Wyspa w kuchni otwartej – czy warto?

Wyspa w kuchni otwartej to doskonały akcent w nowoczesnym wnętrzu, który oddziela optycznie strefę kuchenną od części dziennej pomieszczenia. Umożliwia wspólne, rodzinne gotowanie, a także stanowi dodatkowe miejsce do przechowywania akcesoriów kuchennych.

Kuchnia otwarta na salon
Czy warto umieszczać wyspę w kuchni otwartej?

Jakie są zalety i wady kuchni otwartej?

Nowoczesne domy oferują ciekawe rozwiązania przestrzenne, w których to właśnie kuchnia staje się centrum życia rodzinnego. Otwarta kuchnia jest doskonałym pomysłem, który sprzyja rodzinnej integracji.

Kuchnia połączona z pokojem dziennym staje się bardziej przestronna, umożliwia dowolną aranżację wnętrza, a także łatwe przenoszenie przygotowanych posiłków bezpośrednio do części jadalnianej. W takim domu kuchnia nie jest już wyłącznie stanowiskiem pracy, a staje się częścią reprezentacyjnego pomieszczenia.

W otwartej kuchni nie możemy sobie pozwolić na chwilę zaniedbania, ponieważ nieporządek będzie od razu widoczny z salonu. Brudne naczynia w zlewie na pewno nie będą stanowiły ozdoby dla wnętrza kuchni.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że do aranżacji oraz wyposażenia otwartej kuchni należy więc przywiązać dużo większą wagę niż w przypadku kuchni zamkniętej. Zaleca się zwłaszcza, aby aranżacja kuchni wydzielonej z przestrzeni salonu była zbliżona do wystroju pokoju dziennego. Elementem oddzielającym strefę kuchenną od strefy dziennej jest najczęściej wyspa kuchenna.

Wyspa kuchenna w kuchni otwartej – jakie są jej funkcje?

Popularnym i funkcjonalnym rozwiązaniem stosowanym w kuchni połączonej z salonem jest zabudowa z wyspą kuchenną. Wyodrębniona z pozostałych elementów zabudowy staje się przegrodą oddzielającą optycznie przestronną kuchnię od części dziennej pomieszczenia. Zmienia tradycyjny układ kuchni, a także w zależności od jej przeznaczenia – przenosi poszczególne funkcje kuchni oraz czynności dotąd wykonywane przodem do ściany, a tyłem do domowników w jej środkową część. Osoba przygotowująca posiłek nie musi opuszczać gości, nie jest odizolowana od towarzystwa podczas gotowania.

Zbudowanie wyspy pozwala podczas wykonywania prac kuchennych utrzymywać kontakt ze wszystkimi domownikami. Dostęp do wyspy z różnych stron umożliwia także przygotowanie posiłku kilku osobom, dlatego gotowanie może być zajęciem towarzyskim integrującym członków rodziny.

Wyspa kuchenna z płytą grzejną lub ze zlewozmywakiem

Biała wyspa kuchenna ze zlewozmywakiem
Wyspa kuchenna ze zlewozmywakiem

Wyspa kuchenna nie jest wyłącznie przegrodą oddzielającą kuchnię od salonu. Przede wszystkim jest to blat roboczy wraz z szafkami lub szufladami. Na wyspie kuchennej możemy więc przygotowywać posiłki, a także przechowywać produkty spożywcze niewymagające chłodzenia, garnki, sztućce lub kuchenne gadżety.

Funkcja wyspy zależy od upodobań domowników, ilości miejsca w kuchni oraz od doprowadzonych w kuchni instalacji. Planując budowę wyspy, konieczne może być doprowadzenie instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej. Trzeba też pomyśleć o wyciągu lub pochłaniaczu pary. O wyborze potrzebnej instalacji decydować będzie to, czy wyposażymy wyspę w płytę grzewczą, piekarnik czy w zlewozmywak. 

W blat wyspy kuchennej można wmontować płytę grzejną lub zlewozmywak z suszarką do naczyń. Dostępne są na rynku specjalne moduły do zbudowania wyspy oraz okapy wyspowe montowane nad kuchenką. Kuchenka wmontowana w wyspę umożliwi wspólne przygotowanie posiłków, gotowanie frontem do gości i domowników. Warto zamontować szerszy blat na wyspie, który umożliwi postawienie na nim gorących garnków.

Uwaga: Na wyspie montuje się najczęściej sprzęt działający na prąd, ponieważ płyta gazowa czy piekarnik gazowy wymagają doprowadzenia bezpiecznej instalacji gazowej.

Wyspa nie musi zawierać żadnych urządzeń. Tak jak wspomnieliśmy, może ona pełnić po prostu funkcję blatu czy bufetu, a dobudowany do niej stół barowy z wysokimi krzesłami umożliwi spożywanie szybkich posiłków lub ugoszczenie znajomych w kuchni w trakcie przygotowywania kolacji. Jeśli umieścimy przy wyspie stół barowy z krzesłami, dobrym rozwiązaniem będzie zamocowanie szafek po przeciwnej stronie. Pomysłem zaczerpniętym z amerykańskich domów jest umieszczenie kuchennych sprzętów oraz patelni podwieszonych na relingach kuchennych.

Półwysep kuchenny a wyspa kuchenna

W mniejszych domach łatwiejszym do zrealizowania rozwiązaniem i wymagającym mniejszej przestrzeni jest półwysep, czyli zabudowa połączona ze ścianą lub z pozostałymi elementami zabudowy kuchni. Półwysep wyraźniej oddziela kuchnię od pokoju dziennego, stanowi zdecydowaną przegrodę między obiema częściami pomieszczenia. Spełniać może jednak podobne funkcje, co wyspa. Meble kuchenne ustawione w jednym ciągu dodatkowo ułatwiają dostęp do szafek i domowych sprzętów.

Komentarze