Przerwa zimowa na budowie
Nadchodzi zima, a ty jesteś w trakcie budowy domu? Nie wiesz, czy powinieneś przerwać prace na budowie? Podpowiadamy, jak ochronić dom przed mrozem oraz złodziejami, by bezpiecznie przetrwał zimowy okres.
Nie zawsze trzeba przerywać prace na budowie w okresie zimowym. Należy jednak starannie zabezpieczyć dom niezależnie od tego, na jakim etapie prowadzone są roboty budowlane. Konieczne jest osłonięcie przed deszczem, śniegiem oraz mrozem niewykończonych fragmentów domu, które są szczególnie narażone na zawilgocenia. Trzeba także zadbać o pozostałe na placu budowy materiały, a więc przenieść w suche miejsce lub zabezpieczyć przed mrozem i wilgocią folią czy matami ze słomy. W przypadku gdy w domu zamontowane zostały cenne elementy, dodatkowo należy je zabezpieczyć przed kradzieżą. Najlepiej będzie ubezpieczyć budowę lub zapewnić ochronę z monitoringiem.
Stan zerowy
Prac ziemnych nie powinniśmy rozpoczynać, jeśli z góry wiemy, że nie zostaną ukończone przed nadejściem mrozów. Pogoda często nas zaskakuje, dlatego nie należy liczyć na polską złotą jesień, ponieważ może ona zostać w każdej chwili przerwana przez niskie temperatury oraz śnieg. Pamiętajmy o tym, że mróz wpływa negatywnie na strukturę gruntu, dlatego nie przyspieszymy prac budowlanych, robiąc wykop przed zimą, ponieważ wiosną konieczne będzie usunięcie z niego wierzchniej warstwy ziemi.
W przypadku gdy przed nadejściem pierwszych mrozów zdążyliśmy zrobić fundamenty, należy je zabezpieczyć przed wysadzinami z powodu zamarzania wody w gruncie. Zabetonowane ławy fundamentowe trzeba przykryć materiałem izolacyjnym chroniącym znajdujący się pod nimi grunt przed przemarzaniem. Jeśli wykonane zostały ławy, stropy fundamentowe, ściany fundamentowe oraz podłoga na gruncie lub ściany piwnic i strop nad piwnicą, warto całość przykryć matami słomianymi lub folią. Rozłożoną na wierzchu folię przytrzymają cegły lub kamienie. Jeżeli dom jest podpiwniczony, dobrze będzie zabić deskami lub zabezpieczyć folią piwniczne okna oraz osłonić otwór na schody do piwnicy.
Stan surowy otwarty oraz zamknięty
Jeśli budowa domu przed zimą zakończyła się na etapie stanu surowego otwartego – czyli postawione są wszystkie ściany konstrukcyjne, kominy, stropy, żelbetowe schody, a dom przykryty jest dachem – nie powinniśmy spieszyć się z wstawianiem okien. Dach jest w tym momencie najważniejszym elementem, ponieważ będzie chronił przed opadami, by ściany domu nie zamokły i nie były narażone na niszczenie. Jeśli nie zdążyliśmy zamontować dachu docelowego, powinniśmy dom zabezpieczyć zadaszeniem prowizorycznym, w taki sposób, by woda spływała poza obrys ścian budynku.
Jest to najlepszy moment do przerwania prac budowlanych, gdyż ściany przez zimę zdążą wyschnąć i osiąść, co sprawi, że unikniemy pękania tynków. Poza tym w domu nie ma kosztownych elementów, które można by było wymontować i ukraść, a zatem nie będziemy musieli myśleć o dodatkowej ochronie w postaci monitoringu czy alarmu. Najistotniejsze w tym przypadku będzie zasłonięcie otworów okiennych i drzwiowych oraz zabezpieczenie domu przed opadami. Należy jednak pamiętać o pozostawieniu szczelin, które umożliwią cyrkulację powietrza.
Zaletą stanu surowego zamkniętego jest to, że nie trzeba przerywać prac w okresie zimowym. To dobry moment na prowadzenie prac wykończeniowych wewnątrz domu. Prowadząc mokre prace, trzeba będzie pomyśleć o ogrzewaniu pomieszczeń oraz o instalacji prowizorycznego oświetlenia. Ogrzewać dom należy także po zakończeniu prac w okresie wysychania tynków i podkładów podłogowych. W przypadku gdy nie chcemy jednak wykańczać wnętrza domu w czasie zimy, nie trzeba go ogrzewać. Konieczne będzie jednak zapewnienie odpowiedniej wentylacji umożliwiającej odprowadzenie wilgoci. Zaś z prowadzeniem prac elewacyjnych powinniśmy poczekać do wzrostu temperatur.
Dom wykończony
W przypadku gdy dom jest prawie w całości wykończony, jednak z przeprowadzką czekamy do wiosny, konieczne będzie zapewnienie odpowiedniego ogrzewania w domu, bowiem całkowita rezygnacja z niego może spowodować szkody szczególnie w drewnianych elementach domu. Wewnątrz powinna być utrzymywana stała temperatura wynosząca 10–12°C.
Komentarze