Jak zamontować karnisz?
Jest to jedna z tych prac, którą chętnie odkłada się na później. Zamontowanie karnisza tylko pozornie wydaje się dziecinnie proste. Wiadomo wszak, że przy najprostszych rzeczach najłatwiej o błąd. Taki uchwyt karnisza musi wiele wytrzymać: przede wszystkim kiedy firana jest często zasuwana i odsuwana. Mocowanie do ściany musi być niezawodne i precyzyjne zarazem – trudno wyobrazić sobie położenie karnisza odbiegające od poziomu.
Poza tym zadanie karnisza nie ogranicza się tylko do mechanicznego podtrzymywania kawałka tkaniny. Często on sam jest elementem wystroju w ramach dekoracji okna. Dzięki przeróżnym barwom i materiałom, jak również szerokiemu wyborowi kształtów końcówek, karnisze oferują różnorodne możliwości zastosowania. Od skromnego i dyskretnego do efektownego i rzucającego się w oczy. Karnisz drewniany powinien pasować do mebli, drzwi i podłogi. Z kolei metalowy nie powinien odbiegać wzornictwem od okuć mebli i żyrandola.
Jakie wybrać miejsce na karnisz?
Zanim karnisz będzie mógł być zamocowany, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie jest dla niego dobre miejsce. Ważne jest, aby firana wisiała rzeczywiście we właściwym miejscu. Istnieją różne możliwości zamontowania karnisza. Najczęściej wybieranym wariantem jest ściana powyżej okna. Są to zwykle karnisze ścienne w formie drążka z kółkami, na których wisi firana. Nowoczesną odmianą są karnisze w postaci aluminiowego profilu. Istnieją też karnisze montowane do sufitu. Ich zaletą jest możliwość zamocowania w dowolnej odległości od okna. Ma to istotne znaczenie na przykład w przypadku dużych parapetów wewnętrznych.
W każdym przypadku ważna jest znajomość odpowiednich odległości.
- Idealną rzeczą byłoby zamontowanie karnisza 10 cm nad wnęką okna, aby firana optymalnie opadała.
- Przy tym karnisz sam musi zachować pewien odstęp od ściany. Ten powinien wynosić co najmniej 5 cm i nie więcej niż 15 cm.
- Drążek karnisza ma taką długość, aby mógł sięgać poza wnękę okna od 15 cm do 25 cm. To określa miejsce mocowania wsporników.
- W przypadku długości karnisza powyżej 2 m należy przewidzieć dodatkowy wspornik na środku. Uniknie się w ten sposób wygięcia drążka przy cięższej firanie.
- Mając pełne rozeznanie sytuacji, nie pozostaje nic innego, jak przy pomocy taśmy mierniczej i poziomicy (albo bardziej nowoczesnych przyrządów laserowych) wytyczyć punkty do wiercenia otworów.
Wybór odpowiednich kołków do karnisza
Do karnisza załączony jest zwykle komplet kołków i wkrętów. Mogłoby się więc wydawać, że wystarczy wiertarka, lekki młotek i wkrętak, aby w wywierconych otworach umieścić kołki i zamocować wsporniki karnisza. Tyle tylko, że ściany wewnętrzne wykonuje się z różnych materiałów, a na zewnątrz widać tylko wykończeniową powłokę. Bezpieczny i zakończony sukcesem montaż karnisza wymaga wiedzy o tym, co znajduje się pod tapetą, tynkiem, czy inną wykładziną ściany. Rodzaj materiału ściany decyduje o rodzaju zastosowanych kołków. Oto kilka możliwości:
- Cegła pełna. Można zastosować uniwersalne kołki rozporowe. Wytrzyma swobodnie obciążenie kilkunastu kilogramów.
- Beton. Do wykonania otworów przyda się wiertarka udarowa i dobre wiertła. Odpowiednie będą uniwersalne kołki rozporowe.
- Gazobeton, cegła dziurawka, pustaki ceramiczne. Niezawodne mocowanie zapewnią specjalistyczne kołki do materiałów z pustymi przestrzeniami. Wydłużony kształt, dwie strefy rozporowe oraz specjalna geometria powodują równomierne przenoszenie naprężeń.
- Płyta gipsowo-kartonowa, płyta drewnopodobna, sklejka. Tego typu cienkie płyty wymagają kołków specjalistycznych. Dobrze nadaje się do takich ścian kołek typu molly. Specjalna konstrukcja kołka powoduje, że jego elementy rozkładają się w pustej przestrzeni za płytą, dając mocny opór.
- Styropian. Izolację styropianem spotyka się raczej na ścianach zewnętrznych, ale w razie potrzeby zamocowania czegoś na takiej ścianie potrzebny będzie specjalny kołek, tzw. ślimak.
Kołki są bardzo ważnym łącznikiem między ścianą i karniszem. Stabilność mocowania i późniejsza estetyka konstrukcji zależą od tego, czy kołki zostały odpowiednio dobrane do materiału ściany.
Montaż karnisza w 5 krokach
1. Nie zawsze długość karnisza kupionego w sklepie odpowiada dokładnie szerokości okna. W razie potrzeby należy skrócić drążek karnisza.
2. Wyliczyć odległości i zaznaczyć na ścianie punkty do wiercenia otworów pod kołki.
3. Zamocować wstępnie pierwszy wspornik i sprawdzić poziomicą, czy przeciwległy otwór został właściwie wyznaczony.
4. Jeśli poziom został zachowany, można zamocować drugi wspornik.
5. Zamontowanie drążka karnisza wraz z pierścieniami do mocowania firany oraz ozdobnych końcówek kończy pracę.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.