietrzenie pomieszczenia.
Kolejną niedogodnością jest często mokra podłoga w sypialni, która może negatywnie oddziaływać na wybrane materiały, np. w przypadku wyboru paneli. Para wodna będzie również osiadać na meblach sypialnianych oraz na sprzętach elektronicznych, co może skrócić ich żywotność.
Przeszklona lub całkowicie otwarta na sypialnię łazienka niesie ze sobą brak prywatności w czasie korzystania ze sprzętów użytkowych, może powodować dyskomfort i negatywnie wpływać na jakość odpoczynku. Odgłosy kąpieli czy korzystania z innych sprzętów użytkowych mogą przeszkadzać partnerce lub partnerowi, z którą/którym dzielimy sypialnię.
Warto wspomnieć także o tym, że zaprojektowanie i urządzenie łazienki w sypialni może również okazać się kosztowniejsze od standardowych rozwiązań.
Jak zaaranżować łazienkę w sypialni?
Aranżując łazienkę w sypialni, możemy postawić na spójność w całym wnętrzu lub wyraźnie rozdzielić obie strefy na przykład za pomocą zróżnicowania kolorystyki ścian i podłóg oraz dobrania innych materiałów wykończeniowych. Dobrym rozwiązaniem jest pokrycie podłogi płytkami łazienkowymi, zwłaszcza w tak zwanej strefie mokrej, czyli w okolicach narażonych na kontakt z wodą (okolice wanny lub prysznica, WC, bidetu, umywalki). Pamiętajmy o tym, że rezygnując z płytek łazienkowych, podłoga również powinna zostać pokryta materiałami, które charakteryzują się wodoodpornością.
Strefę sypialnianą od strefy łazienkowej możemy wydzielić za pomocą:
- ścianki działowej (np. ażurowej lub szklanej) lub półścianki działowej;
- dekoracyjnego panelu;
- drzwi przesuwnych (np. w całości przeszklonych, z elementami szkła matowego lub półprzezroczystego, w całości zabudowanych);
- szklanej ścianki będącej częścią kabiny prysznicowej typu walk-in (charakteryzuje się ona otwartą konstrukcją bez progu, brodzika i zamykanych drzwi);
- zasłony na przykład na zamontowanych szynach sufitowych;
- parawanu (element ruchomy);
- metalowych konstrukcji (rozwiązanie szczególnie zalecane do wnętrz loftowych);
- otwartych półek.
Na etapie projektu wnętrza możemy również zdecydować się na zróżnicowanie poziomów podłogi w pomieszczeniu. Dzięki temu w efektowny sposób wyznaczymy granice pomiędzy łazienką a sypialnią oraz nie będziemy musieli stosować stałych przegród czy ścianek działowych. Na podeście możemy umieścić duże łóżko sypialniane lub reprezentacyjną wannę wolnostojącą.
Stworzenie jednolitej i spójnej aranżacji lub rozdzielenie strefy łazienkowej od strefy sypialnianej przede wszystkim zależne jest od naszych indywidualnych preferencji. Jeżeli będziemy dzielić pomieszczenie z partnerką lub partnerem, to szczególnie ważne jest, abyśmy czuli się swobodnie podczas korzystania z takiej łazienki. Można oczywiście wybrać bardziej śmiałe rozwiązanie, w którym dwie części pomieszczenia nie są niczym przedzielone – nie ma pomiędzy nimi wyraźnej granicy lub jest ona ledwo dostrzegalna. Wanna może wówczas sąsiadować z miejscem do spania, a granica pomiędzy poszczególnymi strefami może zostać zaznaczona w bardzo subtelny sposób.
Master bedroom – czym jest?
Kolejnym rozwiązaniem w projekcie i aranżacji łazienki w sypialni jest stworzenie master bedroom, czyli połączenie sypialni z łazienką oraz z garderobą. Sprawdzi się zwłaszcza w dużych przestrzeniach – architekci wnętrz podkreślają, że potrzeba minimum 25 metrów kwadratowych wolnej powierzchni, aby zaprojektować takie wnętrze 3 w 1.
W pomieszczeniu master bedroom również możemy zachować układ całkowicie otwarty lub wydzielić poszczególne strefy na przykład za pomocą ścianek działowych lub półścianek. Pamiętajmy jednak o tym, że także nasze ubrania mogą niszczyć się pod wpływem wilgoci panującej w łazience. Warto więc zrezygnować z otwartych półek na rzecz zamykanych szaf garderobianych. Co więcej, do takiej garderoby również powinniśmy wybrać meble wykonane z takich materiałów, które będą wodoodporne.
Największą zaletą zaaranżowania takiej wspólnej przestrzeni jest jej funkcjonalność. Zwłaszcza rankiem, szykując się na przykład do pracy, wszystkie niezbędne elementy mamy w jednym miejscu. Master bedroom wpisuje się również w trendy wnętrzarskie oraz sprawia, że nasza sypialnia będzie wyjątkowa.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.