Garaż blaszany – pozwolenie czy zgłoszenie na postawienie/budowę?
Planujesz postawić blaszany garaż? Zastanawiasz się, czy potrzebujesz pozwolenia na budowę, czy wystarczy zgłoszenie? Wyjaśniamy, jakie są aktualne wymogi zawarte w Prawie Budowlanym.
Budowa garażu murowanego pochłania wysokie koszty, przez co wiele osób rezygnuje z takiej inwestycji, decydując się zamiast tego na postawienie wiaty garażowej lub garażu blaszanego. Drugie z rozwiązań zdecydowanie lepiej chroni samochód przez niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a nie jest tak kosztowne, jak garaż murowany. Jakie wymogi trzeba spełnić, jeśli chcemy postawić tzw. blaszak? Czy potrzebne jest pozwolenie? Czy gdzieś trzeba zgłaszać takie działanie?
Tymczasowe postawienie garażu blaszanego
Jeżeli garaż ma być postawiony tymczasowo, prawo nie wymaga od nas pozwolenia. Czas ten wynosi do 180 dni – daje m.in. możliwość dobrego rozplanowania lokalizacja garażu, jeśli jeszcze nie wiemy, w którym miejscu działki ma stanąć. Wówczas blaszak wymaga jedynie zgłoszenia i jest traktowany jako obiekt budowlany. Po upływie 180 dni musimy jednak starać się o pozwolenie na budowę – chociaż nie zawsze jest to konieczne. Poniżej wyjaśniamy, jak postawić blaszany garaż na stałe, bez pozwolenia.
Obiekty, które można wybudować bez pozwolenia
Najważniejsze przepisy dotyczące budownictwa określone są w Dzienniku Ustaw z 1994 roku, nr 89 poz. 414. Zapisy te dotyczą m.in. ochrony środowiska podczas działań budowlanych, miejsca realizacji inwestycji, metody starań o pozwolenie na budowę. Dla osób, które interesują się postawieniem garażu blaszanego na posesji, najważniejszy będzie artykuł 29 Ustawy Prawo Budowlane, gdzie wymienione są sytuacje, w których wymagane jest pozwolenie na budowę. Obejmują one m.in. budowę obiektów gospodarczych, wiat, altanek i innych obiektów małej architektury czy przydomowych oczyszczalni ścieków. W przypadku budowy garażu, istotny jest punkt 2, według którego pozwolenia na budowę nie wymaga stawianie wolnostojących budynków gospodarczych (parterowych), takich jak garaży, oranżerii czy altan, których powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m2. Przy czym ważne, aby na każde 500 m2 posesji powstał maksymalnie 1 taki obiekt.
Jak postawić blaszany garaż (na stałe) bez pozwolenia?
Również artykuł 29 Ustawy Prawo Budowlane określa, że pozwolenie na budowę garażu nie jest potrzebne, jeśli spełnimy kilka warunków. Powierzchnia nie może być większa niż 35 m2 oraz liczba podobnych obiektów na działce nie może wynosić więcej, niż 2. Warto jednak zwrócić uwagę na uwarunkowania, jakie znajdują się w planie zagospodarowania przestrzennego, ponieważ może się okazać, że na danym terenie nie można wnosić tego typu obiektów na działkach o powierzchni mniejszej niż 400 m2 lub też nie mogą one być wyższe niż 3 m. W planach określona jest również wielkość konstrukcji, kąt nachylenia dachu. Jeśli plan nie jest ustanowiony, trzeba wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Należy również zwrócić uwagę na przepisy określające usytuowanie budynków względem granic działki.
Czy garaż blaszany trzeba zgłaszać?
Mimo, że budowa garażu nie wymaga pozwolenia na budowę, należy zgłosić zamiar jego postawienia do odpowiedniego organu (prezydenta miasta na prawach powiatu lub do starosty), w terminie maksymalnie 30 dni przed planowanym rozpoczęciem prac (chociaż nie zawsze zgłoszenie jest wymagane przez niektóre instytucje!). Jeżeli organ nie wniesie sprzeciwu, mamy do czynienia z tzw. milczącą zgodą, czyli możemy przystąpić do realizacji (na zakończenie prac mamy 2 lata). Wniosek zgłoszenia można pobrać ze strony internetowej właściwej instytucji. Musimy go wypełnić oraz podpisać oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością w celach budowlanych. Potrzebna będzie również mapa sytuacyjna (skala 1:1000) i plan budynku (plan otrzymasz prawdopodobnie od producenta garażu). Zgłaszając garaż blaszany, musisz dokładnie określić, gdzie obiekt będzie się znajdować, a konkretniej, na jakiej działce (rolnej, siedliskowej, rekreacyjnej, budowlanej, inwestycyjnej itp.).
Ciekawostka! Pozwolenie oraz zgłoszenie garażu blaszanego nie są wymagane, jeśli obiekt będzie postawiony na działce, na której wznoszony jest budynek mieszkalny. Dopiero po zakończeniu prac budowlanych garaż musimy zgłosić.
Garaż blaszany na samochód – jakie wymagania powinien spełnić?
Garaż, w którym zamierzamy przechowywać samochód, powinien posiadać minimum 2,2 m długości, wjazd o szerokości 2,3 m oraz wysokość 2 m. Powinien również posiadać elektryczną instalację oświetleniową oraz przeciwpożarową. Musimy także zadbać o odpowiednią wymianę powietrza.
Przydatne informacje prawne:
Dokumenty wymagane do budowy garażu blaszanego, Prawo, źródło: https://www.prawo.pl/biznes/dokumenty-wymagane-do-budowy-garazu-blaszanego,145216.html
Komentarze