Kuchnia otwarta czy zamknięta – którą wybrać?
Kuchnia połączona z salonem to rozwiązanie stosowane w wielu projektach. Często jednak architekci pozostawiają inwestorom możliwość dokonania ostatecznego wyboru i planują przestrzeń w ten sposób, aby kuchnię można było pozostawić otwartą lub za pomocą ściany działowej w prosty sposób oddzielić od reszty pomieszczeń. Na jakie rozwiązanie więc zdecydować się i jaką kuchnię wybrać – otwartą czy zamkniętą?
Jednym z symboli nowoczesnych wnętrz są otwarte przestrzenie. Kuchnia, która jest połączona z pokojem dziennym, daje poczucie przestronności. W takich pomieszczeniach poszczególne strefy najczęściej są wydzielone w bardzo subtelny sposób; za pomocą niewielkiego przepierzenia, koloru ścian, czy wyspy kuchennej. W przypadku pozostawienia otwartej kuchni, jednym z wymogów jest jej
Hałas i zapachy w salonie
Połączenie kuchni z salonem ma też swoje minusy. Przede wszystkim przy takim rozwiązaniu trudno jest uniknąć rozprzestrzeniania się zapachów gotowanych potraw w całym domu, a zwłaszcza - w pokoju dziennym. W każdej kuchni bardzo ważna jest odpowiednia wentylacja, ale nawet najlepsze rozwiązania nie zapewnią pełnego komfortu pod tym względem. Kolejny dyskomfort wiąże się z koniecznością utrzymywania porządku w części kuchennej, która w takiej sytuacji stanowi reprezentacyjną część domu. Dla osób odpoczywających w salonie, pewnym utrudnieniem może być także hałas, powodowany przez pracujące w kuchni urządzenia – zmywarkę, ekspres do kawy, czy mikser. W otwartej kuchni nie ma też zazwyczaj zbyt wiele miejsca na różne szafki i blaty pomocnicze, choć w razie potrzeby zazwyczaj można sobie z tym problemem jakoś poradzić, wydłużając ciąg roboczy lub korzystając z kredensu w salonie.
Wygodne miejsce pracy
Jeśli kuchnię zaplanujemy w oddzielnym, zamkniętym pomieszczeniu, to przede wszystkim zyskamy więcej swobody podczas jej urządzania; jej wystrój nie będzie musiał być dostosowany do reszty wnętrz. Oddzielne pomieszczenie uchroni nas także przed koniecznością tolerowania unoszących się w całym domu zapachów posiłków, a hałas pracujących urządzeń nie będzie przeszkadzał w oglądaniu filmów. A jeśli do kuchni wkradnie się bałagan, to również nikogo nie będzie to raziło. Zamknięta kuchnia o odpowiednio dużych rozmiarach będzie wygodnym miejscem pracy, w którym zmieszczą się wszystkie niezbędne urządzenia.
Gotowanie w odosobnieniu
Podstawowa wada kuchni zamkniętych będzie doskwierać przede wszystkim osobom najbardziej towarzyskim, ponieważ praca w takim wnętrzu będzie przebiegać w izolacji od rodziny i gości. Jeśli kuchnia jest niewielka i jej powierzchnia nie pozwala na umieszczenie tutaj stołu, to kolejna niedogodność będzie wiązała się z koniecznością
Kuchnia półotwarta
Być może dla wielu osób, po rozważeniu wszystkich za i przeciw, najbardziej optymalnym rozwiązaniem okaże się propozycja pośrednia – czyli połączenie kuchni z salonem, ale z możliwością oddzielenia obydwóch przestrzeni. Będzie to możliwe na przykład za pośrednictwem drzwi przesuwnych; w razie potrzeby będzie można je zamknąć i ukryć kuchnię przed wzrokiem gości.
Komentarze