Czym jest bungalow i czy warto wybrać projekt takiego domu?

Parterowe domy typu bungalow stopniowo zyskują w naszym kraju na popularności. To konstrukcje pozwalające znakomicie wykorzystać przestrzeń wokół budynku. Mają też swój urok i zapewniają dużą funkcjonalność. Poznajcie wady i zalety bungalowów.

Bungalow
Bungalow - czy warto zbudować taki dom?

Bungalow - co wyróżnia taką konstrukcję?

Bungalow to pojęcie kojarzące się głównie z domkami letniskowymi w cieplejszych częściach świta. Często w ten sposób określano wakacyjne obiekty we Włoszech lub Bułgarii. Sama nazwa pochodzi Azji, gdzie tak nazywane są parterowe domki o prostej konstrukcji.

Obecnie zwrot bungalow pojawia się ponownie wraz ze wzrostem popularności domów jednorodzinnych. Tego typu obiekty to właśnie parterowe domy przeznaczone dla niewielkich rodzin. Są wykonywane w konstrukcji szkieletowej drewnianej, rzadziej murowanej. Choć kojarzą się głównie z obiektami o charakterze sezonowym, mogą być zagospodarowane na domy mieszkalne.

Z reguły wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie. Bungalowy wznoszone są bowiem na płycie fundamentowej. Nie mają też poddasza, a jeśli już występuje, jest ono tylko miejscem magazynowania.

Charakterystyczną cechą bungalowów jest ulokowanie konstrukcji na nietypowym planie. Praktycznie nie zdarzają się domy w rzucie przypominające prostokąt i kwadrat. Natomiast wiele z nich to obiekty na planie litery L lub T. Czasem zdarzają się projekty domów w rzucie mających kształt krzyża.

Za względu na kształt w rzucie, bungalow najczęściej ma dach o nietypowym kształcie. Najpopularniejsze są dachy czterospadowe, ale zdarzają się też budynki z połaciami dwuspadowymi. Bardzo często dach jest dodatkowo podświetlany od spodniej części, co podkreśla interesującą bryłę budynku po zmierzchu.

Zalety budynków typu bungalow

Projekt domu Eco-39
Tooba.pl
Projekt domu Eco-39

Popularność bungalowów przywędrowała do Polski wraz z modą na niewielkie domy jednorodzinne. Są to z reguły domy o powierzchni nieprzekraczającej 100 m2. Mają kilka cech, które sprawia, że znajdują spore zainteresowanie u inwestorów szukających małych, ale oryginalnych domów.

Wykorzystanie światła dziennego

Niskie budynki o rozbudowanej bryle gwarantują duży dostęp do promieni słonecznych. Budowane na planie litery T pozwalają zagospodarować naturalne oświetlenie od rana do wieczora w różnych strefach. Bardzo często dla dodatkowego wyłapania promieni słonecznych stosuje się duże przeszklenia w pokojach dziennych, a nawet kuchniach. Parterowa konstrukcja ułatwia też wykorzystanie dziennego światła wpadającego przez świetliki i okna dachowe.

Wszystkie pomieszczenia na jednym poziomie

Rzut projektu domu typu bungalow
Tooba.pl
Rzut projektu domu typu bungalow (UA1v1)

Ogromną zaletą parterowych konstrukcji jest lokalizacja wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie. Przestrzeni budynku nie zajmuje dodatkowa klatka schodowa. Daje to też komfort poruszania się osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi i dzieciom. Jednocześnie rozbudowany plan budynku sprawia, że z łatwością można oddzielić od siebie poszczególne strefy domu. Nie sprawia problemu nawet zagospodarowanie bungalowu przez dwie rodziny.

Krótki czas budowy

Z punktu widzenia inwestora zaletą jest niewątpliwie szybka budowa. Wpływa na to kilka czynników, z których najważniejsze to:

  • płyta fundamentowa - fundamenty w formie płyty nie wymagają prowadzenia zaawansowanych prac ziemnych. Taka podstawa może być przygotowana dużo wcześniej przed rozpoczęciem dalszych prac budowlanych i pozostawiona do ułożenia;

  • konstrukcja szkieletowa budynku - domy szkieletowe powstają w kilka tygodni i można budować je bez względu na pogodę i porę roku. Już kilka miesięcy po wylaniu płyty fundamentowej ekipy mogą wejść na plac budowy;

  • brak dodatkowych stropów - bungalowy są budynkami jednokondygnacyjnymi, dlatego nie mają dodatkowych stropów. Dzięki temu czas pracy potrzebny do zbudowania takiej konstrukcji jest znacznie krótszy. Przy żelbetowych stropach konieczne jest ułożenie deskowania i podpór, co uniemożliwia prowadzenie prac na dolnych kondygnacjach. W bungalowach prace instalacyjne można rozpocząć natychmiast po ułożeniu ścian.

Duże możliwości zagospodarowania przestrzeni na zewnątrz

Niestandardowy plan budynku sprawia, że przy bungalowach można zastosować wiele ciekawych rozwiązań w obrębie elewacji. Powstają liczne wnęki i wypusty, w których można urządzić dodatkowe miejsca do magazynowania i wypoczynku. Przy załamaniach znajdzie się miejsce na garaż lub wiatę. W tym celu można przedłużyć połać dachową, co ułatwi utrzymanie spójności stylistycznej budynku.

Projekt domu Odkryty D77
Tooba.pl
Projekt domu Odkryty D77

Bungalowy to obiekty ułatwiające kontakt z naturą i otoczeniem. W przestrzeniach skierowanych na południe można zaplanować taras i ogród zimowy. Taka lokalizacja pozwoli wykorzystać światło dzienne w jeszcze większym stopniu. Ponadto osłonięcie tarasu z dwóch stron przez ściany budynku zwiększa poczucie prywatności i intymności w czasie wypoczynku. Może stanowić świetną ochronę przed silnymi powiewami wiatru.

Liczne załamania bryły to wiele różnych płaszczyzn elewacji, które można ciekawie zagospodarować. Istnieją bungalowy ze ścianami o innej kolorystyce z każdej ze stron. Warto zastanowić się nad wykorzystaniem na elewacji drewna i kamieni naturalnych. Dzięki temu budynek jeszcze lepiej będzie komponował się z naturalnym otoczeniem.

Przystępne koszty budowy

Bungalowy należą do budynków o stosunkowo niskich kosztach budowy. To jedna z domen budynków o konstrukcji szkieletowej. Wpływa na to nie tylko krótszy czas realizacji, a zatem niej roboczogodzin. W takich obiektach nie ma kosztownych rozwiązań, takich jak dodatkowe stropy żelbetowe, klatki schodowe, a także przestrzenie podpiwniczone. Koszty może zwiększyć jedynie rozbudowana konstrukcja dachu.

Wady bungalowów

W naszym kraju bungalowy jeszcze długo będą przez niektórych uznawane za domy letniskowe. Także konstrukcja szkieletowa drewniana nie jest traktowana całkiem poważnie. Jednak opinie miłośników klasycznych rozwiązań nie są największą słabości bungalowów. Co do nich należy?

Brak dodatkowych kondygnacji

Cecha uznawana za zaletę przy analizie kosztów budowy okazuje się wadą, kiedy weźmiemy pod uwagę powierzchnię użytkową. Brak piwnicy to ograniczone pole do lokalizacji kotła lub instalacji pomp ciepła. Wynika z tego też mniejsza powierzchnia traktowana jako pomieszczenia techniczne.

Z kolei z drugiej strony budynku będzie brakować poddasza użytkowego. Mogą nad tym ubolewać szczególnie dorastające dzieci, które potrzebują więcej przestrzeni. Nawet zagospodarowanie poddasza jako miejsca do magazynowania ma swoje ograniczenia. Nie można planować tam dużego obciążenia. Problem będzie stanowiła też niewielka wysokość do stropu.

Skomplikowana budowa dachu

Wykonanie dachów czterospadowych jest bardziej kosztowne od dachów płaskich lub dwuspadowych. Dodatkowo dochodzi tu jeszcze nietypowy plan budynku, który także będzie komplikował budowę połaci. Na większe trudności może wpłynąć montaż świetlików i okien dachowych. Dlatego koszt połaci może być wyższy niż w przypadku budynków o prostokątnej formie i przy takiej samej powierzchni. Wielospadowe i skomplikowane połacie stanowią również utrudnienie dla budowy instalacji fotowoltaicznych.

Trudniejsze ogrzewanie

Dom o prostej bryle jest łatwiejszy do ogrzewania niż budynki bardziej rozbudowane. Dlatego trudno wymagać, żeby bungalowy były obiektami pasywnymi. Duża powierzchnia ścian elewacyjnych oznacza większe zapotrzebowanie na materiały izolacyjne i wyższy koszt budowy izolacji. Dodając do tego trudności z montażem paneli PV, trzeba trochę się wysilić, żeby stworzyć budynek o niskich kosztach utrzymania.

Dom typu bungalow - dla kogo?

Wspomnieliśmy na początku poradnika, że bungalow to propozycja dla konkretnych grup inwestorów. Takim budynkiem będą zainteresowani przede wszystkim miłośnicy kontaktu z naturą. Stawiają na niego osoby dysponujące malowniczo położonymi i dobrze nasłonecznionymi posesjami. Świetnie sprawdza się w ustronnych lokalizacjach z dala od skupisk ludzkich. W takich miejscach bliskość przyrody jest jeszcze bardziej odczuwalna.

Drugą grupą osób decydujących się na projekt bungalowów są małżeństwa w średnim i starszym wieku. Wobec braku małych dzieci mniejsza powierzchnia użytkowa parterowych budynków nie jest utrudnieniem. Z kolei brak schodów jest ułatwieniem w obliczu pojawiających się trudności ruchowych. Na dodatek, w przypadku konieczności zwiększenia powierzchni użytkowej budynku, można dobudować do niego kolejne skrzydło, a nawet przeprojektować jego rzut.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.