Kominek z płaszczem wodnym, czy piec c.o.?

Kominek wyposażony w podgrzewający wodę wymiennik ciepła staje się wielostronnie użyteczny: nie tylko stanowi atrakcję mieszkania, nadając mu przytulną atmosferę, ale wspomaga również centralne ogrzewanie i przyczynia się do obniżenia kosztów zakupu gazu albo oleju opałowego.

Kominek z płaszczem wodnym czy piec c.o.?
Kominek z płaszczem wodnym czy piec c.o.?

Kominek według przepisów budowlanych

Przepisy budowlane nie traktują kominków jako urządzeń ogrzewczych budynku. Przepis mówi: „"Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze, nie będące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami." Można by więc wnioskować, że tytułowe pytanie: „Kominek z płaszczem wodnym, czy piec c.o.?” jest całkowicie bezzasadne. Niekoniecznie. Wprawdzie sam kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w domu, ale kominek z instalacją rozprowadzającą ciepło po całym domu za pośrednictwem wody – dlaczego nie? Wyposażenie domu w instalację ogrzewczą, która z założenia może być podłączona do różnych źródeł ciepła, spełnia więc wymogi wspomnianego przepisu.

Kominek jako centralne ogrzewanie

Wykorzystanie drewna jako opału w odpowiednim piecu i przy właściwej obsłudze jest wydajne i przyjazne dla środowiska. Jeśli ktoś remontuje dom i chce konsekwentnie wspierać ochronę środowiska, ma ku temu idealną okazję, zakładając ogrzewanie na bazie paliwa odnawialnego. Aby kominek mógł spełniać rolę źródła ciepła w domu, musi być wyposażony w płaszcz wodny i podłączony do instalacji grzewczej. Jeżeli kocioł centralnego ogrzewania w domu jest opalany paliwem stałym, oszczędności z tytułu wykorzystania kominka z płaszczem wodnym nie będą zbyt znaczne. Na znaczące zyski można liczyć w przypadku takiego kominkowego wspomagania grzewczej instalacji gazowej albo olejowej. Niemniej jednak, oprócz podgrzewania wody, ważna jest też funkcja dekoracyjna i nastrojowa kominka.

Jakie są zalety i wady kominka z płaszczem wodnym?

Kominek wyposażony w płaszcz wodny zaopatruje pomieszczenia i wodę użytkową w energię cieplną z naturalnych i odnawialnych źródeł. Nadaje domowi przytulny, romantyczny nastrój i obniża koszty ogrzewania. Oto główne zalety:

  • Przyjazne dla środowiska źródło ciepła do ogrzewania pomieszczeń i wody.
  • Wykorzystanie odnawialnych i lokalnie dostępnych surowców.
  • Możliwość automatycznego podawania niektórych rodzajów opału.
  • Romantyczny nastrój w domu tworzony przez trzaskające i migocące ognisko za szybą kominka, i przyjemny zapach drewna.
  • Niższe koszty, niż w przypadku gazu i oleju opałowego.
  • Wady kominka z płaszczem wodnym

Poza niezaprzeczalnymi zaletami posiadania w domu kominka podgrzewającego wodę, trzeba też dla porządku wymienić pewne wady:

  • Ręczna obsługa urządzenia (kominek z płaszczem wodnym na pellet da się zautomatyzować).
  • Znaczne koszty zakupu i montażu kominka z płaszczem wodnym.
  • Podłączenie do sieci centralnego ogrzewania wiąże się również z kosztami.

Kominek z płaszczem wodnym - zalety i wady
Kominek z płaszczem wodnym - zalety i wady

Ogrzewanie kominkowe i panele słoneczne

Urządzenie grzewcze solarne może idealnie uzupełniać się z kominkiem z płaszczem wodnym. Latem pozwala na oszczędzanie opału potrzebnego do przygotowania gorącej wody. Obie instalacje są podłączone do zbiornika buforowego magazynującego ciepło. W zależności od sezonu jest on ogrzewany przez kominek albo przez energię słoneczną. W bardzo dobrze izolowanych domach, do których należą między innymi domy niskoenergetyczne, kominki z płaszczem wodnym nadają się szczególnie dobrze.

Kominek z płaszczem wodnym – współpraca z kotłem c.o.

Nowoczesne instalacje grzewcze opierające się na kotłach z automatycznym podawaniem paliwa – kotły gazowe, elektryczne, olejowe – budowane są w systemie zamkniętym. W takiej instalacji woda nie może osiągnąć temperatury wrzenia, ponieważ grozi to wzrostem ciśnienia i w rezultacie katastrofalnym uszkodzeniem układu. Spalanie drewna w kominku z płaszczem wodnym, podobnie jak innych paliw stałych w kotłach c.o., nie da się precyzyjnie sterować. A to oznacza, że istnieje potencjalne niebezpieczeństwo niekontrolowanego wzrostu temperatury wody. Podłączenie kominka do instalacji c.o. typu zamkniętego wymaga zaopatrzenia go w wężownicę schładzającą. Kiedy temperatura w płaszczu wodnym osiągnie 95°C, termostat otwiera zawór z zimną wodą, która chłodzi wężownicę. W przypadku instalacji typu otwartego kocioł na paliwo stałe oraz kominek z płaszczem wodnym nie wymagają specjalnych zabezpieczeń.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.