Idealny projekt na działkę z wjazdem od południa

Działka z wjazdem od południa nie należy do szczególnie kłopotliwych. Tak naprawdę dobrze oświetlony front może być wręcz zaletą, kiedy rozsądnie zagospodaruje się taką przestrzeń. Należy jedynie pamiętać, że taka działka wymaga dobrze pomyślanego rozlokowywania pomieszczeń.

Dom na działce południowej
Dom na działce południowej

Strony południowa i zachodnia dają najwięcej naturalnego oświetlenia i dlatego działka z wjazdem od południa musi być odpowiednio zaprojektowana, tak aby optymalnie wykorzystać naturalne nasłonecznienie.

Lokalizacja domu i ogrodu na działce z wjadem od południa

Część rekreacyjna ogrodu powinna znajdować się właśnie w jego najlepiej oświetlonej strefie, po to, żeby móc korzystać z ciepła słonecznych promieni oraz żeby ewentualna roślinność miała jak najlepsze warunki do wzrostu. Z tego powodu na działkach z wjazdem od południa często przesuwa się budynek w głąb działki. Wówczas zyskuje się dużą, nasłonecznioną powierzchnię ogrodową. Pozostaje zadbać o to, żeby optycznie oddzielić tę część od okołodomowej strefy gospodarczej, czyli garażu, dojazdu czy śmietnika. Wystarczy tu posadzić ścianę pnączy lub umieścić jakiś element dekoracyjny. Lokalizacja ogrodu od frontu naraża nas na ciekawskie spojrzenia przechodniów. Żeby czuć się w pełni swobodnie, konieczne jest zapewnienie solidnego ogrodzenia.

Południowa orientacja działki - zaplanowanie strefy dziennej i nocnej

Także kiedy planujemy układ pomieszczeń, nasłonecznienie jest kluczowym kryterium. Na działkach z wjazdem od południa strefę dzienną, czyli salon i jadalnię, najlepiej jest umieścić od strony południowo-zachodniej, co daje maksymalnie naturalne oświetlenie i przyjemną, jasną aurę w miejscu, w którym rodzina spędza najwięcej czasu. Alternatywnie dobrym rozwiązaniem jest też strefa dzienna w części południowo-wschodniej. Na takiej działce wiele ułatwić może zlokalizowanie wejścia na bocznej ścianie, ale nie jest to koniecznością. Wiele projektów łączy w sobie tradycyjne wejście od frontu i lokalizację strefy dziennej, o której wspomnieliśmy powyżej. W takim układzie kuchnia i pomieszczenia gospodarcze cofają się w głąb domu, co ma swoje zalety. Ta – nazwijmy to – robocza część domu nie wysuwa się na pierwszy plan podczas wizyt gości.

Dom parterowy na działce z wjazdem od południa

Działka z wjazdem od południa jest nieco kłopotliwa w przypadku domów parterowych – żeby sypialnie znalazły się w najcichszym miejscu w głębi domu, trzeba je umieścić po stronie północnej, co jest równoznaczne z niedoborem światła. Często więc strefy trzeba rozbić lub znaleźć inny kompromis. Rozwiązaniem są wnętrza oświetlone z dwóch stron.

Taras na działce połudnowej

Nasłonecznienie determinuje także miejsce, w którym zaaranżujemy taras. Będzie on dobrze oświetlony podobnie jak ogród od strony frontu, tworząc jednocześnie efektowny element dekoracyjny. Znakomicie sprawdza się tutaj taras w kształcie litery L zaprojektowany wzdłuż południowej i wschodniej lub zachodniej ściany. W obrębie tarasu tworzą się w ten sposób dwie strefy – mocno i regularnie oświetlona strefa frontowa, gdzie dobrze będzie zażywać kąpieli słonecznych, i mniej oświetlone skrzydło odpowiednie na przykład na kącik jadalniany.

Wady działki z wjazdem od południa

Architekci zwracają uwagę na długotrwałe skutki posiadania działki z wjazdem od południa. Elewacja frontowa powinna być wykonana z trwałych materiałów, które pod wpływem silnych promieni UV nie stracą szlachetnego wyglądu, jakiego oczekujemy po reprezentacyjnej części naszego domu.

Działka z wjazdem od południa jest jak najbardziej korzystną inwestycją, trzeba tylko umieć wykorzystać jej potencjał. Lokalizacja strefy dziennej względem stron świata jest jednym z najważniejszych aspektów, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy sytuowaniu domu na działce.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.