Sposoby na wąską kuchnię
Kuchnia przede wszystkim musi być funkcjonalna. Czy taka może być wąska kuchnia? Na pewno jest trudniejsza w aranżacji. Niełatwo o jej dobre oświetlenie, brakuje miejsca na porządny stół. Ale to nie znaczy, że mimo wszystko nie może być wygodna.
Długa, wąska kuchnia - jak korytarz z umieszczonym na końcu oknem - z pewnością stanowi wyzwanie aranżacyjne. Pół biedy, jeśli jest to kuchnia otwarta, połączona z salonem, ograniczona jedynie wyspą. Ta ostatnia poprawi jej funkcjonalność, a brak ściany oddzielającej od salonu z kolei sprawi, że będzie prezentować się bardziej przestronnej. Jeżeli jest to możliwe – pomiędzy kuchnią a salonem znajduje się jedynie ściana działowa – warto wziąć pod uwagę wyburzenie przegrody i połączenie obydwóch pomieszczeń.
Wąska kuchnia zamknięta
Gorzej, gdy kuchnia jest zamknięta. Wyzwanie aranżacyjne jest wówczas znacznie większe. W wąskich kuchniach zaplanowanie zabudowy jest możliwe tylko na jednej ze ścian. Zabudowa przeciwległej strony, umieszczenie na niej choćby szafek wiszących, okazuje się niemożliwe ze względu na niewystarczającą szerokość pomieszczenia (odległość między szafkami powinna wynosić co najmniej 120 cm). Miejsce na dodatkowe pólki można spróbować wygospodarować na przykład we wnęce.
Jeśli dwie przeciwległe ściany zostaną wykończone w kontrastowych kolorach, to w efekcie będą sprawiać wrażenie dalej od siebie położonych, niż ma to miejsce w rzeczywistości.
Urządzając kuchnię, w której wszystkie sprzęty są zlokalizowane na jednej ścianie, najlepiej tak je rozplanować, aby zlew znalazł się pośrodku, a kuchenka i lodówka – na dwóch przeciwległych krańcach tego ciągu.
Gra kolorami
W wąskim pomieszczeniu ważne są kolory. Najlepiej sprawdzą się jasne barwy, które optycznie powiększą wnętrze – na przykład białe szafki ze lśniącymi frontami. Oczekiwany efekt pogłębią dodatki ze szkła lub stali. Ewentualnie można zestawić jasne ściany z szafkami w ciemniejszym kolorze. Ciemne kolory dodadzą wnętrzu przytulności. Umiejętne zestawienie kontrastowych kolorów może dodać też pomieszczeniu głębi. A jeśli dwie przeciwległe ściany w bardzo wąskiej kuchni zostaną wykończone w kontrastowych kolorach, to w efekcie będą sprawiać wrażenie dalej od siebie położonych, niż ma to miejsce w rzeczywistości.
Ciekawym rozwiązaniem, idealnym dla małych, wąskich pomieszczeń, jest przymocowany do ściany opuszczany stolik. Jego złożony blat nie będzie przeszkadzał podczas przygotowywania posiłków, po podniesieniu natomiast stworzy wygodne miejsce na zjedzenie posiłku nawet dla trzech osób.
Komentarze