Zakończenie budowy domu. Zawiadomienie czy pozwolenie na użytkowanie?

Zanim wprowadzimy się do świeżo wybudowanego domu, należy zadbać o dopełnienie niezbędnych formalności. W większości przypadków wystarczy zawiadomienie, w niektórych trzeba uzyskać pozwolenie na użytkowanie.

Budowa domu wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Warto ich pilnować na bieżąco, aby na końcu nie mieć problemów ze skompletowaniem niezbędnych dokumentów. Wszystkie procedury powinny zostać odnotowane w dzienniku budowy. Aby zakończyć budowę domu, jej kierownik musi zamknąć dziennik budowy oraz złożyć oświadczenie o zgodności wykonanych prac z projektem budowlanym oraz obowiązującymi przepisami. Powinien także dopilnować, aby teren budowy został uporządkowany i następnie potwierdzić ten stan odpowiednim oświadczeniem.

Dom ukończony? Można się wprowadzać, pod warunkiem jednak, że wcześniej zostaną dopełnione wszystkie formalności
Dom ukończony? Można się wprowadzać, pod warunkiem jednak, że wcześniej zostaną dopełnione wszystkie formalności

Zawiadomienie o zakończeniu budowy

Zawiadomienie o zakończeniu budowy domu, podobnie jak wniosek o udzielenie pozwolenia na użytkowanie, składa się we właściwym powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego. Prawo nie określa terminu, kiedy należy to zrobić; wymóg jest jeden – bez dopełnienia tych formalności budynek nie może zostać zamieszkany. Do zawiadomienia należy dołączyć wszystkie niezbędne dokumenty, czyli wspomniane wyżej oświadczenia kierownika budowy, dziennik budowy, oświadczenie inwestora o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych (jeśli użytkowanie wybudowanego obiektu jest od tego uzależnione), protokoły badań i sprawdzeń wszystkich instalacji (przygotowane przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje), dokumentację geodezyjną oraz potwierdzenie odbioru wykonanych przyłączy (podpisane przez przedstawiciela przedsiębiorstwa sieciowego). Jeśli w ciągu 14 dni od dnia złożenia zawiadomienia o zakończeniu budowy organ nie wniesie sprzeciwu, można wprowadzać się do domu.

Na koniec budowy kierownik musi zamknąć dziennik budowy oraz złożyć oświadczenie o zgodności wykonanych prac z projektem budowlanym i obowiązującymi przepisami. 

Pozwolenie na użytkowanie

Kiedy wymagane jest uzyskanie pozwolenia na użytkowanie? Dotyczy ono przede wszystkim budynków użyteczności publicznej. W przypadku domów jednorodzinnych jest wymagane, gdy budynek ma być użytkowany przed zakończeniem wszystkich prac budowlanych lub wówczas, gdy nadzór budowlany nałoży taki obowiązek na inwestora.

Inwestor może też wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zamiast dokonać zawiadomienia o zakończeniu budowy.

Do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie dołącza się te same dokumenty. Ponadto potrzebne są oświadczenia Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Państwowej Straży Pożarnej o braku sprzeciwu lub uwag. Wymóg dostarczenia tych dwóch oświadczeń oznacza, że aby je uzyskać, obydwie instytucje należy powiadomić o zakończeniu budowy z odpowiednim wyprzedzeniem (mają następnie 14 dni na wyrażenie opinii). Wniosek o pozwolenie na użytkowanie stanowi jednocześnie wezwanie inspektora nadzoru budowlanego do przeprowadzenia kontroli postawionego budynku. Kontrola powinna odbyć się w ciągu 21 dni od złożenia wniosku, a inwestor ma obowiązek w niej uczestniczyć.

Komentarze