Kabina bez brodzika – jak zamontować i dobrze zaprojektować?

Kabina prysznicowa zamontowana na poziomie podłogi stała się popularnym rozwiązaniem w projektowaniu nowoczesnych wnętrz. Kto remontuje mieszkanie albo buduje własny dom, może wykazać dużą kreatywność w urządzaniu łazienki. Jednym z rozwiązań jest... kabina bez brodzika. Dowiedz się więcej z naszego artykułu!

Kabina bez brodzika w nowoczesnym wydaniu
Homeinfo
Kabina bez brodzika w nowoczesnym wydaniu

Modny trendem jest budowa kabiny prysznicowej bez brodzika, bez problemu dostępnej dla każdego w każdym momencie. Zaletą jest nie tylko pozbawiony barier dostęp, ale też optyczne powiększenie pomieszczenia łazienki.

Samodzielny montaż kabiny bez brodzika

W nowoczesnych domach wysokie brodziki należą do rzadkości, co ma różne przyczyny. Po pierwsze chodzi o łazienkę pozbawioną jakichkolwiek barier, a po drugie prysznic na poziomie podłogi zapewnia nie tylko komfortowy dostęp, ale i lepszy wygląd pomieszczenia.

Jest to bardzo sensowny trend, ponieważ nie tylko wiek mieszkańców jest tutaj argumentem. Nawet przejściowa choroba może sprawić, że wysoki próg kabiny prysznicowej stanie się trudną do pokonania przeszkodą.

Na rynku dostępne są zarówno kompletne systemy do montażu, jak i pojedyncze elementy, z których doświadczony majsterkowicz może sam zbudować odpowiednią kabinę prysznicową. W zależności od warunków budowlanych, dostępnego budżetu i własnych upodobań możliwa jest realizacja różnych rozwiązań.

Jak zaprojektować wygodną kabinę?

Najlepszą okazją do wyposażenia łazienki w kabinę bez brodzika jest budowa domu od podstaw. Można to zrobić również podczas gruntownego remontu mieszkania albo celowej przebudowy instalacji w łazience. Właśnie w trakcie budowy najłatwiej jest zaplanować kabinę dużą i z równą, ponieważ wtedy da się bez problemu przewidzieć odpowiedni odpływ wody.

W przypadku remontu albo przebudowy, kiedy ma być instalowana kabina bez brodzika, ważna jest obecność na właściwym miejscu przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych.

Obok dopływu i odpływu wody ważną rolę odgrywa wysokość podłogi, czynnik decydujący o rodzaju odpływu. Często montaż kabiny bez brodzika jest niemożliwy właśnie z powodu braku odpowiedniego odpływu. Dobrze, jeśli pod łazienką znajduje się piwnica, w której można zainstalować odprowadzenie wody.

Wysokość konstrukcji podłogi stanowią wszystkie występujące warstwy, jak izolacja, jastrych, ogrzewanie podłogowe i wykładzina podłogowa. Pomocne mogą być przy tym plany architektoniczne domu, ewentualnie jakiś próbny odwiert.

Jeśli kabina prysznicowa ma być instalowana w starym budownictwie ewentualnie na podłodze drewnianej, w razie wątpliwości należy zasięgnąć opinii fachowca, który zdecyduje jaki system będzie w określonych warunkach odpowiedni.

Najlepszą okazją do wyposażenia łazienki w kabinę bez brodzika jest budowa domu od podstaw.
Najlepszą okazją do wyposażenia łazienki w kabinę bez brodzika jest budowa domu od podstaw.

Warianty odpływu wody z kabiny bez brodzika

Odpływ wody z kabiny zamontowanej na poziomie podłogi łazienki można wykonać na trzy sposoby:

1. Odpływ punktowy

W tym wypadku w podłodze montowany jest syfon i kratka na poziomie podłogi. Konieczne są przy tym spadki około dwóch procent w kierunku odpływu, aby zapewnić spływ wody. W przypadku zbyt małej grubości podłogi, możliwe jest ulokowanie odpływu w pomieszczeniu poniżej łazienki albo w piwnicy. Jeśli powierzchnia kabiny jest duża, warto zastosować dwa otwory odpływowe w podłodze.

2. Odpływ liniowy albo rynnowy

Przebiega przeważnie przy ścianie kabiny i wymaga spadku podłogi w tym kierunku, co jest łatwiejsze do wykonania i mniej pracochłonne niż wielokierunkowe spadki w odpływie punktowym. Kiedy rynna jest ukryta w ścianie, można mówić o odpływie ściennym.

3. Odpływ rynnowy obwodowy

Szczególnie płaska jest zabudowa odpływu z rynną biegnącą po obwodzie kabiny prysznicowej. Zaletą tej metody jest brak konieczności stosowania spadków podłogi, ponieważ woda może spływać w każdą stronę. Resztki wody można na koniec zgarnąć do rynny. Ten zabieg jest polecany w każdym przypadku kabiny bez brodzika, aby uniknąć tworzenia się na podłodze osadów z kamienia.

Kabina prysznicowa bez brodzika - HIT ostatnich lat
Castorama
Kabina prysznicowa bez brodzika - HIT ostatnich lat

Ściany i drzwi prysznicowe

Każdy brodzik określa z góry wielkość przestrzeni pod prysznicem. Jego brak pozwala na dowolną modyfikację, a przesuwne wejście może być zastosowane nawet na niewielkiej powierzchni. Szklane szyby kabiny dają wrażenie lekkości i przestrzeni, a poza tym chronią resztę łazienki przed zalaniem. Popularne są prysznice typu walk-in, które posiadają tylko jedną szybę odgradzającą prysznic od łazienki. Daje to ciekawy efekt, jako że prysznic staje się integralną częścią całego pomieszczenia. Na dodatek bez żadnych barier dla dzieci i starszych, mniej sprawnych osób.

Izolacja przeciw wilgoci

Nawet najlepiej wykonany punktowy albo liniowy odpływ wody spod prysznica nie uchroni piwnicy albo dolnej kondygnacji przed zalaniem, jeśli nie będzie odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej. Podłoga musi być wyposażona w warstwę papy albo folii, zanim znajdzie się na niej wykładzina wykańczająca. Krawędzie odpływu liniowego, miejsca łączenia ścian z rurami i inne narażone na zalanie, należy zabezpieczyć specjalną taśmą uszczelniającą i kołnierzami.

Kabina prysznicowa bez smug i zacieków - więcej informacji tutaj

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.