Schody z prefabrykatów

Prefabrykowane schody żelbetowe to gotowe elementy produkowane w fabryce, a na placu budowy instalowane w wybranym miejscu. Montaż takich schodów to wiele korzyści, jednak decydując się na nie warto też wiedzieć, jakie mają wady.

Wśród prefabrykowanych schodów żelbetowych wyróżnić można kilka rodzajów: płytowe, policzkowe, wspornikowe. Schody płytowe to wielkowymiarowe elementy, produkowane w trzech wariantach konstrukcyjnych:

- osobno: płyta spocznikowa, belka, bieg ze stopniami,

Prefabrykowane schody żelbetowe można wykonać w wielu różnych kształtach: jako proste, łamane ze spocznikiem, zabiegowe, kręte czy wachlarzowe
Prefabrykowane schody żelbetowe można wykonać w wielu różnych kształtach: jako proste, łamane ze spocznikiem, zabiegowe, kręte czy wachlarzowe

- osobno: bieg ze stopniami, płyta spocznikowa,

- jedna płyta ze stopniami i spocznikiem.

Dostępne są także różne warianty ww. rozwiązań, czyli np. proste schody złożone tylko z płyty biegowej. W budownictwie jednorodzinnym, ze względu na małe rozpiętości, zwykle są stosowane schody o konstrukcji złożonej z płyty biegowej z płytą spocznikową lub bez niej. Belka spocznikowa potrzebna jest przy większych rozpiętościach. Mniej popularne są schody policzkowe i wspornikowe. Te pierwsze to belki policzkowe, na których opierają się stopnie. Z kolei prefabrykowane schody wspornikowe to drobnowymiarowe elementy w postaci pojedynczych stopni, które po zamontowaniu tworzą bieg. Poszczególne stopnie czasem łączy się ze sobą zaprawą cementową. Stopnie mocuje się w murze z jednej strony.

Prefabrykowane schody żelbetowe są możliwe do wykonania w wielu kształtach: jako proste, łamane ze spocznikiem, zabiegowe, kręte, wachlarzowe.

Rodzaje schodów prefabrykowanych można podzielić również ze względu na miejsce zastosowania na schody wewnętrzne i zewnętrzne. Schody zewnętrzne często są wykonywane z betonu mrozoodpornego i wodoszczelnego. Dzięki temu nie ma konieczności wykańczania ich okładzinami.

Zalety i wady schodów prefabrykowanych

W budownictwie jednorodzinnym schody prefabrykowane są produkowane na indywidualne zamówienie. Wiążą się z tym dwie podstawowe korzyści: można je wykonać w zasadzie w każdym budynku i doskonale pasują do przestrzeni, w której mają być zamontowane. Jako że są wykonywane w fabryce, mają bardzo dokładne wymiary. Wysokość wszystkich stopni jest jednakowa, co niestety rzadko zdarza się w przypadku schodów monolitycznych wykonywanych bezpośrednio na placu budowy. Brak odchyłek w wymiarach stopni sprawia, że nie ma problemu z ich wykończeniem i można bezproblemowo ułożyć okładzinę. Wielu producentów daje możliwość wykonania schodów o idealnie gładkiej powierzchni. Takie rozwiązanie pozwala na pozostawienie ich we wnętrzu w stanie surowym, bez konieczności stosowania okładzin. Takie surowe schody doskonale wpiszą się we wnętrza urządzone w stylu nowoczesnym. Często istnieje także możliwość pozostawienia otworów potrzebnych do zamontowania balustrady. Schody prefabrykowane montuje się bardzo szybko, nie trzeba na budowie wykonywać szalunków i zbrojenia.

W schodach monolitycznych trudno jest wykonać stopnie o równej wysokości i idealnie gładkiej powierzchni. W przypadku prefabrykatów jest to możliwe
W schodach monolitycznych trudno jest wykonać stopnie o równej wysokości i idealnie gładkiej powierzchni. W przypadku prefabrykatów jest to możliwe
Z drugiej jednak strony warto pamiętać o tym, że schody te muszą być zamontowane na konkretnym etapie budowy (zanim budynek zostanie przykryty dachem), gdyż później będzie to niemożliwe. Ponadto ich wymiary również muszą zostać zdjęte bezpośrednio na budowie i na odpowiednim jej etapie (czyli zwykle po wybudowaniu ścian nośnych, na których mają się oprzeć i po wykonaniu stropu). Schody takie zawsze są zamawiane po dokonaniu indywidualnego pomiaru. Nie można polegać tylko na projekcie, ponieważ w trakcie budowy zawsze powstają jakieś odchyłki w wysokości kondygnacji czy też szerokości klatki schodowej. Po zamówieniu trzeba na nie poczekać nawet kilka tygodni. Żelbetowe schody prefabrykowane są też bardzo ciężkie, wymagają specjalnego transportu, a do ich montażu niezbędny jest dźwig. Na placu budowy konieczne jest urządzenie podjazdu dla ciężkich maszyn. Taki specjalistyczny transport i montaż kosztują niemało. Wszystko to sprawia, że schody prefabrykowane zazwyczaj są droższe od monolitycznych. Jednak im bardziej skomplikowany kształt, tym różnica w cenie będzie mniejsza i bardziej opłacalne będzie zamówienie prefabrykatu. Schody o wymyślnym wyglądzie są też trudniejsze do wykonania na placu budowy, co wiąże się ze zwiększonym prawdopodobieństwem popełnienia błędów wykonawczych, które w procesie prefabrykacji raczej nie wystąpią.

Schody prefabrykowane są produkowane na indywidualne zamówienie. Wiąże się z tym kilka korzyści: można je wykonać w zasadzie w każdym budynku, doskonale pasują do przestrzeni, w której mają być zamontowane i mają bardzo dokładne wymiary.

Decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania trzeba podjąć już na etapie wznoszenia ścian parteru i wykonywania deskowania stropu. Schody prefabrykowane, jak w zasadzie wszystkie rozwiązania stosowane w budownictwie, mają zarówno wady i zalety. Więcej korzyści z wyboru prefabrykatów płynie w przypadku schodów o wymyślnym i skomplikowanym kształcie. Niemniej jednak, jeśli komuś zależy na dokładności wykonania poszczególnych stopni albo też na pozostawieniu ich w stanie surowym, również powinien zdecydować się na ten wariant. W schodach monolitycznych trudno jest wykonać stopnie o równej wysokości i idealnie gładkiej powierzchni, a w przypadku prefabrykatu jest to możliwe.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.