Gdzie postawić garaż?

Garaż można zbudować od razu, wraz z domem, albo poczekać na bardziej sprzyjające okoliczności. Warto jednak z góry zarezerwować odpowiednie miejsce na działce, bo później może z tym być problem. Sposób usytuowania budynków gospodarczych jest regulowany przez prawo w podobny sposób, co domów mieszkalnych.

Nieduży (do 35 m² powierzchni zabudowy) parterowy wolno stojący budynek gospodarczy można zbudować na podstawie zgłoszenia (bez projektu). W ten sposób uzupełnimy zabudowę naszej nieruchomości o garaż, altanę, przydomowy ganek czy oranżerię. Z uproszczonej procedury można skorzystać pod warunkiem, że liczba podobnych obiektów nie przekroczy dwóch na każde 500 m² działki. Szczególne ograniczenia wymuszające konieczność uzyskania pozwolenia na budowę mogą ponadto wynikać z zapisów zawartych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Aby postawić nieduży garaż, nie trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę. Wystarczy zgłoszenie. 

Miejsce na garaż

Trudności mogą pojawić się w związku z usytuowaniem garażu. Jeśli działka jest już w pełni zagospodarowana, a wcześniej nie zarezerwowano na niej miejsca na garaż, problemem może okazać się znalezienie odpowiedniej – zgodnej z przepisami – lokalizacji. Przepisy nie stawiają wymagań odnośnie odległości garażu od budynku mieszkalnego znajdującego się na tej samej działce, może on więc stanąć w dowolnej odległości od domu. Trzeba przy tym jedynie zwrócić uwagę na to, aby nowy budynek nie zacienił i nie ograniczył dostępu światła do pomieszczeń mieszkalnych w domu. Szczegółowe uregulowania na temat jego lokalizacji mogą też znaleźć się w planie miejscowym.

 

Na bardzo wąskiej działce (do 16 m) dopuszcza się sytuowanie budynków ścianą bez drzwi i okien bezpośrednio przy granicy
Na bardzo wąskiej działce (do 16 m) dopuszcza się sytuowanie budynków ścianą bez drzwi i okien bezpośrednio przy granicy

 

Odpowiednie odległości

Planując budowę garażu, trzeba zwrócić uwagę na zachowanie odpowiednich odległości od granicy działki i zabudowań sąsiadów. Obiekty gospodarcze ścianą z oknami lub drzwiami mogą znaleźć się nie bliżej niż 8 m od ściany istniejącego na sąsiedniej działce budynku mieszkalnego, zamieszkania zbiorowego lub użyteczności publicznej (dotyczy to także budynków, które jeszcze nie powstały, ale dla których wydano już decyzję administracyjną). Podobnie jak w przypadków budynków mieszkalnych, ściana obiektu gospodarczego z oknami lub drzwiami może znaleźć się w odległości 4 m od granicy działki, a ściana bez okien i drzwi – 3 m od granicy.

Garażu nie można zbudować w dowolnym miejscu. Sposób sytuowania tego rodzaju budynków jest regulowany w podobny sposób, co domów mieszkalnych.

Wyjątki od reguły

W kilku określonych sytuacjach możliwe jest usytuowanie budynku bliżej sąsiedniej nieruchomości. Ścianę bez okien i drzwi można postawić w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy niej, jeśli wynika to z ustaleń planu miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy. Nowy budynek można też zbudować bezpośrednio w granicy działki, jeśli na sąsiedniej nieruchomości istnieje już budynek (lub na jego budowę wydano zgodę) usytuowany w ten sposób. W takiej sytuacji ściana nowego obiektu całą powierzchnią powinna przylegać do ściany istniejącego budynku, a jego część leżąca w pasie o szerokości 3 m wzdłuż granicy działki powinna mieć długość i wysokość nie większe niż ma budynek na sąsiedniej działce.

 

Nieduży garaż można zbudować bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką
Nieduży garaż można zbudować bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką

Szczególne warunki stwarza też nieruchomość o szerokości mniejszej niż 16 m. Na tak wąskiej działce dopuszcza się lokalizację budynku ścianą bez drzwi i okien bezpośrednio przy granicy lub w odległości 1,5 - 3 m od niej. Ponadto nieduży garaż (budynek gospodarczy o długości mniejszej niż 6,5 m i wysokości poniżej 3 m) można usytuować ścianą bez okien i drzwi bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną albo w odległości nie mniejszej niż 1,5 m. 

Przeczytaj: Garaż blaszany – pozwolenie czy zgłoszenie na postawienie/budowę?

Odstępstwo od przepisów

Jeśli po przeanalizowaniu wszystkich przepisów okaże się, że budowa garażu jednak nie wchodzi w rachubę, można spróbować jeszcze jednego sposobu, czyli wystąpić z wnioskiem o wydanie zgody na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych (więcej na ten temat piszemy tutaj).

Komentarze

  • Mońki 2021-07-31T10:52:42Z

    Stawiam garaż, czy może być tułun?

    • Przytul Anka 2023-06-08T10:28:57.214Z

      I dzie postawił on? Tułun czy tamoło?

    • Rs1 2019-04-03T18:25:32Z

      Witam. Mam w planie zakup dzialki (nie wiem jeszcze ktorej). Dlatego mam pytania. 1. Czy moge postawic na zgloszenie budynek gospodarczy na niezabudowanej dzialce mieszkaniowej lub mieszkaniowo-uslugowej? 2. Czy moge na tego samego rodzaju dzialce postawic na zgloszenie budynek gospodarczy, jezeli na dzialce znajduje sie budynek mieszkalny do rozbiorki lub remontu (nie wiem jeszcze, czy po pozarze nadaje sie on do remontu)? W obydwoch pytaniach chodzi o to, ze chcialbym postawic budynek do 35mkw, a potem przeksztalcic go w budynek mieszkalny, zanim zaczne budowe lub remont wiekszego. Po pierwsze z tego wzgledu, zeby moc zamieszkac juz na miejscu, na tej dzialce, a po drugie - asekuracyjnie, gdybym nie uzyskal planowanych dochodow na wykonanie budowy lub remontu tego wlasciwego, duzego budynku. Bardzo prosze o odpowiedz.

      • Marika 2018-05-21T12:08:11Z

        witam, czy mogę do domu dostawić garaż do 35m2. Jeśli tak czy potrzebuje pozolenia, czy wystarczy samo zgłoszenie? Jakie dokumenty będą jeszcze mi potrzebne?

        • JJ96 2018-02-21T16:23:01Z

          Witam, czy brak ograniczeń odnośnie odległości od budynku jednorodzinnego oznacza, że mogę taki garaż wybudować kilka centymetrów od domu?

          • AP72 2017-10-30T21:48:38Z

            chciałem dobudować do skrajnego domu szeregowego garaż. niestety działka graniczy z lasem i odległość domu od granicy działki wynosi dokładnie tyle ile wymagają przepisy tj 12m. Nie ma miejscowego planu więc wystąpiłem o warunki zabudowy. W urzędzie jednak nie dano mi większych nadziei na pozytywne ustosunkowanie się Lasów Państwowych i zrobienie odstępstwa. Póki co nie mam jeszcze oficjalnej decyzji, ale myślę nad tym jakie są jeszcze drogi prawne by takie warunki uzyskać. Zakładałem garaż w technologi blaszanej otynkowanej więc coś co na pewno nie stanowi zagrożenia pożarowego dla lasu, a co było główną przesłanką ustawodawcy przy określaniu tych 12m. W każdym bądź razie blaszany garaż na pewno nie jest większym zagrożeniem niż drewniana wiata, którą mimo wszystko chyba mogę postawić bez formalności. Chyba że się mylę co do wiaty??

            • Tooba.pl 2017-10-31T07:50:12Z

              Witamy! Może Pan spróbować drogą inną - tymczasowe obiekty budowlane (opisujemy je tutaj: http://jakbudowac.pl/Tymczasowe-obiekty-budowlane-pozwolenie-czy-zgloszenie). Co do wiaty - tak, można postawić wiatę drewnianą do 35 mkw. oraz niektóre budynki gospodarcze nawet bez zgłoszenia.

              • AP72 2017-11-01T18:07:34Z

                Czy brak konieczności pozwolenia lub tym bardziej zgłoszenia dla danej budowli jest równoznaczny z tym, że mogę to bez obaw zrobić - mam na myśli postawienie wiaty w pasie mniejszym niż 12 m od granicy z lasem? Czy wiata jest budowlą? ewentualnie jak ta wiata musiałaby wyglądać by jakiś urzędnik nie zarzucił że to jest "budowla" w rozumieniu prawa budowlanego? Generalne pytanie: co mogę w tym pasie 12m postawić, ale nie tylko po to by nie musieć tego zgłaszać, ale również po to by zrobić to zgodnie z prawem ? Bo to że nie trzeba czegoś zgłaszać to nie znaczy że można sobie to postawić gdziekolwiek i jakkolwiek i nie zwalnia nas to z przestrzegania i znajomości prawa.