Wyspa w nowoczesnej kuchni

Wyspa w kuchni to doskonały akcent w nowoczesnym wnętrzu, który oddziela optycznie strefę kuchenną od części dziennej pomieszczenia. Umożliwia wspólne, rodzinne gotowanie, a także stanowi dodatkowe miejsce do przechowywania akcesoriów kuchennych. I choć wymaga dużej przestrzeni, staje się rozwiązaniem coraz częściej wybieranym w polskich domach.

Nowoczesne domy oferują ciekawe rozwiązania przestrzenne, w których kuchnia staje się centrum życia rodzinnego. Otwarta kuchnia jest doskonałym pomysłem, który sprzyja rodzinnej integracji. Kuchnia połączona z pokojem dziennym staje się bardziej przestronna, umożliwia dowolną aranżację wnętrza, a także łatwe przenoszenie przygotowanych posiłków bezpośrednio do części jadalnianej. W takim domu kuchnia nie jest już wyłącznie stanowiskiem pracy, a staje się częścią reprezentacyjnego pomieszczenia. Do jej umeblowania oraz wyposażenia należy więc przywiązać dużo większą wagę niż w przypadku kuchni zamkniętej. Jest to jednak rozwiązanie odpowiednie dla osób, dla których gotowanie jest pasją, zajęciem odprężającym, do którego angażujemy nie tylko członków rodziny, ale być może także naszych gości. Gotowanie w wygodnej, otwartej i gustownie zaaranżowanej kuchni staje się luksusowym elementem życia towarzyskiego w dzisiejszym zabieganym świecie.

Wyspa oddzielająca kuchnię od salonu

Ciekawym, coraz modniejszym rozwiązaniem najczęściej stosowanym w kuchni połączonej z salonem jest zabudowa tworząca kuchenną wyspę. Wyodrębniona z pozostałych elementów zabudowy usytuowana osobno staje się przegrodą oddzielającą optycznie przestronną kuchnię od części dziennej pomieszczenia. Zmienia tradycyjny układ kuchni, a także w zależności od jej przeznaczenia przenosi poszczególne funkcje kuchni oraz czynności dotąd wykonywane przodem do ściany, a tyłem do domowników w jej środkową część. Osoba

przygotowująca posiłek nie musi opuszczać gości, nie jest odizolowana od towarzystwa podczas gotowania. Zbudowanie wyspy pozwala podczas wykonywania prac kuchennych utrzymywać kontakt ze wszystkimi. Takie rozwiązanie sprawia, że gotowanie staje się swoistym spektaklem wystawionym na widok mieszkańców oraz gości. Dostęp do wyspy z różnych stron umożliwia także przygotowanie posiłku kilku osobom, dlatego gotowanie może być zajęciem towarzyskim integrującym członków rodziny.

Płyta grzejna lub zlewozmywak

Wyspa kuchenna nie jest wyłącznie przegrodą oddzielającą kuchnię od salonu. W jej blat można wmontować płytę grzejną lub zlewozmywak z suszarką do naczyń. Dostępne są na rynku specjalne moduły do zbudowania wyspy oraz okapy wyspowe montowane nad kuchenką. Funkcja wyspy zależy od upodobań domowników, ilości miejsca w kuchni oraz przeprowadzonych w kuchni instalacji. Planując budowę wyspy, konieczne będzie doprowadzenie instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej czy przyłączy gazu. Trzeba też pomyśleć o wyciągu lub pochłniaczu pary. O wyborze potrzebnej instalacji decydować będzie to, czy wyposażymy wyspę w płytę grzewczą, piekarnik czy zlewozmywak. Kuchenka wmontowana w wyspę umożliwi wspólne przygotowanie posiłków, gotowanie frontem do gości i domowników. W takim przypadku gotowanie będzie zajęciem bardziej spektakularnym. Warto zamontować szerszy blat na wyspie, który umożliwi postawienie na nim gorących garnków. Na wyspie montuje się najczęściej sprzęt działający na prąd, ponieważ płyta gazowa czy piekarnik gazowy wymagają doprowadzenia bezpiecznej instalacji gazowej. Należy pamiętać, że wyspa ze zlewem będzie mniej okazała, nie będzie wyglądała tak atrakcyjnie jak wyspa z płytą grzejną. W otwartej kuchni nie możemy sobie pozwolić na chwilę zaniedbania, ponieważ nieporządek będzie od razu widoczny z salonu. Brudne naczynia w zlewie na pewno nie będą stanowiły ozdoby dla wnętrza kuchni. Wyspa nie musi zawierać żadnych urządzeń. Może pełnić po prostu funkcję blatu czy bufetu, a dobudowany do niej stół barowy z wysokimi krzesłami umożliwi spożywanie szybkich posiłków lub ugoszczenie znajomych w kuchni w trakcie przygotowywania kolacji. Warto w zabudowie wyspy zamontować szafki czy szuflady na różnego rodzaju sprzęty. Jeśli umieścimy przy wyspie stół barowy z krzesłami, dobrym rozwiązaniem będzie zamocowanie szafek po przeciwnej stronie. Pomysłem zaczerpniętym z amerykańskich domów jest umieszczenie kuchennych sprzętów oraz patelni podwieszonych pod sufitem. Należy zwrócić jednak uwagę na to, by wyeksponowane przyrządy były zawsze nieskazitelnie czyste.

Blat w formie półwyspu

W mniejszych domach łatwiejszym do zrealizowania rozwiązaniem wymagającym mniej miejsca jest półwysep, czyli zabudowa połączona ze ścianą lub pozostałymi elementami zabudowy kuchni. Półwysep wyraźniej oddziela kuchnię od pokoju dziennego, stanowi zdecydowaną przegrodę między obiema częściami. Spełniać może jednak podobne funkcje co wyspa. Meble kuchenne ustawione w jednym ciągu dodatkowo ułatwiają dostęp do szafek i domowych sprzętów.

Komentarze