Schody półkowe – czy są bezpieczne? Konstrukcja, wady i zalety
Schody półkowe urzekają swoim nowoczesnym wyglądem i niesamowitą lekkością. Ich minimalistyczna konstrukcja sprawia, że nie tylko pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca, ale także bez problemu dopasowują się do niemal każdego wnętrza. Zanim jednak zdecydujemy się na to rozwiązanie, poznajmy wady i zalety schodów półkowych, a także rozważmy kwestię ich bezpieczeństwa.
Konstrukcja schodów półkowych
Schody półkowe, nazywane także wspornikowymi, montowane są w specyficzny sposób: każdy z przypominających półki stopni mocowany jest osobno, bezpośrednio w ścianie nośnej, np. żelbetowej. Musi mieć ona odpowiednią grubość – powyżej 20 centymetrów – najlepiej więc zaplanować ich budowę już na etapie projektowania domu. Za sprawą braku stelaża, na zewnątrz konstrukcja schodów jest niewidoczna – nie zajmuje więc wiele miejsca oraz sprawia wrażenie, jakby stopnie unosiły się w powietrzu. Odpowiednio zamontowane schody półkowe charakteryzują się stabilnością i są w stanie utrzymać nawet bardzo duży ciężar.
Dzięki lekkiej, ażurowej konstrukcji, schody prezentują się pięknie nawet w niewielkich wnętrzach, a co więcej – optycznie je powiększają. Należy pamiętać, że tylko prawidłowo zaprojektowane i zainstalowane będą właściwie spełniać swoją funkcję, warto więc zlecić projekt doświadczonemu specjaliście.
Schody półkowe – czy są bezpieczne?
Mimo że prawidłowo zamontowane schody półkowe charakteryzują się stabilnością, brak poręczy i połączenia między stopniami może nie być bezpieczny dla małych dzieci i osób starszych. Z tego samego względu schody półkowe nie będą odpowiednie dla osób, które zmagają się z lękiem wysokości – szczególnie w przypadku szklanych stopni, które dają wrażenie „spacerowania” w powietrzu.
Aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa, możemy zdecydować się na instalację oświetlenia – doskonale sprawdzą się tu taśmy LED, które przykleja się bezpośrednio do stopnia lub niewielkie lampki, umieszczone w ścianie, na wysokości stopni. Dobrym rozwiązaniem jest również zamontowanie balustrady lub poręczy, która znacznie usprawni korzystanie ze schodów i zminimalizuje ryzyko wypadku. Jeżeli jednak żadna z opcji nam nie odpowiada, warto rozważyć wybór innego rodzaju schodów.
Schody półkowe: zalety
Schody półkowe nie bez powodu mają mnóstwo zwolenników. Liczne zalety sprawiają, że to rozwiązanie stale zyskuje na popularności. Dlaczego warto postawić na to rozwiązanie?
Niebanalny wygląd
Nowoczesny design to główna zaleta schodów półkowych. Nie tylko dodają wnętrzom niezwykłej lekkości i optycznie je powiększają, ale także, ze względu na minimalizm, doskonale sprawdzą się praktycznie w każdej aranżacji: zarówno klasycznej, jak i industrialnej. Doskonale wpisują się w najnowsze trendy i z pewnością przypadną do gustu miłośnikom domów w stylu nowoczesnym.
Szeroki wybór możliwości
Dostępne na rynku warianty schodów półkowych zaskakują różnorodnością – możemy wybierać spośród wielu materiałów i stylów. Dzięki temu bez trudu dopasujemy schody do naszych preferencji i aranżacji pomieszczenia.
Tworzywa, z jakich budowane są schody półkowe to najczęściej:
- drewno – pasuje do praktycznie wszystkich aranżacji i mebli; ten naturalny materiał jest też bardzo wytrzymały, wymaga jednak regularnej konserwacji,
- metal – doskonale sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach; surowy, elegancki styl łączy się tu z dużą odpornością na uszkodzenia. Metalowe schody nie wymagają konserwacji i są łatwe do utrzymania w czystości,
- szkło – stopnie wykonane ze szkła są niemal niewidoczne, co nadaje wnętrzom luksusowego charakteru; cechują się niezwykłą lekkością i elegancją.
Brak masywnej konstrukcji
Dzięki temu, że konstrukcja schodów ukryta jest w ścianie, zajmują one mało miejsca. Zaoszczędzoną w ten sposób przestrzeń możemy zaaranżować w dowolny sposób, np. wykorzystać je na ustawienie stolika, czy półki z książkami. Lekkość konstrukcji pozwala na ulokowanie schodów półkowych nawet w mało przestronnych pomieszczeniach, co z pewnością ucieszy właścicieli mniejszych „klatek schodowych”.
Wytrzymałość
Schody półkowe, pod warunkiem, że zostaną prawidłowo zamontowane, cechują się stabilnością i wytrzymałością – ich konstrukcja pozwala na utrzymanie dużego ciężaru. Jeżeli zależy nam, by schody cieszyły nas swoim wyglądem i funkcjonalnością przez długie lata, warto postawić na materiały dobrej jakości.
Wady schodów półkowych
Jak każde rozwiązanie, także i to nie jest jednak wolne od słabszych stron.
Cena
Czynnikiem, który może zniechęcić nas do wybrania schodów półkowych, jest ich stosunkowo wysoka cena. Podyktowana jest ona tym, że konstrukcja, choć sprawia wrażenie lekkiej, jest skomplikowana w przygotowaniu. Koszt schodów półkowych uzależniony jest też oczywiście od materiału, z jakiego będą wykonane – jeśli zdecydujemy się np. na drewno egzotyczne, cena będzie o wiele wyższa, niż w przypadku np. schodów wykonanych z metalu.
Bezpieczeństwo
Choć konstrukcja schodów półkowych jest stabilna, nie jest do końca bezpieczna – jak zostało wspomniane wcześniej – np. dla osób starszych oraz małych dzieci. Z kolei korzystanie ze schodów przez osoby zmagające się z lękiem wysokości może stanowić dla nich duży dyskomfort: bez względu, czy zdecydujemy się na stopnie drewniane, metalowe, czy szklane.
Podsumowanie
Schody półkowe to rozwiązanie, które ma więcej zalet, niż wad, dlatego warto wziąć je pod uwagę planując budowę lub remont domu. Kwestia bezpieczeństwa jest jednak sporna – choć pomocne może być zamontowanie balustrady, warto poważnie zastanowić się nad budową schodów półkowych, jeśli nie będą one komfortowe dla wszystkich użytkowników.
Zapoznaj się: Schody dywanowe – co to jest? Do jakich wnętrz pasują?
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.