Wykończenie i aranżacja łazienki na poddaszu – triki stosowane przez projektantów

Aranżacja łazienki na poddaszu wymaga od inwestorów przede wszystkim odpowiedniego zaplanowania i zagospodarowania przestrzeni. Na jakie aspekty zwracają uwagę projektanci wnętrz?

Aranżacja łazienki na poddaszu z wanną i prysznicem

Jak zaaranżować i wykończyć łazienkę na poddaszu?

Prawdą jest, że łazienki na poddaszach stwarzają problemy aranżacyjne. Niestety, skosy ograniczają swobodę projektowania, mimo iż dają nam możliwość stworzenia unikalnego wnętrza. Aby maksymalnie wykorzystać potencjał takiej łazienki, warto przede wszystkim skupić się na zasadach ergonomii, w tym na przemyślanym rozmieszczeniu urządzeń sanitarnych, a także zaprojektowaniu wnętrza, które będzie maksymalnie funkcjonalne.

Wysokość ścianki kolankowej a rozmieszczenie sprzętów sanitarnych

Jednym z najważniejszych aspektów aranżacji łazienki na poddaszu jest wysokość ścianki kolankowej, która decyduje o tym, jak zaplanować strefy użytkowe. W miejscach o niższym suficie należy umieszczać elementy, które nie wymagają dużej przestrzeni nad głową – np. szafki i inne elementy do przechowywania lub wannę.

Co więcej, również decyzja o wyborze wanny lub prysznica powinna być uzależniona od wysokości i nachylenia sufitu. Jeśli ścianka kolankowa ma około 150 cm, to wanna będzie dobrym rozwiązaniem – można ją ustawić pod skosem, a przestrzeń między nią a ścianą wykorzystać na półki lub zabudowę. Natomiast tradycyjna kabina prysznicowa wymaga minimum 210 cm wysokości ścianki kolankowej, aby korzystanie z niej było komfortowe. Możemy też zdecydować się na kabinę wykonaną pod wymiar ze ściętą górną częścią.

W przypadku miski WC stelaż podtynkowy do montażu wymaga ściany o wysokości minimum 130 cm, a sufit nad sedesem powinien znajdować się na wysokości co najmniej 180 cm, aby zapewnić nam komfortowe wstawanie. Kolejny element wyposażenia łazienki, umywalka, powinna znaleźć się przy najwyższej ścianie. Standardowa wysokość górnej krawędzi umywalki wynosi około 85 cm, natomiast lustro najlepiej umieścić tak, aby jego górna krawędź nie przekraczała 190 cm.

Przestrzeń do przechowywania skrojona na wymiar

W łazience na poddaszu należy również zadbać o przestrzeń do przechowywania. Zabudowane szafki pod skosami pozwolą wykorzystać miejsca trudne do zagospodarowania, a ukryte schowki, np. na kosmetyki i środki czystości, pomogą utrzymać porządek. W większości przypadków meble na wymiar to najlepsza opcja, ponieważ umożliwiają pełne wykorzystanie każdego centymetra powierzchni. Unikajmy ciemnych i masywnych szafek – zamiast nich postawmy na lekkie i minimalistyczne bryły oraz jasne wykończenia.

Odpowiednie oświetlenie i kolorystyka – optycznie powiększą łazienkę

Łazienki na poddaszu często charakteryzują się ograniczonym dostępem do światła dziennego, dlatego też należy zadbać o właściwe doświetlenie wnętrza. Dzięki temu pomieszczenie wyda się większe oraz jaśniejsze. Oprócz głównego źródła światła – najczęściej jest to oświetlenie sufitowe w formie plafonu – warto rozmieścić dodatkowe punkty świetlne w różnych częściach pomieszczenia. Mogą to być reflektory sufitowe, dekoracyjne kinkiety, podświetlenia luster czy taśmy LED.

Nowoczesna łazienka na poddaszu z wanną

W aranżacji i wykończeniu łazienki na poddaszu ważna jest również kolorystyka. Szczególnie zalecane są jasne barwy (odcienie bieli, beże, kremy, szarości, pastele), które optycznie powiększają przestrzeń i dodają jej lekkości. W większych łazienkach możemy zdecydować się na ciemniejsze kolory lub bardziej odważne zestawienia kolorystyczne, jednak pamiętajmy o tym, aby nie przytłoczyć wnętrza.

Wodoodporne materiały wykończeniowe

Wykończenie łazienki wymaga starannego doboru materiałów. Ze względu na specyficzne warunki, jakie panują w tym pomieszczeniu (m.in. wilgoć, zmienne temperatury), należy zastosować przede wszystkim surowce odporne na działanie wody. Sufit oraz ściany możemy pokryć wodoodpornymi farbami lub płytkami ceramicznymi. Natomiast podłoga powinna być wykonana z materiałów antypoślizgowych, co jest szczególnie ważne w przypadku miejsc narażonych na częsty kontakt z wodą, takich jak przestrzeń wokół wanny czy kabiny prysznicowej. Popularnym wyborem są zwłaszcza płytki gresowe lub wodoodporne panele winylowe.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.