Zagospodarowanie deszczówki na działce

Coraz popularniejsze staje się wykorzystanie w gospodarstwie domowym wody deszczowej. Takie ekologiczne rozwiązania pozwalają zaoszczędzić ogromne ilości deficytowej wody pitnej. Podpowiadamy, w jaki sposób można zagospodarować wodę deszczową, nie tracąc na komforcie użytkowania.

Wpływ nadmiaru wody opadowej na budynek

Woda opadowa wsiąka w grunt i przekształca się w wody powierzchniowe. Spływając po zabudowaniach na działce, wsiąka w powierzchnię terenu wokół nich. Im więcej budynków na działce, tym więcej wody przypada na pozostałą jej część. W przypadku obfitych deszczów nadmiar wody jest głównym problemem utrudniającym poruszanie się po posesji. Gromadząca się wokół domu woda opadowa może powodować nie tylko tworzenie się dużych kałuż i błota, niszcząc trawnik, ale także wpłynąć na stan techniczny budynku. Duża ilość wody wsiąkającej w grunt może być przyczyną zawilgocenia ścian i tworzącej się na nich pleśni, zalewania piwnic, a nawet wymywania gruntu spod fundamentów, w następstwie czego będzie dochodziło do pękania ścian. Należy przede wszystkim zabezpieczyć budynek przed deszczówką. Konieczne jest ukształtowanie wokół budynku terenu ze spadkiem w kierunku od budynku, uszczelnienie powierzchni gruntu oraz wykonanie odpowiedniej izolacji ścian budynku oraz fundamentów. Zabronione jest jednak kształtowanie spadku terenu w taki sposób, by woda opadowa spływała na działkę sąsiada lub na ulicę.

Odprowadzanie wody deszczowej

Woda deszczowa powinna być odprowadzana z dachów domów, balkonów czy tarasów rynnami do kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej czy też wykorzystywana na działce. Odprowadzanie deszczówki do kanalizacji jest najprostszym sposobem na pozbycie się jej z działki. Należy jednak pamiętać, że niedozwolone jest odprowadzanie deszczówki do kanalizacji sanitarnej. A co zrobić z deszczówką w sytuacji, gdy budynek znajduje się na nieuzbrojonej działce? W takim przypadku woda opadowa powinna zostać skierowana do pobliskiego zbiornika wodnego, na przykład rzeki czy strumienia, lub istniejącego rowu melioracyjnego. Dobrym rozwiązaniem jest też kierowanie deszczówki do wykopanego na działce oczka wodnego czy stawu z dobrze uszczelnionym dnem i ściankami. Woda opadowa jest na tyle czysta, że nie trzeba jej dodatkowo filtrować. Należy jedynie uważać, by podczas intensywnych opadów zbiornik wodny nie został zanadto przepełniony. Woda opadowa zgromadzona w otwartym zbiorniku będzie naturalnie odparowywała.

Zagospodarowanie deszczówki

Woda deszczowa jest miękka i ma lekko kwaśny odczyn, dlatego idealnie nadaje się do podlewania roślin lubiących kwaśną glebę. Poza tym zawiera składniki odżywcze korzystnie wpływające na prawidłowy rozwój roślin, a jest wolna od szkodliwych dla nich pierwiastków, które zawiera woda z kranu. Woda kranowa musi odstać kilka godzin, zanim użyjemy jej do podlewania kwiatów, zaś z wody deszczowej możemy korzystać od razu. Podlewanie roślin deszczówką to ekologiczne rozwiązanie, które pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze. Ponieważ woda deszczowa zawiera roztwory węglowe i posiada właściwości korozyjne, nie powinna być przechowywana w miedzianych czy stalowych pojemnikach. Najlepsze będą drewniane lub plastikowe beczki. Można do tego celu wykorzystać zbiornik o objętości od kilkuset do kilku tysięcy litrów. Zbiornik nie powinien stać w nasłonecznionym miejscu, by nie rozwijały się w wodzie glony. Konieczne będzie także jego zabezpieczenie przed małymi dziećmi oraz zwierzętami. Większe zbiorniki znajdą zastosowanie, jeśli myślimy poważniej o zagospodarowaniu wody opadowej. Oprócz wykorzystania jej do podlewania ogrodu nadaje się ona także do prania, gdyż z uwagi na jej miękkość w pralce nie będzie tworzył się kamień, czy też do mycia samochodu, ponieważ nie pozostawia zacieków na karoserii. Jeśli chcemy ją wykorzystać w domu do prania czy spłukiwania toalet, konieczne będzie zastosowanie specjalnego zbiornika zakopanego w ziemi lub umieszczonego w piwnicy oraz odpowiedniej pompy połączonej z instalacją wodną w domu, której rodzaj jest uzależniony od przewidywanego zużycia wody opadowej. Do odbiornika powinna być także podłączona instalacja wodociągowa, która będzie uruchomiona, gdy w zbiorniku zabraknie deszczówki.

Rozprowadzenie wody deszczowej

Sposób zagospodarowania wody deszczowej zależy także od chłonności gruntu. W przypadku gdy jest dobrze przepuszczalny, woda sama będzie wsiąkała w ziemię. Jeśli jednak jego przepuszczalność jest słaba, trzeba będzie rozprowadzić wodę w głębszych warstwach. W tym celu stosuje się drenaż rozsączający, który zebraną wodę przepływającą przez rury rozsączy do gruntu przez perforacje. Nowocześniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie skrzynek rozsączających, które mogą zgromadzić duże ilości wody podczas obfitych opadów i rozsączyć ją powoli w gruncie.

Wodę opadową można także rozprowadzić w głębszych warstwach gruntu za pomocą studni chłonnej. Buduje się ją z betonowych kręgów. Jej dolna część zawiera otwory, przez które woda przesączana jest stopniowo do gruntu. Warstwa żwiru znajdująca się na jej dnie ma za zadanie oczyścić wodę z większych zanieczyszczeń. Studnia powinna być przykryta włazem z rurą wywiewną zapewniającą odpowiedni dostęp tlenu. Powinna mieć dużą pojemność, by w razie dużej ulewy pomieściła zapas wody opadowej. Nie można jej budować w bliskim sąsiedztwie budynku ani w pobliżu ujęć wody.

Komentarze

  • Maciej 2012-02-06T08:17:46Z

    ciekawy artykuł i ciekawe rozwiązania...Ja u siebie również chciałbym stworzyć dobry system do zbierania deszczówki na ogrodzie ....dobre rozwiązania mają we Wrocławiu w firmie Aquatechnika - można zerknąć na stronę www.aquatechnika.com.pl