Podatek za garaż. Szykują się podwyżki

Jeśli planowane przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zmiany wejdą w życie, to właściciele garaży będą musieli znacznie głębiej sięgnąć do kieszeni. Wysokość podatku za garaż może okazać się kilkakrotnie wyższa od stawki dotyczącej mieszkań.

Artykuł archiwalny - dane aktualne na 2014 rok

Projekt zmian w przepisach przewiduje, że właściciele wszystkich garaży będą płacić podatek za garaż w wysokości dziesięciokrotnie wyższej niż wynosi stawka za mieszkanie. Stawka maksymalna podatku za jeden metr kwadratowy powierzchni użytkowej w przypadku budynków mieszkalnych to 0,74 zł, natomiast za budynki pozostałe - 7,73 zł, ale obecnie tylko część właścicieli płaci za garaż tę najwyższą stawkę. Na przykład jeśli garaż jest wpisany w bryłę budynku, to właściciele płacą podatek jak za pozostałą część mieszkania.

Wysokość podatku za garaż będzie dziesięciokrotnie przewyższać stawkę za mieszkanie
Wysokość podatku za garaż będzie dziesięciokrotnie przewyższać stawkę za mieszkanie
Planowane zmiany spowodują, że za wszystkie garaże, niezależnie od tego, gdzie są zlokalizowane – w bryle budynku czy obok, w domach wielo- czy jednorodzinnych – trzeba będzie płacić podatek według najwyższej stawki. W praktyce oznacza to wzrost rocznej opłaty o co najmniej 100 zł, przy czym oczywiście im większa powierzchnia garażu, tym podwyżka będzie większa. W efekcie w wielu przypadkach dojdzie do sytuacji, w której podatek za garaż nawet kilkakrotnie przewyższy ten za mieszkanie. To nie jest najlepsza wiadomość, tym bardziej, że wielu właścicieli garaży, napotykając problemy interpretacyjne z dotychczasowymi przepisami, oczekiwało, że zmiany pójdą w przeciwnym kierunku i wszystkie garaże zostaną objęte najniższą stawką, dotyczącą mieszkań.

Definicja garażu i zmiany we współodpowiedzialności

W nowych regulacjach znalazło się także miejsce na określenie, czym jest garaż. Definiuje się go, jako budynek lub jego część przeznaczoną konstrukcyjnie do przechowywania i niezawodowej obsługi samochodów osobowych. Ta definicja spotkała się już z krytyką, jako określenie niezbyt precyzyjne. Eksperci podkreślają, że zgodnie z jej zapisami każdy budynek, w którym możliwe jest przechowywanie samochodu, czyli np. stodoła lub hala fabryczna, również powinien zostać uznany za garaż.

I na koniec wiadomość, która powinna nieco poprawić humor posiadaczom garaży, zwłaszcza tym, którzy są ich współwłaścicielami. Obecnie sytuacja wygląda w ten sposób, że jeśli dana hala garażowa jest w posiadaniu dwóch lub więcej współwłaścicieli, to wszyscy oni w równej mierze odpowiadają za opłacenie podatku od całej hali. To oznacza, że każdy z nich ma obowiązek zapłacenia całości podatku, a gdy jeden ze współwłaścicieli tego już dokona, to pozostali są z obowiązku zwolnieni. Ta zasada rodzi wiele konfliktów i nie cieszy się uznaniem podatników, szczególnie tych, którzy posiadają garaże w budownictwie wielomieszkaniowym. Nowe przepisy mają ją zmienić. Od tej pory zostanie zniesiona solidarna odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe, a podatek będzie dotyczył współwłaścicieli w zakresie odpowiadającym ich udziałowi w prawie własności.

Artykuł archiwalny - dane aktualne na 2014 rok

Komentarze

 • paździerz 2015-06-14T22:29:06Z

  To co sie dzieje i co robi nie,rząd z obywatelami, suwerenami tego państaw mam nadzieję, że się skończy jesienią tego roku, a Państwo zostanie urządzone na nowo, tak jak zrobili to Islandczycy, wygonili chałastrę banksterów i złodzieji i żyją normalnie i na bogato, ciesząc sie z owoców swojej pracy!

  • Czesław 2015-06-17T07:04:01Z

   Tyle tylko, że rząd wycofał się z tych zmian. Podwyżek podatku za garaż nie będzie.

  • takitam 2014-03-24T19:04:25Z

   czyli żeby banda złodziei nas nie doiła budujmy wiaty/altany do 25m2