Garaż blaszany – pozwolenie czy zgłoszenie na postawienie/budowę?

Planujesz postawić blaszany garaż? Zastanawiasz się, czy potrzebujesz pozwolenia na budowę, czy wystarczy zgłoszenie? Wyjaśniamy, jakie są aktualne wymogi zawarte w Prawie Budowlanym.

Jeżeli garaż ma być postawiony tymczasowo, prawo nie wymaga od nas pozwolenia.
Ceneo
Jeżeli garaż ma być postawiony tymczasowo, prawo nie wymaga od nas pozwolenia.

Budowa garażu murowanego pochłania wysokie koszty, przez co wiele osób rezygnuje z takiej inwestycji, decydując się zamiast tego na postawienie wiaty garażowej lub garażu blaszanego. Drugie z rozwiązań zdecydowanie lepiej chroni samochód przez niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a nie jest tak kosztowne, jak garaż murowany. Jakie wymogi trzeba spełnić, jeśli chcemy postawić tzw. blaszak? Czy potrzebne jest pozwolenie? Czy gdzieś trzeba zgłaszać takie działanie?

Tymczasowe postawienie garażu blaszanego

Jeżeli garaż ma być postawiony tymczasowo, prawo nie wymaga od nas pozwolenia. Czas ten wynosi do 180 dni – daje m.in. możliwość dobrego rozplanowania lokalizacja garażu, jeśli jeszcze nie wiemy, w którym miejscu działki ma stanąć. Wówczas blaszak wymaga jedynie zgłoszenia i jest traktowany jako obiekt budowlany. Po upływie 180 dni musimy jednak starać się o pozwolenie na budowę – chociaż nie zawsze jest to konieczne. Poniżej wyjaśniamy, jak postawić blaszany garaż na stałe, bez pozwolenia.

Obiekty, które można wybudować bez pozwolenia

Najważniejsze przepisy dotyczące budownictwa określone są w Dzienniku Ustaw z 1994 roku, nr 89 poz. 414. Zapisy te dotyczą m.in. ochrony środowiska podczas działań budowlanych, miejsca realizacji inwestycji, metody starań o pozwolenie na budowę. Dla osób, które interesują się postawieniem garażu blaszanego na posesji, najważniejszy będzie artykuł 29 Ustawy Prawo Budowlane, gdzie wymienione są sytuacje, w których wymagane jest pozwolenie na budowę. Obejmują one m.in. budowę obiektów gospodarczych, wiat, altanek, innych obiektów małej architektury czy przydomowych oczyszczalni ścieków. W przypadku budowy garażu, istotny jest punkt 2, według którego pozwolenia na budowę nie wymagania stawianie wolnostojących budynków gospodarczych (parterowych), takich jak garaży, oranżerii czy altan, których powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m2. Przy czym ważne, aby na każde 500 m2 posesji powstał maksymalnie 1 taki obiekt. 

Jak postawić blaszany garaż (na stałe) bez pozwolenia?

Również artykuł 29 Ustawy Prawo Budowlane określa, że pozwolenie na budowę garażu nie jest potrzebne, jeśli spełnimy kilka warunków. Powierzchnia nie może być większa niż 35 m2 oraz liczba podobnych obiektów na działce nie może wynosić więcej, niż 2. Warto jednak zwrócić uwagę na uwarunkowania, jakie znajdują się w planie zagospodarowania przestrzennego, ponieważ może się okazać, że na danym terenie nie można wnosić tego typu obiektów na działkach o powierzchni mniejszej niż 400 m2 lub też nie mogą one być wyższe niż 3 m. W planach określona jest również wielkość konstrukcji, kąt nachylenia dachu. Jeśli plan nie jest ustanowiony, trzeba wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.


Należy również zwrócić uwagę na przepisy określające usytuowanie budynków względem granic działki.

Czy garaż blaszany trzeba zgłaszać?
Transtal
Czy garaż blaszany trzeba zgłaszać?

Czy garaż blaszany trzeba zgłaszać?

Mimo, że budowa garażu nie wymaga pozwolenia na budowę, należy zgłosić zamiar jego postawienia do odpowiedniego organu (prezydenta miasta na prawach powiatu lub do starosty), w terminie maksymalnie 30 dni przed planowanym rozpoczęciem prac (chociaż nie zawsze zgłoszenie jest wymagane przez niektóre instytucje!). Jeżeli organ nie wniesie sprzeciwu, mamy do czynienia z tzw. milczącą zgodą, czyli możemy przystąpić do realizacji (na zakończenie prac mamy 2 lata). Wniosek zgłoszenia można pobrać ze strony internetowej właściwej instytucji. Musimy go wypełnić oraz podpisać oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością w celach budowlanych. Potrzebna będzie również mapa sytuacyjna (skala 1:1000) i plan budynku (plan otrzymasz prawdopodobnie od producenta garażu). Zgłaszając garaż blaszany, musisz dokładnie określić, gdzie obiekt będzie się znajdować, a konkretniej, na jakiej działce (rolnej, siedliskowej, rekreacyjnej, budowlanej, inwestycyjnej itp.).

Ciekawostka! Pozwolenie oraz zgłoszenie garażu blaszanego nie są wymagane, jeśli obiekt będzie postawiony na działce, na której wznoszony jest budynek mieszkalny. Dopiero po zakończeniu prac budowlanych garaż musimy zgłosić.

Garaż blaszany na samochód – jakie wymagania powinien spełnić?

Garaż, w którym zamierzamy przechowywać samochód, powinien posiadać minimum 2,2 m długości, wjazd o szerokości 2,3 m oraz wysokość 2 m. Powinien również posiadać elektryczną instalację oświetleniową oraz przeciwpożarową. Musimy także zadbać o odpowiednią wymianę powietrza.

Przydatne informacje prawne:

Dokumenty wymagane do budowy garażu blaszanego,  Prawo,   źródło:  https://www.prawo.pl/biznes/dokumenty-wymagane-do-budowy-garazu-blaszanego,145216.html

Komentarze

 • Gośc 2023-12-01T09:34:05.453Z

  Niestety moja Gmina kładzie kłody, odmówiła mi możliwości postawienia blaszanego garażu do 35 m.kw. na zgłoszenie na mojej działce budowlanej o pow. 1200 m.kw, na której stoi już dom mieszkalny, pomimo zastosowania wszelkich przepisów na temat m.in odległości od granic itp. argumentując to brakiem projektu budowlanego od profesjonalnego architekta oraz jakoby braku zgód innych współwłaścicieli, pomimo, że takie zgody były. Wykonany szkic techniczny od inżyniera budowlanego to podobno za mało. Chyba trzeba będzie udać się do architekta, który to przepchnie.

  • Gość 2023-03-14T20:14:10.553Z

   Witam planuję postawic blaszak 6na 6 czy muszę to zgłaszać i stara. Się o pozwolenie?

   • Slawik 2022-02-20T17:43:50.452Z

    Dobry wieczór czy jak postawie blaszak przy domu ok kilku cm to będzie to traktowane jak dobudówka czy wolnostojący jeśli nie będzie miał kontaktu z domem

    • Marek 2020-09-23T20:49:27Z

     Mam działkę budowlaną rolna cześć budowlana to 7ar. Czy nr będzie problemu ze zgłoszenie budowy domku do 35 m i garażu do 35m?

     • Daniel 2020-07-25T16:53:31Z

      Chce sobie kupić garaż blaszak 6x6 plus do tego jeszcze wiata czyli będzie to 6x8 i nie wiem czy potrzeba jest na to jakąś zgodą czy trzeba spełnić jakieś wymogi czy trzeba to zgłaszać czy po prostu sobie kupić i postawić.Proszę o fachową pomoc

      • Buba2275 2020-06-30T18:06:44Z

       Mam garaż murowany który się wali, czekam na pozwolenie na rozbiórkę. Czy w jego miejsce mogę postawić blaszaka 28m2 bez zbędnych formalności?

       • blaszak 2020-06-17T14:02:17Z

        Jeśli stawiasz, przenośną lekką konstrukcję blaszaną nie związaną trwale z gruntem to nie potrzebujesz nic do 30m2. Aby coś nazwać garażem to musi on spełniać wiele określonych funkcji czego taka konstrukcja nie posiada, kolejne wyroki sądów w tych sprawach są upubliczniane i nie trzeba w takich wypadkach nic zgłaszać .

        • kotek 2021-04-07T15:32:16Z

         bzdura ,powiat prostuje takie banialuki ( zgloszenie ,odowiedni areal i minimum 3m od granic )

         • Gość 2021-04-14T09:48:28Z

          To jak to w końcu jest przecież jest wyjątek że jak garaż nie przekracza 6,5m dł i 3m wys to można go postawić na granicy działki, lub 1.5m od niej

         • Szczegół 2020-09-23T04:21:32Z

          Kolejne wyroki są upubliczniane. Poproszę jakieś linki.

         • zbyszek 2020-04-25T13:32:36Z

          mam budynek gospodarczy 4na4 ichce go przedluzyc o 4.5 m co potrzebne jakie dokumenty? z gory dziekuje.

          • jot 2020-05-22T07:32:30Z

           zgłoszenie w Starostwie Powiatowym