Kabina bez brodzika – jak dobrze zaprojektować?

Modny trendem jest budowa kabiny prysznicowej bez brodzik. Jej zaletą jest nie tylko pozbawiony barier dostęp, ale też optyczne powiększenie łazienki. Dowiedz się więcej z naszego artykułu.

Nowoczesna łazienka w szarościach i brązach
Jak zaaranżować kabinę prysznicową bez brodzika w łazience?

Jak zaprojektować kabinę bez brodzika?

Kabiny prysznicowe bez brodzika przede wszystkim odznaczają się ciekawym designem, ale również sprawiają, że łazienka pozbawiona jest barier, a to pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo m.in. osób starszych. Co więcej, przeszklona kabina bez brodzika optycznie powiększa wnętrze. Najlepszą okazją do wyposażenia łazienki w kabinę bez brodzika jest budowa domu od podstaw. Można to zrobić również podczas gruntownego remontu mieszkania albo celowej przebudowy instalacji w łazience. Właśnie w trakcie budowy najłatwiej jest zaplanować kabinę bezbrodzikową, ponieważ wtedy da się bez problemu wybrać odpowiedni odpływ wody. W przypadku remontu albo przebudowy, kiedy ma być instalowana kabina bez brodzika, ważna jest obecność na właściwym miejscu przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych. Brak możliwości wykonania przyłącza skutkuje przerabianiem istalacji oraz skuciem płytek łazienkowych.

Obok dopływu i odpływu wody ważną rolę odgrywa wysokość podłogi, ponieważ jest to czynnik decydujący o rodzaju odpływu. Często montaż kabiny bez brodzika jest niemożliwy właśnie z powodu braku odpowiedniego odpływu. Wysokość konstrukcji podłogi stanowią wszystkie występujące warstwy jak: izolacja, jastrych, ogrzewanie podłogowe i płytki podłogowe. Pomocne mogą być przy tym plany architektoniczne domu.

Jeśli kabina prysznicowa ma być instalowana w starym budownictwie, ewentualnie na podłodze drewnianej, w razie wątpliwości należy zasięgnąć opinii fachowca, który zdecyduje, jaki system będzie w określonych warunkach odpowiedni.

Ściany i drzwi prysznicowe

Każdy brodzik określa z góry wielkość przestrzeni pod prysznicem. Jego brak pozwala na dowolną modyfikację, przy czym przesuwne drzwi prysznicowe mogą być zastosowane nawet na niewielkiej powierzchni. Szklane szyby kabiny dają wrażenie lekkości i przestrzeni, a poza tym chronią resztę łazienki przed zalaniem.

Popularne są otwarte prysznice typu walk-in, które posiadają tylko jedną szybę odgradzającą prysznic od łazienki. Daje to ciekawy efekt, jako że prysznic staje się integralną częścią całego pomieszczenia. Na dodatek bez żadnych barier (brak progu i brak brodzika).

Warianty odpływu wody z kabiny bez brodzika

Ksbina prysznicowa walk-in w łazience
Kabina prysznicowa typu walk-in

Odpływ wody z kabiny zamontowanej na poziomie podłogi łazienki można wykonać na trzy sposoby.

1. Odpływ punktowy

W tym wypadku w podłodze montowany jest syfon i kratka na poziomie podłogi. Konieczne są przy tym spadki w kierunku odpływu (około 2% spadku), aby zapewnić spływ wody. W przypadku zbyt małej grubości podłogi możliwe jest ulokowanie odpływu w pomieszczeniu poniżej łazienki albo w piwnicy. Jeśli powierzchnia kabiny jest duża, warto zastosować dwa otwory odpływowe w podłodze.

2. Odpływ liniowy (rynnowy)

Przebiega przeważnie przy ścianie kabiny i wymaga spadku podłogi w tym kierunku – do ściany, co jest łatwiejsze do wykonania i mniej pracochłonne niż wielokierunkowe spadki w odpływie punktowym. Kiedy rynna jest ukryta w ścianie, można mówić o odpływie ściennym.

3. Odpływ rynnowy obwodowy

Szczególnie płaska jest zabudowa odpływu z rynną biegnącą po obwodzie kabiny prysznicowej. Zaletą tej metody jest brak konieczności stosowania spadków podłogi, ponieważ woda może spływać w każdą stronę. Resztki wody można na koniec zgarnąć do rynny.

Izolacja przeciw wilgoci

Nawet najlepiej wykonany punktowy albo liniowy odpływ wody spod prysznica nie uchroni piwnicy, albo dolnej kondygnacji przed zalaniem, jeśli nie będzie odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej. Podłoga musi być wyposażona w warstwę papy albo folii, zanim znajdzie się na niej wykładzina wykańczająca, czyli najczęściej płytki podłogowe. Krawędzie odpływu liniowego, miejsca łączenia ścian z rurami i inne miejsca narażone na zalanie należy zabezpieczyć specjalną taśmą uszczelniającą i kołnierzami.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.